Přihlásit se
Tiskové oznámení k 78. výročí atentátu na Reinharda Heydricha a otevření nové výstavy České národní povstání v Národním muzeu
Dnes je tomu přesně 78 let, co byl uskutečněn známý atentát na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit i v Národním muzeu. To svým návštěvníkům v pondělí 25. května 2020 v Historické budově otevřelo novou výstavu s názvem České národní povstání. Tuto výstavu si již mohli návštěvníci prohlédnout on-line z pohodlí svého domova díky projektu Virtuálně do muzea. Nyní však mají příchozí možnost spatřit připomínku této doby, včetně historických předmětů, na vlastní oči.
Nová výstava s názvem České národní povstání se zaměřuje na události ve dnech 5. – 9. května 1945, kdy probíhalo Pražské povstání. Zobrazuje napjatou situaci v Praze a ukazuje hrdinství obyvatel Prahy, kteří se povstání zúčastnili. Výstava také představuje Hlavní budovu Národního muzea, která byla na konci války poškozena bombou, jež spadla do jejího vnitřního traktu.
Vedle dobových fotografií, které pochází z fotoarchívu oddělení novodobých českých dějin Národního muzea, prezentuje tato výstava několik zajímavých sbírkových předmětů. Mezi ně patří například úlomky z bomby, která dopadla večer 7. 5. 1945 na Historickou budovu Národního muzea, poškodila část vnitřního traktu a zničila i zoologické expozice. Dále pak návštěvníci uvidí sako, které tvoří součást vězeňského obleku č. 26215, a které patřilo paní Marii Beranové vězněné v koncentračním táboře Ravensbrück v letech 1940 – 1945 za velezradu. V květnu 1945 přežila pochod smrti díky tomu, že stráže uprchly a vězně nechaly bez dozoru. Nejcennějším exponátem je však zdánlivě obyčejné černé pero značky Waterman 52. Tímto perem byl podepsán protokol o kapitulaci německých branných sil v Praze a okolí dne 8. 5. 1945.