Národní muzeum má za sebou další úspěšnou sezónu. Díky atraktivní nabídce výstav i populárním expozicím prošlo branami Muzejního komplexu a dalšími budovami Národního muzea během loňského roku 1 233 360 návštěvníků, což je o 88 tisíc více než v roce 2023. I letos chystá Národní muzeum pro své návštěvníky zajímavé výstavní novinky. Dvě zcela jedinečné světové výstavy, a to výstavu Čingischán pořádanou ve spolupráci s Národním muzeem Čingischán v Mongolsku a výstavu Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci se též mohou těšit na další stálou expozici s názvem Lidé.

Prvním unikátním výstavním projektem bude v březnu uvedená výstava Čingischán. Ta představí více než dvě stě padesát předmětů zapůjčených z Národního muzea Čingischán v Ulánbátaru v Mongolsku a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd. Tyto předměty budou doplněny také sbírkami z Náprstkova muzea, které pocházejí z Mongolska. Výstava představí nejen Čingischána, ale též jím založenou Velkou Mongolskou říši, která v době svého největšího rozmachu zaujímala rozsáhlá území v Asii a v Evropě, a je považována za druhou největší říši v historii.

Druhou výstavou světového formátu, kterou Národní muzeum otevře v září letošního roku v Historické budově, bude výstava 100 pokladů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci muzea se tak mohou těšit na jedinečný soubor předmětů ze sbírek čínských císařů, které jsou v zahraničí vystavovány jen zcela výjimečně a které svým historickým významem, úrovní řemeslného zpracování, ale i uměleckou hodnotou dokládají vysokou úroveň čínské civilizace v průběhu několika tisíciletí. Sbírky velkých císařů dynastie Čching z 18. století obsahují nejen dobové předměty z nefritu, jadeitu a porcelánu, ale i starobylé artefakty, které mají v čínské kultuře vysokou symbolickou hodnotu. Zcela mimořádným exponátem, který jen výjimečně opouští Národní palácové muzeum, je plastika „zelí“ řezaná z nefritu, která patří mezi nejvýznamnější kulturní památky Taiwanu. Součástí výstavy bude také interaktivní prezentace sbírkových předmětů prostřednictvím moderních technologií kombinujících velkolepost historických artefaktů s možností velkoformátového zobrazení, které návštěvníka vtáhne do příběhu a poskytne velkolepý zážitek.

„Jsme nesmírně hrdí na to, že se nám podařilo přilákat tak velký počet návštěvníků. Tento úspěch je důkazem, že naše výstavy a programy oslovují širokou veřejnost a přinášejí hodnotné kulturní zážitky. V loňském roce byla mimořádně úspěšnou výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách, ale také ke konci roku uvedená Má vlast, která pokračuje i v letošním roce. Ten bude v Národním muzeum doslova nabitý senzacemi. V březnu a v září přivezeme do Historické budovy muzea skutečně unikátní výstavní projekty Čingischán a Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu a v srpnu otevřeme další stálou expozici s názvem Lidé. V Praze tak budou v podstatě po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví. Doufáme tedy, že přivítáme ještě více návštěvníků, a to nejen z České republiky, ale také ze zahraničí. Rekordní návštěvnost je dokladem přízně našich návštěvníků, kterých si velmi vážíme, proto chci poděkovat nejen jim, ale také všem zaměstnancům Národního muzea, kteří se na našich skvělých projektech podílejí,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.  

Nový rok začal v Národním muzeu výstavou Czech Press Photo, která mapuje nejlepší fotografické počiny uplynulého roku a k vidění bude v Nové budově až do 23. dubna. V letošním roce si Národní muzeum také připomene 100 let od převzetí archeologické sbírky Eduarda Štorcha. V červnu tak čeká návštěvníky Nové budovy výlet do pravěku. Tam je přenese výstava s názvem Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, který byl profesí pedagog, oblíbený autor knih pro děti a mládež a rovněž zapálený amatérský archeolog. Výstava tak bude nevšedním propojením jeho románových knih plných ilustrací s autentickými archeologickými nálezy, které mu byly při psaní děl inspirací a které jsou uloženy v Národním muzeu. V srpnu se pro veřejnost otevře nová stálá expozice Lidé, která přiblíží příběh vývoje člověka a také dějiny českého a evropského pravěku.

Na své si v Národním muzeum přijdou letos i milovníci hudby. Probíhající výstavu Na turné nahradí v Českém muzeu hudby výstava, která mapuje život a kariéru operní divy Soni Červené. Muzeum Antonína Dvořáka uvede výstavu fotografií zaměřenou na portréty skladatele, jeho rodiny a přátel. Muzeum Bedřicha Smetany pak představí scénografa Karla Svolinského a jeho jevištní práci.

Národopisné muzeum se svým otevřením počátkem dubna připraví pro návštěvníky dvě nové výstavy. Společně se souborem lidových podmaleb na skle ze sbírek Etnografického oddělení představí také náročný proces restaurování a poukáže na jejich roli v každodenním životě lidových vrstev. Fenomén požitkářství a radostí běžných lidí v lidové kultuře 19. a počátku 20. století zachytí výstava Slasti a neřesti.

Národní muzeum zároveň pravidelně prezentuje českou kulturu a historii také v zahraničí. V Indonésii se letos představí výstavní projekt České hrady a zámky a návštěvníci v Zambii se budou moci seznámit s českým cestovatelem Emilem Holubem.

KONTAKT

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077

Fotoalbum

Výstava Čingischán

Výstava Čingischán

Výstava 100 pokladů, 100 příběhů

Výstava 100 pokladů, 100 příběhů

Expozice Lidé

Expozice Lidé

Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha

Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha

Výstava Antonín Dvořák ve fotografiích

Výstava Antonín Dvořák ve fotografiích

Výstava Podmalby na skle

Výstava Podmalby na skle

Výstava Soňa Červená

Výstava Soňa Červená