Přihlásit se
Oddělení zámeckých knihoven vzniklo v roce 1954 s úkolem shromažďovat informace o zámeckých knihovnách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a zajišťovat jejich zpracování a vědecké využití.
Oddělení zámeckých knihoven vzniklo v roce 1954 s úkolem shromažďovat informace o zámeckých knihovnách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a zajišťovat jejich zpracování a vědecké využití. Knihovny jsou ve vlastnictví různých institucí, Národního muzea, památkových úřadů, archivů, muzeí i soukromých osob.
Oddělení dále zpřístupňuje sbírky formou výstav, katalogů a vědeckých soupisů apod. Celkově představují zámecké knihovny soubor téměř 350 jednotlivých knihoven, které dohromady obsahují zhruba 1 700 000 svazků, z toho cca 8 000 rukopisů, více než 1 000 prvotisků, cca 15 000 tisků 16. století. Nejstarší rukopis pochází z 9. století, nejmladší literatura z poloviny 20. století.
Obsaženy jsou zde knihy všech oborů a typů v závislosti na zálibách jejich majitelů. Jazykově je literatura latinská, francouzská, německá, česká, anglická a italská. V menším počtu se objevují knihy maďarské, španělské, holandské, dánské, polské, ruské a další. Prakticky všechny knihovny jsou podchyceny v lokálních katalozích, asi 30 % knih je obsaženo ve jmenném souborném katalogu zámeckých knihoven a cca 400 000 svazků je zpracováno v počítačové databázi. Vedle toho je v oddělení několik menších pomocných katalogů a kartoték.
Veškeré výpůjčky do studoven i na výstavy zajišťuje oddělení služeb Knihovny NM.
Pravidla pro zápůjčky knih/sbírkových předmětů na výstavy v České republice - stáhnout pravidla
V posledních letech se oddělení podílelo nebo stále podílí na těchto grantových projektech:
Zobrazit další studovny a badatelny