Přihlásit se
Výstava z bohatých fondů Divadelního oddělení Národního muzea
Výstava Račte vstoupit do divadla vychází z polozapomenutého fenoménu divadelních cedulí, ukazuje jejich obsahový i formální vývoj a všechny funkce, které cedule a divadelní plakát plnily a plní: ve své době sloužily jako pozvánka na představení a často i jako umělecký artefakt, v současnosti jsou jedinečným pramenem teatrologického bádání, umožňujícím přesnou rekonstrukci repertoáru divadel. Výstava je však koncipována šířeji – jako obraz divadelního života v českých zemích od 17. století, kdy vznikaly první periochy řádových scén (předchůdci pozdějších cedulí), do poloviny 20. století, s přesahy až do současnosti. Cedule k jednotlivým představením jsou proto doprovázeny dalšími atraktivními exponáty, ilustrujícími divadelní tvorbu – scénickými a kostýmními návrhy, fotografiemi, vzácnými rukopisy a tisky, realizovanými kostýmy, modely scén, rekvizitami, obrazy a bustami. Důraz je kladen na ty instituce, jejichž historie je podrobně zmapována právě díky divadelním cedulím (Stavovské, Prozatímní, Národní a vinohradské divadlo v Praze, brněnské Národní divadlo, kočovné společnosti…). Poprvé vystaveny budou i nově nalezené předměty ze 17. a 18. století.
Pro dětského návštěvníka je připraven prostor věnovaný loutkovému divadlu a řada herních prvků – převlékání do divadelních kostýmů a fotografování v divadelních dekoracích, výroba loutek a loutkohra či možnost vyzkoušet si profesi kostýmního výtvarníka.
Výstavu doplňuje interaktivní specializovaná mapa výskytu cedulí v českých a moravských muzeích, knihovnách a archivech.
Cedule k představení singspielu J. Perineta Caro. Brno, Královské městské Národní divadlo, 1795. Moravské zemské muzeum, Brno
Cedule k představení hry J. Wericha a J. Voskovce Osel a stín. Praha, Osvobozené divadlo, 1933
Výtvarný plakát Františka Tröstra k inscenaci Molièrovy hry Zdravý nemocný. Praha, Městské divadlo na Královských Vinohradech, 1946
Pohled do výstavy