Přihlásit se
Oddělení péče o sbírky systematicky řeší veškeré potřeby související s péčí a ochranou sbírkových předmětů Historického muzea Národního muzea, včetně jejich vhodného uložení, preventivní péče a fyzické konzervace a restaurování.
Hlavní činností oddělení je odborná správa depozitářů Historického muzea v Ústředním depozitáři Terezín I a II. Preventivní i přímá péče o sbírkové a archivní fondy, jejich materiálový průzkum a technologicko-restaurátorský výzkum zajišťuje několik dílčích pracovišť:
Oddělení dále poskytuje metodickou pomoc ostatním muzeím v oblastech depozitárního uložení a přímé péče o muzejní sbírky. Historické muzeum dále nabízí služby v oblasti konzervováni/restaurování sbírkových předmětů či pořízení rentgenových snímků historických děl jako externí službu.
Historie oddělení:
Oddělení správy, evidence a péče o sbírky bylo zřízeno v červenci roku 2010, kdy byli ze sbírkových oddělení Historického muzea převedeni všichni konzervátoři a restaurátoři. Činnost oddělení tak mohla komplexně a systematicky pokrývat veškeré potřeby související s odbornou péčí a ochranou sbírkových předmětů Historického muzea. Současně byli do oddělení přeřazeni také správci depozitářů, fotograf a nově bylo obsazeno místo programového a kulturně výchovného pracovníka. Od května 2011 tak začaly v Ústředním depozitáři v Terezíně fungovat nové restaurátorské dílny a digitalizační pracoviště.
V rámci centralizace Národního muzea byla z oddělení v roce 2014 vyčleněna digitalizační činnost a také muzejně-pedagogická činnost. Poslední reorganizační změnou v březnu 2016 došlo k vyčlenění oblasti evidence sbírek do samostatného oddělení a stávající oddělení získalo nový název Oddělení péče o sbírky.
Výzkumná činnost oddělení je zaměřena na komplexní metodický výzkum, dokumentaci a technologický průzkum při procesu restaurování a konzervace významných uměleckých a umělecko-řemeslných artefaktů ve sbírce Národního muzea. Pro zjištění nových informací o technologii jejich vzniku, použitých materiálech a probíhajících degradačních procesech je využita kombinace vysoce specializovaných analytických a zobrazovacích metod. Pozornost je zaměřena na technologické postupy restaurování specifických skupin muzejních objektů, jejich dokumentaci, vývoj a moderní formy prezentace.
Pracovníci oddělení jsou také řešiteli těchto grantových projektů:
Interní granty NM:
Monografie vydané na oddělení:
Restaurátorské pracoviště zajištuje vysoce profesionální přímou péčí o sbírkový a archivní fond Historického muzea. Spolupráce napříč dílnami ve spolupráci s technology restaurování zajišťuje restaurování také pro významné zahraniční spolupráce či archeologické výzkumy Národního muzea.
Restaurátorské pracoviště tvoří osm materiálově zaměřených restaurátorských dílen:
Dílny jsou vybaveny specializovaným restaurátorským zařízením a technologickým vybavením pro bezpečnou práci s chemikáliemi, realizaci odborných technologických postupů a nezbytných restaurátorských průzkumů. Současně dílny prochází postupnou modernizací. V posledních letech došlo k rozšíření technologického vybavení např. o laserový čistič Nerran nebo Steno-injektáží stroj.
Radiografické pracoviště (0.J08) – Ústřední depozitář Terezín II
Vysoce specializované pracoviště digitální radiografie se zdrojem rentgenového záření umístěné v samostatné ozařovně. Pracoviště má specializovaný režim dle zákona č. 263/2016 Sb., tzv. Atomového zákona. V provozu pravidelně 1 den v týdnu nebo po domluvě. Pořízení rentgenových snímků nabízí Historické muzeum také jako externí službu dle ceníku NM.
Pracoviště nabízí možnost pořizování rentgenových snímků sbírkových předmětů metodou digitální radiografie. Metoda je založena na odlišné propustnosti různých materiálů pro rentgenové záření, na základě např. jejich protonového čísla, hustoty a tloušťky materiálu.
Zdrojem záření je rentgenová lampa EVO Smart 160D umístěná v samostatné ozařovně odstíněné olověnými pláty. Umožňuje využít maximální napětí až 160 kV a proud 5,6 mA.
Využíváme nepřímý systém rentgenování, kdy se pro vytvoření snímku využívá paměťová folie s detekční vrstvou. Folie se umístí pod předmět, jehož rentgenový obraz se během expozice přenese na folii. Po ukončení expozice je speciálním skenerem obraz z folie přenesen do PC ve formě černobílé digitální fotografie s vysokým rozlišením.
Disponujeme skenovacími paměťovými foliemi s maximálním rozlišením 40 μm (odpovídá asi 600 dpi). Rozměry folií jsou 35 × 43 cm. Je však možné rentgenovat i větší předměty a výsledný obraz následně dodatečně složit z několika snímků. Teoreticky je tedy přípustná velikost předmětu omezena na „co projde dveřmi“, ovšem s rostoucími rozměry a počtem snímků úměrně roste i časová náročnost celého procesu. Velikost ozařovny je 4,3 × 4 m, výška 3,8 m, velikost dveří je 2,1 × 1,0 m.
Pracoviště disponuje softwarem pro úpravu digitálních rentgenových snímků, který do jisté míry umožňuje zvýraznění zájmových struktur (např. kovy, organický materiál) přímo pro potřeby konkrétního zadání. V optimálním případě je tedy možné na výsledné černobílé fotografii pozorovat vnitřní strukturu předmětů, odlišit od sebe materiály různého složení, atd.
Příklady možného využití u sbírkových předmětů:
Službu zajištuje Ing. Jan Krejčí, Ph.D. (jan.krejci@nm.cz)
Chemicko-technologická laboratoř oficiálně vznikla v roce 2018 v rámci realizace projektu IROP „Záchrana a zpracování ohrožených negativů“. Hlavní činností laboratoře je realizace fyzických průzkumů sbírkových a archivních předmětů Národního muzea. Prioritně jsou k tomu využívány neinvazivní a nedestruktivní metody průzkumu za použití moderní instrumentální techniky. Získané přírodovědné výsledky rozšiřují společensko-vědní znalosti o složení studovaných sbírkových předmětů, jejich materiálové podstatě, použitých výtvarných či řemeslných technikách nebo vedou k objasnění způsobu degradace předmětů.
Laboratoř je vybavena mikroskopickou technikou (polarizačním mikroskopem, digitálním mikroskopem Kyence) a ATR-IR spektrometrem Nicolet. K vědeckým účelům využívá také přenosný XRF analyzátor Delta, VIS spektrometr Konica Minolta a bodotávek Cole-Parmer® Stuart MP-200. Pro účely urychleného stárnutí modelových vzorků je laboratoř vybavena klimatizační komorou KKS 115 Smart PRO a komorou Q-Sun.
Chemicko-technologická laboratoř
Restaurátorská dílna kovů
Restaurátorská dílna nábytku
Restaurátorská dílna papíru
Restaurátorská dílna silikátových materiálů
Restaurátorská dílna sochařských děl
Restaurátorská dílna textilu