Webový portál Vademecum, na kterém Národní muzeum prezentuje archivní fondy a sbírky, zpřístupňuje 267 431 záznamů a 137 275 digitálních objektů. V roce 2023 jej využilo 2 176 uživatelů, kteří vykonali 3 877 návštěv (celkový počet zobrazení stránek byl 71 794).

Archiv Národního muzea – Získal darem nové osobní a rodinné fondy Dagmar Stará a Schmausovi, Dokumentační sbírku k rodu Vitanovských z Vlčkovic a dodatky k fondům Bedřich Pacák, Josef Wenzig, Obrazový archiv etnografie a ke Sbírce pečetí; probíhaly pravidelné skartace úředních spisů Národního muzea. PhDr. Kateřina Pařízková doplnila inventář fondu Dobroslava a Václav Menclovi (4 580 obrázků). Tři starší inventáře (143 inv. č.) byly přepsány do databáze Bach a elektronicky zpřístupněny. Pokračovala digitalizace a fotodokumentace archiválií, v rámci projektů DKRVO a NAKI, VISKALIA – Virtuální skansen lidové architektury

Libuše Bechná, Barbora Panušková a Eliška Payerová část diapozitivů a fotografií z Obrazového archivu etnografie (5 388 skenů). Výstupem projektu NAKI, VISKALIA je i výstava „Papírová ves“ v Národopisném muzeu Národního muzea.

Československé dokumentační středisko – Získalo dva dodatky k fondu Jazzová sekce (Pavel Hyndrák a Josef Veith). Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů pokračovala digitalizace Politických bloků RFE – pořad Události a názory, 1990–1994, 3215 ev. jednotek (46534 skenů).

Archiv Muzea dělnického hnutí – V roce 2022 nezískal žádné přírůstky. Výstupem projektu NAKI II, Muzeum dělnického hnutí v 21. století je i výstava „Zneužitá muzea“ v Národním památníku na Vítkově.

Archiv tělesné výchovy a sportu – Získal darem 1 karton k osobnímu fondu trenéra lyžařské reprezentace Pavla Zelenky a 3 kartony týkající se Autostopu. Mgr. Lucie Swierczeková, Ph.D., zpracovala osobní fond atleta Karla Kněnického (1 kart.), rozhlasového reportéra Josefa Laufera (5 kart.) a Emericha Ratha (1 kart.) a 30 nově zapsaných plakátů. Byla kurátorkou dvou výstav „Věra Čáslavská“ a „Autoškolství“. V rámci muzejních e-sbírek bylo veřejnosti zpřístupněno 660 fotografií, archiválií a předmětů ze sportovních sbírek.

Archiv Náprstkova muzea – V roce 2022 nezískal žádné nové přírůstky. Pokračovalo zpracovávání fondu V. Náprstka. Digitalizace pokračovala fondem Dokumentace výstav (celkem 35 kartonů). Dále probíhaly rešerše a badatelská činnost v souvislosti s přípravou nových expozic Náprstkova muzea. Další činnost archivu byla vázána na přípravu výstavy Emil Holub. V této souvislosti bylo k restaurování a odkyselení připraveno 38 akvarelových kreseb z osobního fondu E. Holuba, které budou externímu dodavateli předány v roce 2023. Pro potřeby výstavy bylo také digitalizováno celkem 154 položek z fondu. Převážně se jednalo o fotografie, ale také skicáře a deníky.


František Křižík, jedna z jeho posledních fotografií ve Stádlci,
1940/1941 – ukázka z nově převzatého rodinného fondu Schmausovi


Fotografie chalupy se žudrem, Tvrdonice,
foto J. Klvaňa – ukázka digitalizace z fondu Obrazový archiv etnografie, č. 7445


Barevné malůvky ze žudra, anonym, Lanžhot, Morava,
kresba pastelkou – ukázka digitalizace z fondu Obrazový archiv etnografie, č. 22577


Ukázka z přírůstku do dokumentační sbírky Autostop – autostopařské kupony

 
Ukázka z přírůstku do dokumentační sbírky Autostop – leták pro řidiče


Emil Holub, portrétní fotografie – ukázka
digitalizace z fondu Emil Holub, inv. č. 33-1-19


Kresba z druhé cesty E. Holuba do jižní Afriky,
výjev ukazuje přepadení Holubova tábora
– ukázka
digitalizace z fondu Emil Holub, inv. č. 21-129

TABULKA EVIDENCE ARCHIVÁLIÍ