Přihlásit se
Tisková zpráva k výstavnímu projektu k 30. výročí svobody a demokracie v Historické budově Národního muzea
Národní muzeum připravilo k 30. výročí svobody a demokracie celý soubor akcí, a to jak v Praze, tak i v zahraničí. V Historické a Nové budově Národního muzea tak na návštěvníky od 18. listopadu čeká výstavní projekt s názvem Sametová revoluce a otevřena bude také vůbec poprvé i spojovací chodba mezi oběma budovami s multimediální expozicí Momenty dějin. Zároveň ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem prezentuje Národní muzeum putovní výstavu The Velvet revolution 1989 v celkem deseti místech v Evropě i zámoří.
Výstava Sametová revoluce
Výstava v Historické budově Národního muzea představuje události druhé poloviny 80. let minulého století, samotnou Sametovou revoluci a období do voleb v červnu 1990. Vedle originálních sbírkových předmětů spojených se sametovou revolucí návštěvníci uvidí dalších zhruba 120 sbírkových předmětů jako například řády Václava Havla, figurku Ropáka ze stejnojmenného filmu Jana Svěráka, model Temelína, předměty z bytového divadla Vlasty Chramostové anebo prezidentský slib Václava Havla z prosince 1989. Výstavu v Historické budově doplňují dvě další instalace. Výstava Poprvé svobodně, jež prezentuje plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989 – 1990, a která současně patří mezi nejbohatší v ČR. Plakáty jsou podmíněné dobově, ale současně reflektují témata, která řešíme i v dnešní době, jako například problematika znečištění ovzduší, postavení menšin ve společnosti anebo vyrovnávání se s minulostí. Druhá instalace nazvaná Zpátky do lavic se nachází v prostorách původní Sněmovny lidu. Vybrané poslance vrátí zpět do Federálního shromáždění a představí je na základě informací, které vyplnili do dotazníků po svém zvolení v červnu 1990.
Expozice Momenty dějin
Od 18. 11. 2019 budou mít návštěvníci poprvé možnost projít se spojovací chodbou mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Na celkem 112 metrech projekce uvidí jedinečnou multimediální expozici, která se věnuje bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. Součástí je i pohled na každodennost tohoto prostoru. Zároveň se multimediální program věnuje architektonickému vývoji tohoto místa, od 19. století po soudobé změny. Jedná se o zcela jedinečný multimediální projekt, který je svou technologickou a projekční povahou v Evropě zcela unikátní, zároveň je ale výjimečný i v měřítku celosvětovém. Návštěvníka obklopí přes 2 m vysoký obraz odehrávající se na obou stěnách chodby. Audiovizuální produkce je realizovaná 38 projektory a sound systemem s 32 kanálovým zvukem.
„Národní muzeum připravilo připomenutí 17. listopadu 1989 nikoliv jako jedinou výstavu, ale komplex pro obě své centrální budovy. Navíc nedokumentujeme pouze hektické dny revoluce, ale stav společnosti na konci 80. let a následnou cestu ke svobodným volbám. Zároveň otevíráme ve spojovací chodbě zcela mimořádný multimediální projekt Momenty dějin, který v našem muzejnictví doposud nemá obdobu - a ten se zaměřuje na dramatické osudy Václavského náměstí ve 20. století a také na jeho dynamický architektonický vývoj,“ říká Michal Stehlík náměstek generálního ředitele Národního muzea.
Zahraniční výstava The Velvet revolution 1989
Výstava The Velvet revolution 1989 se ve spolupráci s Českými centry a Slovenským národním muzeem bude postupně otevírat v několika světových destinacích. Tuto výstavu připravilo Ilustrátorské studio Tomski & Polanski a její součástí jsou audiovizuální materiály z období společenské změny v letech 1989 – 1990. Tato výstava se tak návštěvníkům postupně představí v Berlíně, Vídni, Petrohradě, New Yorku, Bruselu, Paříži, Rize, Vilniusu, Budapešti či Moskvě.
Videomapping Cesta ke svobodě
Součástí otevření výstav a připomenutí listopadového výročí bude i videomapping na fasádu Historické budovy Národního muzea s názvem Cesta ke svobodě, který bude moci veřejnost vidět 17. listopadu od 19.30 a od 22.00. Zhruba desetiminutová projekce připomene listopad roku 1989 v kontextu pádu železné opony, konce bipolárního světa, konce komunistického režimu a celého bloku. Mezi hlavní motivy patří zdůraznění uzavřených hranic, rozdělení světa i československé společnosti a role významných osobností během následujícího půlstoletí.
Schody času: 30 let svobody
Jedná se o unikátní zvukovou instalaci Českého rozhlasu ve spolupráci s Národním muzeem, která je umístěna mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Představuje třicet let svobody ve zvukové paměti. Do minulosti návštěvníky přenesou dobové zvukové nahrávky z archivu Českého rozhlasu, vybrané výroky českých osobností a přehled nejzajímavějších událostí uplynulých let. Vedle sebe se tak objevují společenské a kulturní události, přírodní katastrofy, politické kauzy nebo sportovní výsledky. Celou zvukovou kompozici je možné si poslechnout také online na www.schodycasu.cz.
Vstup nejen na výstavy ale i do celé Nové i Historické budovy Národního muzea bude vyjma výstavy Tutanchamon RealExperience v týdnu od 18. do 24. listopadu 2019 zdarma.