Centrální knihovnické pracoviště Národního muzea představuje Knihovna Národního muzea, zodpovídající za akvizici a primární zpracování knih pro všechna oddělení muzea a jejich oborové knihovny. Knihovna hudebněhistorického oddělení Českého muzea hudby a Knihovna Náprstkova muzea si udržují určitou autonomii v akvizici a správě. Hlavní legislativní rámec, v němž knihovna působí, je zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. Tento rámec zavazuje zejména oddělení základní knihovny, časopisů, mezinárodní výměny a služeb. Oddělení zámeckých knihoven pracuje s fondy mimo Centrální evidenci sbírek. 

Činnost Knihovny Národního muzea v oblasti práce se sbírkou (CES) je popsána v kapitole Činnost Knihovny Národního muzea. Hlavním evidenčním systémem pro knihovní fondy muzea je systém Verbis. Jeho základní strategický směr spočívá v rozšíření uživatelských licencí mimo Knihovnu Národního muzea do oddělení odborných složek muzea s předpoklady pro efektivní využití (systemizovaná pracovní síla s odbornou knihovnickou průpravou). Významným krokem je vytvoření virtuálního souborného katalogu knihovních fondů muzea s možností současného vyhledávání v dílčích katalozích jednotlivých databází. 

Místa působení Knihovny Národního muzea zahrnují Novou budovu Národního muzea, Historickou budovu Národního muzea, Místodržitelský letohrádek v Praze 7 a terezínský depozitář. Oddělení zámeckých knihoven má speciální operační rádius a pečuje o správu fondů hradních a zámeckých knihoven v České republice. 

Akvizice 

V oblasti soudobé literatury Knihovna Národního muzea pokračovala v soustavném doplňování knihovního fondu dle sběrného programu s důrazem na knihovnictví a knihovědu, literární vědu, historii a pomocné vědy historické, dějiny věd, dějiny novinářství, regionální literaturu, muzeologii a přírodní vědy. Akvizice domácí produkce probíhala především formou tzv. placeného povinného výtisku (PPV – dotace Ministerstva kultury ČR pro oddělení základní knihovny), zahraniční odborná literatura byla získávána především výměnou a nákupem z rozpočtu Národního muzea (odd. výměny). Dalším zdrojem byl nákup z grantů a dary – zejména jednotlivé knižní dary od osob a vydavatelů. 

Oddělení časopisů s právem povinného výtisku periodik zaznamenalo přírůstek 6 594 jednotek (svazek jako evidenční jednotka obsahuje více čísel titulu) od 4 278 titulů. Z toho 390 svazků (105 titulů) bylo zaevidováno ze starých a dosud nezapsaných fondů. 

V podrobnějším pohledu je akviziční statistika Knihovny Národního muzea tato: na nákup domácí a zahraniční literatury bylo celkem vydáno 1 700 000 Kč (knihy, periodika): 750 tisíc Kč činila dotace na nákup českých neperiodických publikací (PPV – získáno 2 385 knih), 950 tisíc Kč z rozpočtu NM především na odborné domácí a zejména zahraniční publikace (118 titulů českých periodik a 83 titulů zahraničních periodik). Nákup knih z grantových prostředků odborných oddělení NM byl významnou posilou: cca 1 200 svazků. 

Významnou podporu vědecké práce Národního muzea představuje přístup do 9 licencovaných databází v rámci konsorcia CzechELib, včetně možnosti vzdáleného přístupu pro celé Národní muzeum – na základě institucionálního přihlášení. Jde o elektronické informační zdroje jak citační a abstraktové, tak fulltextové – pro společenské a přírodní vědy: Academic Search Complete, Library and Information Science Source (LISS), Scopus, Web of Science, RILM Abstract of Music Literature with Full Text, JSTOR Museum Collection, ScienceDirect Freedom Collection, Cambridge Journals Online – Full Collection /Read and Publish/, Oxford Journals (OUP) Full Collection – Read and Publish (Read and publish = s možností neomezeného publikování). 

