Expozice

Cesty Antonína Dvořáka

Expozice dokumentuje skladatelovu životní pouť a věnuje se cestám, které absolvoval. Návštěvník se spolu se slavným skladatelem může vydat na cestu z rodné Nelahozevsi do Prahy, po Evropě, do Ameriky, aby se pak vrátil do Čech. To vše prostřednictvím moderního grafického zpracování, a především autentických osobních předmětů, mezi kterými nechybějí Dvořákovy brýle, viola, klavír nebo nábytek z mistrovy pracovny, talár z promoce v Cambridge, pamětní věnce a jiné trofeje. Multimediální stěna, instalovaná v prvním patře letohrádku, nabízí mnoho Dvořákových skladeb ve známých i neznámých úpravách, stejně tak i řadu skladatelových fotografií, rukopisů a dalších osobních dokumentů.

 

Výstavy

Antonín Dvořák a sláva

14. 9. 2021 – 10. 9. 2023  

Antonín Dvořák představuje pro českou kulturu zcela výjimečnou osobnost. Jako jednomu z mála českých umělců se mu podařilo získat světovou slávu již během života. Výstava Antonín Dvořák a sláva představovala mnohá ocenění, která skladatel během života posbíral. Návštěvník si mohl prohlédnout originály některých významných diplomů, věnců nebo pohárů, které Dvořákovi udělovaly české i zahraniční organizace. Připomenuto bylo také poslední rozloučení se skladatelem, které se stalo celospolečenskou událostí.

Antonín Dvořák: Můj život a dílo

13. 9. 2023 – 30. 9. 2024      

Vybraná část sbírky Muzea Antonína Dvořáka byla v květnu 2023 zapsána do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO, jež shromažďuje nejdůležitější dokumentární svědectví světové kultury. Do Registru byl zapsán archiv zahrnující Dvořákovy notové rukopisy, korespondenci, osobní dokumenty, nenotové rukopisy, skladatelovu osobní knihovnu, ikonografii, první vydání Dvořákových děl, tiskovou dokumentaci, diplomy a čestná jmenování. Jedná se tak celkem o 3500 jednotek, které byly součástí nominace. Sbírka Muzea Antonína Dvořáka však zahrnuje daleko více předmětů. K roku 2023 muzeum spravuje kolem 9 000 sbírkových předmětů.

Výstava je oslavou jedinečné události, která vyzdvihuje přínos české hudební kultury pro světové kulturní dědictví. Jejím cílem je představit dvořákovskou sbírku v celé její šíři s ohledem na chronologii skladatelova života a povahu nominace UNESCO. Po dobu jednoho roku je zcela unikátně postupně vystaveno 12 originálních notových rukopisů. Kromě rukopisů budou vystaveny originály Dvořákových osobních předmětů a kopie dalších dokumentů ze sbírek Muzea Antonína Dvořáka.

 

Doprovodné programy

Edukační programy pro školy

Nabídka byla v roce 2023 rozšířena o nový program v podobě únikové hry Po stopách Antonína Dvořáka. Celkem proběhlo 14 programů pro 260 dětí. V nabídce byly 2 programy:

  • Rusalka – cílová skupina: MŠ, 1. stupeň ZŠ
  • Po stopách Antonína Dvořáka: cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, SŠ

Komentované prohlídky

Komentované prohlídky probíhaly v expozici Cesty Antonína Dvořáka a také v krátkodobých výstavách Antonín Dvořák a sláva a Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Celkem se uskutečnilo 13 komentovaných prohlídek, z toho tři v anglickém jazyce a ostatní v češtině.

Akce pro veřejnost

  • 21. 3. 2023 Koncert ke 100. výročí narození Viktora Kalabise a Ursuly Mamlok. Markéta Janoušková (housle), Fidan Aghayeva-Edler (klavír).

  • 15. 4. 2023 Už 205 let tvoříte naše muzeum. Celodenní program komentovaných prohlídek a workshopů pro děti k výročí Národního muzea.

 

  • 1. 5. 2023 Koncert u příležitosti 119. výročí úmrtí Antonína Dvořáka. Kvarteto Josefa Suka.

  • 9. 5. 2023 Martin Pros: Rukopisy skladatelů v soukromých sbírkách. Přednáška pro veřejnost

  • 18. 5. 2023 Komorní koncert Karlsruher Konzert-Duo.
  • 12. 6. 2023 Viktor Velek: Nejen ve výtvarném umění, ale i v hudbě. Život rodiny Stretti. Přednáška pro veřejnost.
  • 14. 6. 2023 Komorní koncert studentů pražských konzervatoří. Miriam Minková (housle), Jan Petrov, Viktor Mráček, Kateřina Korbelová (violoncello), Adéla Mužíková (klavír).
  • 15. 6. 2023 Houslový recitál. Miriam Minková (housle), Aneta Majerová (klavír).
  • 22. 6. 2023 Komorní koncert Leggiero Quartet
  • 11. 10. 2023 Jan Kachlík: Rukopis pod drobnohledem: Dvořákovy Moravské dvojzpěvy. Přednáška o rukopisu s koncertem k aktuální výstavě. Markéta Klaudová (soprán), Michaela Zajmi (mezzosoprán), Zdeněk Klauda (klavír).

  • 30. 10. 2023 Ludmila Šmídová: Rukopis pod drobnohledem: Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33. Přednáška o rukopisu k aktuální výstavě.
  • 7. 11. 2023. Dvořák v Americe. Skladby Antonína Dvořáka a českých osadníků v Americe z let 1880–1900. Katelyn Bouska (klavír)

Prezentace Muzea Antonína Dvořáka pro veřejnost mimo prostory muzea

  • 12. 1. 2023 Přednáška Praha Antonín Dvořáka, z cyklu Akademie volného času Prahou za hudbou, Muzeum hlavního města Prahy (V. Vejvodová)
  • 28. 3. 2023 Přednáška Unknown Correspondence of Antonín Dvořák, České centrum New York, doprovodný program k výstavě Famous Czech Composers (V. Vejvodová)
  • 26. a 28. 3. 2023 Dvě komentované prohlídky výstavy Famous Czech Composers, České centrum New York (V. Vejvodová)
  • 10. 9. 2023 Spolupořadatelství 72. ročníku festivalu Dvořákova Nelahozeves. Pietní akt u sochy skladatele, cyklus přednášek a koncertů. Pořádáno ve spolupráci s Lobkowicz Collections, obcí Nelahozeves a Společností Antonína Dvořáka

Přednášky pro odbornou veřejnost

22.–24. 11. 2023 International Colloquium Monographic Archives of Fin-de-siècle Composers: Present and Perspectives. Locarno, Itálie  

  • V. Vejvodová: A Comprehensive Image of the Composer and His Time: Potentials for Research Use and Digital Access of the Antonín Dvořák Museum Collection.