Přihlásit se
Tiskové oznámení k nové výstavě Genocida Romů za II. světové války
Muzeum romské kultury společně se svým specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze ve spolupráci s Národním muzeem otevírá v Národním památníku na Vítkově u příležitosti mezinárodního Dne romského holokaustu putovní výstavu s názvem Genocida Romů za II. světové války. Výstava bude k vidění do 15. prosince letošního roku. Její vernisáž je přístupná veřejnosti a proběhne 2. 8. od 17.00 v Národním památníku na Vítkově.
Výstava se zaměřuje na téma nacistického pronásledování a vyvražďování Romů především na území dnešní České republiky. Jde tak o připomínku tragického období dějin, kdy bylo zavražděno téměř 90 % naší předválečné romské populace. Výstava nabízí návštěvníkům možnost zjistit něco více o této možná trochu upozaděné kapitole dějin.
„Národní muzeum a Muzeum romské kultury spolu již tradičně spolupracují a spojují své síly při prezentaci našich dějin, včetně jejich tragických momentů. Národní Památník na Vítkově je místo, kde si nejen připomínáme tradice naší moderní státnosti, ale též místo, kde vzdáváme čest všem obětem nacistické okupace za 2. světové války. Výstava genocida „Romů za II. světové války“ je připomínkou romského utrpení, které nesmí být nikdy zapomenuto,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
„Připomínání holokaustu Romů a Sintů v Národním památníku na Vítkově má pro nás velkou symboliku. Památník na Vítkově je místo, kde se připomínají velké události českých dějin. Vnímáme to jako pravé místo, kde připomínat, že romské utrpení a romská paměť patří do české historie, patří do naší společné paměti. Jsme rádi, že právě Centrum Romů a Sintů může být tím spojujícím prvkem tohoto významného místa a klíčového data romské historie,“ komentuje událost ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Centrum Romů a Sintů v Praze si letos připomene Den romského holokaustu v Národním památníku na Vítkově nejen zahájením zmíněné výstavy, ale také divadelní inscenací Cikánský boxer, která bude součástí programu vernisáže.
Olga Vlčková, vedoucí Centra Romů a Sintů v Praze, doplňuje: „Vstup na vernisáž i výstavu je zdarma. Naším cílem je přiblížit holokaust Romů a Sintů v širších souvislostech. Jsme proto velmi rádi za spolupráci s Národním muzeem, které nám umožňuje v Národním památníku na Vítkově uskutečnit tuto i další události, které v rámci doprovodných programů Centra Romů a Sintů připravujeme.“