Mezinárodní výměna tištěných publikací Knihovny Národního muzea, i přes pokračující obecný trend ve vydávání odborné literatury – tj. pokles počtu periodik vydávaných v tištěné podobě v důsledku jejich přechodu na elektronický formát (buď jako placený přístup, nebo stále častěji jako „Open Access“), má v akvizici své nezastupitelné místo: výměnou dochází na 300 titulů periodik a na 700 titulů knižních kontinuací, dále monografie. Toto postavení dokládají rovněž údaje o výměně publikací v rámci celého Národního muzea (vedle Knihovny Národního muzea též Náprstkovo muzeum, Zoologické oddělení Národního muzea, Entomologické oddělení Národního muzea, České muzeum hudby) — podrobně viz tabulka v kap. Věda a výzkum / Výměna publikací. 

Ochrana knihovních fondů 

Jednotlivá oddělení Knihovny Národního muzea mají své specifické přístupy ke správě svých fondů podle druhu svého materiálu a evidence. Oddělení rukopisů a starých tisků, oddělení knižní kultury a částečně oddělení základní knihovny a oddělení časopisů spravují fondy v režimu sbírky (CES), o tom v kapitole Činnost Knihovny Národního muzea. Konzervační a restaurátorská dílna Knihovny Národního muzea v roce 2023 sloužila především k práci s fondem sbírkovým a přípravě knih pro potřeby krátkodobých výstav i nových expozic. Celkem v ní bylo v roce 2023 konzervováno 65 knih a restaurováno 10 svazků z různých oddělení Národního muzea. 

Objem preventivní ochrany knihovního fondu oddělení časopisů je dán velikostí přírůstku povinného výtisku, který je vzhledem k jeho charakteru (nesvázaná jednotlivá čísla periodik) nutno dále vybavit pro trvalé uložení. Celkem bylo odborně svázáno externí firmou 626 svazků periodik. Ochrannými obaly bylo opatřeno 1 614 svazků nově nabytých novin a časopisů. Zároveň pokračuje postupné přebalování historického fondu do nových obalů, především za pomoci dobrovolníků, takto bylo v roce 2023 přebaleno cca 470 svazků. Oddělení základní knihovny pokračovalo průběžně v mechanické očistě svého knihovního fondu, která je prováděna vlastními silami při revizi. 

Systematická péče o knihovní fond probíhá také v rámci knihoven Náprstkova muzea a Českého muzea hudby. Knihovna Náprstkova muzea se opět soustředila na ochranu svých fondů nekyselými obaly firmy EMBA. Použity byly zejména pro fond čechoamerických a evropských krajanských periodik, a to nýtované krabice na zdigitalizovaná periodika (30 ks) a nekyselé velkoformátové desky (120 ks). Z neknižního fondu byly předány vytipované položky z plakátové sbírky k individuálnímu odkyselení. 

V ČMH bylo zrestaurováno 50 svazků knih a libret („sbírková”); byly vázány ucelené ročníky časopisů za rok 2022 a zkompletovány starší ročníky. Průběžně byly drobné tisky obalovány do kartonových kapes. 

Odborná správa, evidence a dokumentace knihovních fondů 

Oddělení základní knihovny ve spolupráci s oddělením mezinárodní výměny publikací pokračovalo ve zpracování přírůstků v automatizovaném knihovnickém systému Verbis. Katalogizace byla ukončena u 13 967 záznamů, do Souborného katalogu ČR bylo zasláno celkem 16 712 záznamů, přijato bylo 16 595 záznamů (z toho 9 737 záznamů se týkalo retrokonverze). 

