Přihlásit se
Expozice představující život a dílo skladatele obsahuje ukázky ze Smetanovy korespondence, deníků a notových rukopisů, množství dobových vyobrazení a dalších dokumentů, osobní památky a trofeje. Notové pulty se Smetanovými skladbami mohou návštěvníci sami rozeznít laserovou taktovkou, která byla v rámci repase expozice v roce 2020 modernizována za použití nových technologií. K dispozici jsou také kvízy pro děti i pro dospělé v českém a anglickém jazyce.
Výstava byla zahájena v listopadu 2021 a bude pokračovat až do podzimu 2023. Věhlas osobnosti Bedřicha Smetany se ve 20. století umocnil díky rozvoji nahrávání hudby na zvukové nosiče a vzhledem k charakteru hudby, která nepotřebuje tlumočníka, k jejich postupnému rozšíření do celého světa. Hudbu bylo tak možné poslouchat nejen na koncertních pódiích, ale také, a to opakovaně, v domácím prostředí. Hudební nosiče se proto staly velmi oblíbenou formou, jak obdarovat někoho blízkého, ale také přinesly nový druh sběratelství, v němž lidé měli možnost bezprostředního srovnání nahrávek stejné skladby provedené různými interprety. Gramofonový průmysl, jakožto nově vzniklá oblast obchodu, přinesl i další hodnotu, a to výtvarnou. Výstava prezentuje fenomén hudebních nosičů s nahrávkami děl Bedřicha Smetany, zaměřuje se na světoznámé interprety, dirigenty a hudební tělesa. Představuje rovněž design obalů, který zrcadlil výtvarné trendy a dobový vkus doma i v zahraničí.
V rámci řady vzdělávacích programů a workshopů pro školy se v roce 2022 uskutečnilo celkem 38 lektorovaných programů, jichž se zúčastnilo 783 dětí ze základních i mateřských škol. Kromě nejoblíbenějšího programu Vltava se konaly i programy Bedřich Smetana a klavír nebo Z mého života.
V roce 2022 proběhlo 12 komentovaných prohlídek expozice pro 200 žáků ze ZŠ s využitím pracovních listů, tematicky zaměřených na stálou expozici muzea.
Pro dospělé návštěvníky uskutečnilo Muzeum Bedřicha Smetany jednu komentovanou prohlídku v češtině a jednu v anglickém jazyce.
Dne 12. května 2022 proběhlo zahájení Pražského jara slavnostním aktem na vyšehradském Slavíně za účasti ředitele Českého muzea hudby Emanuele Gadalety a vedoucí Muzea Bedřicha Smetany Sandry Bergmannové, která přednesla proslov u skladatelova hrobu.
Přednášky k výstavě Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů:
7. června 2022 – Přednáška a audiovizuální prezentace, již připravil muzikolog PhDr. Ivan Žáček ve spolupráci s Mgr. Janou Plecitou. Představil unikátní nahrávky Smetanových klavírních děl.
15. listopadu 2022 – Mgr. Miloš Guth seznámil přítomné publikum s problematikou rekonstrukce historických zvukových nahrávek s prezentací digitalizovaných historických záznamů.
Ve spolupráci se Společností Bedřicha Smetany v muzeu proběhly kromě přednášek i koncerty:
25. října – Koncert účastníků Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech 2021.
6. prosince 2022 – workshop z klavírního díla Bedřicha Smetany s pianistkou Jitkou Čechovou. Interpretka zahrála Smetanův klavírní cyklus Črty, op. 4 a 5, a nabídla publiku zasvěcený pohled na Smetanovo dílo.
Muzeum Bedřicha Smetany tradičně spolupracovalo na pořádání 101. ročníku festivalu Smetanovy Jabkenice.