Nově byl vytvořen fond e-knihy s úložištěm v Národním muzeu: v elektronickém katalogu Verbis jsou tyto e-knihy katalogizovány a zpřístupňovány badatelům ke studiu v rámci Národního muzea. Jde zejména o publikace vydávané Národním muzeem, dále publikace vydané mimo Národním muzeem – jak kupované, tak volně dostupné – dle našeho profilu. Založení tohoto fondu bylo důležité především vzhledem ke skutečnosti, že zatím neexistuje povinný výtisk e-knih (zákon se připravuje), takže záznamy o knihách vydaných pouze v elektronické verzi nebyly uvedeny v knihovních katalozích ani v katalogu Národní knihovny. Přínosem jsou samozřejmě i elektronické knihy jiných vydavatelů, včetně zahraničních, vydávané v režimu „open access“: i když se jejich adresa na webu změní nebo přestane fungovat, tak z našeho úložiště jsou vždy dostupné. 

Oddělení časopisů zkatalogizovalo 9 698 svazků od 2 553 titulů, z toho bylo 3 912 svazků / 717 titulů staré zásoby, zbytek povinný výtisk.  

Oddělení zámeckých knihoven vytvořilo do systému Verbis celkem 2 396 nových katalogizačních záznamů fondu Lipník nad Bečvou (2 024 sv.) a Plaveč (372 sv.) a rekatalogizovalo část fondu Budíškovice (103 sv.) a Vrchotovy Janovice (300 sv.). 

Oddělení knižní kultury v průběhu roku 2023 ve Verbis zveřejnilo celkem 124 naskenovaných knižních titulů s podrobnými katalogizačními záznamy. U dalších 26 tisků byly, kromě podrobných popisů, zveřejněny pouze jejich titulní strany a detaily provenienčních prvků. 

Knihovna Náprstkova muzea v roce 2023 katalogizovala samostatně svoje přírůstky (VaV, ostatní granty, nákup, výměna, dary). Kromě toho v programu VISK 5 již několikátým rokem pokračovala retrokatalogizace fondu 19. a začátku 20. století z fondu historické knihovny Vojty Náprstka a menších soukromých knihoven. V roce 2023 to byla další etapa zpracování knihovny zakladatele české orientalistiky Rudolfa Dvořáka a pokračování oddílu tzv. raného feminismu, letos zejména francouzské a německé provenience. Všechny záznamy se posílaly do Souborného katalogu ČR, i letos s vysokou úspěšností, více než 97 %. Statistiku odesílání uvádí následující tabulka:  


Záznamy byly ze 48 % unikátní, tj. dosud nebyly obsaženy v Souborném katalogu.

Revize 

Knihovní inventarizace a revize probíhaly podle kvót stanovených knihovním zákonem. 

Oddělení základní knihovny zrevidovalo 89 475 svazků a splnilo tak kvótu pro rok 2023 (89 290 svazků). 

V oddělení časopisů pokračovala revize vybraných úseků fondu v Místodržitelském letohrádku, zrevidováno bylo celkem 12 055 svazků. 

Oddělení zámeckých knihoven provádělo plánované revize (celkem 113 729 svazků) v následujících zámeckých knihovnách: Duchcov (10 334 sv.), Benešov nad Ploučnicí (54 sv.), Bohdalice (3 498 sv.), Brandýs nad Labem (3 824 sv.), Černá Hora (7 068 sv.), Fořt (58 sv.), Hoštice (8 935 sv.), Huttenhof – Jánská (559 sv.), Chlumec u Chabařovic (2 829 sv.), Chudobín (5 276 sv.), Jaroslavice (3 509 sv.), Jílové u Podmokel – revidováno třikrát (4 316 sv.), Koloděje nad Lužnicí (1 978 sv.), Konojedy (2 616 sv.), Konojedy – fara (229 sv.), Pnětluky (2 606 sv.), Kopidlno (6 294 sv.), Křinec (385 sv.), Moravské Budějovice (2 586 sv.), Oselce (1 863 sv.), Plaveč (1 513 sv.), Poběžovice (7 049 sv.), Sloup (530 sv.), Snědovice (1 399 sv.), Teplice nad Metují (246 sv.), Vinné (134 sv.), Višňové (6 246 sv.), Vlašim (3504 sv.), Vrchlabí (6 614 sv.), Zahrádky (7 914 sv.), Ždánice (1 131 sv.). 

V knihovně Náprstkova muzea bylo zrevidováno celkem 10 385 knihovních jednotek. Větší část, 8 073 knihovních jednotek, tvoří monografie se signaturami A 1–1 472, B 1–5 438 a C 1–1 110, uložené v depozitáři „Pod knihovnou“, tj. knihy, které byly do Knihovny Náprstkova muzea zaevidovány od šedesátých let do současnosti. Menší část revize tvořilo 2 312 svazků z historické knihovny V. Náprstka se signaturami XLVII G-H, XLVIII, XLIX, LI a LVIII A–G. Uloženy jsou v depozitáři knihovny Náprstkova muzea v Horních Počernicích. 

Knižní fond se přesouval z depozitáře Liběchov do depozitáře Zbraslav za pomoci firmy Hrubý Moving v průběhu měsíce dubna. Již několik měsíců předtím probíhala ale příprava na přesun: třídily se dosud nezařazené fondy z konfiskátů, dary z 50. a 60. let 20. století, duplikáty, oddělovaly se v minulých letech svezené fotografické pozůstalosti a torzovité součásti archivu NpM. Na těchto činnostech souvisejících s revizemi se podíleli všichni pracovníci knihovny a několik měsíců i dva pracovníci na DPP.  

 

Přehled projektů VISK 2023 

Knihovna Národního muzea 

VISK 5 

  • Retrospektivní konverze Generálního jmenného katalogu Národního muzea – část česká, 16. etapa, 149 610 Kč, do SK ČR bylo přijato 6 000 záznamů. 
  • Retrospektivní konverze lístkového katalogu kramářských tisků oddělení knižní kultury KNM – 3. etapa, 90 000 Kč 

VISK 6 

  • Digitalizace vzácných rukopisů Knihovny Národního muzea, 133 400 Kč 

VISK 7 

  • Reformátování periodik Národního muzea – České slovo (pražské vydání), 257 798 Kč 

Náprstkovo muzeum  

VISK 5 

  • Retrospektivní katalogizace lístkového katalogu Knihovny Náprstkova muzea — pokračování. Požadovaná částka 96.000 byla snížena na 70 000 Kč; odevzdáno 1 808 záznamů (tj. o 58 více).  

VISK 7 

  • Reformátování krajanských periodik Národního muzea — Náprstkova muzea. Požadovaná částka 293 000 byla krácena na 200 000 Kč. Digitalizovala se opět čechoamerická periodika, celkem 31 svazků, tj. tituly Svoboda (La Grange, Texas), New-Yorkské Listy a pokračující titul New Yorské Listy (II), pouze ovšem začátek tohoto rozsahem obrovského deníku.  

České muzeum hudby 

VISK 5  

  • Retrospektivní konverze katalogů hudebněhistorického oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby, 18. etapa / Úplná retrospektivní konverze katalogu hudebnin II, 14. část, 100 000 Kč, do Souborného katalogu ČR posláno 1 977 záznamů, přijato 1 630 záznamů. 
  • Rekatalogizace šelakových gramofonových desek z fondu Národního muzea – Českého muzea hudby, 8. etapa, 70 000 Kč do Souborného katalogu ČR posláno 965 záznamů, přijato 942 záznamů, připsáno však bylo přes 2 000 svazků. 

Badatelský servis 

Knihovní fondy byly zpřístupňovány ve studovně v Historické budově Národního muzea, v Terezíně, v Místodržitelském letohrádku v pražské Stromovce, v Českém muzeu hudby a v Náprstkově muzeu. Tabulka poskytuje přehled o servisu v oddělení časopisů (KNM 3), oddělení zámeckých knihoven (KNM 4), oddělení služeb (KNM 6), které vedle sbírkových předmětů zajišťuje servis knihovního fondu oddělení základní knihovny, Knihovny hudebně historického oddělení Českého muzea hudby (ČMH) a Knihovny Náprstkova muzea (NpM).