Přihlásit se
B. Martinů, A. Dvořák, B. Smetana, D. Šostakovič
Salón Dvořák
Komorní cyklus věnovaný mladým interpretům, kterým Muzeum Antonína Dvořáka nabízí prostor pro koncerty a umělecké realizace v inspirativním prostředí barokního letohrádku Amerika.
Program koncertu s výrazným zastoupením významných komorních děl českých skladatelů uzavře letošní doprovodný program Muzea Antonína Dvořáka k výstavě Antonín Dvořák: Můj život a dílo a k oslavám Roku české hudby 2024.
Účinkují:
Amálie Dobšíková začala hrát na housle na ZUŠ Leoše Janáčka v Havířově u Jarmily Gradkové. Poté absolvovala studium na Pražské konzervatoři a nyní pokračuje na AMU v Praze pod vedením profesora Jindřicha Pazdery. Věnuje se klasické, moderní i barokní hudbě. Její studium doprovází úspěchy ve všech oblastech. Váží si například výběru na švýcarské kurzy SIMA 2022, kde studovala u Philipa A. Draganova, sólového vystoupení s Czech Ensemble Baroque, sólového výstupu na Akademii Versailles pod taktovkou Alessandra Tampieriho, pozvání na koncertování ve francouzském souboru Les Musiciens de Saint - Julien, nebo také premiérování skladeb soudobých skladatelů Jany Vöröšové a Jiřího Trtíka v prostorách Štětínské filharmonie.
Navštívila několik mistrovských kurzů, např. v již zmiňovaném Švýcarsku na Zürcher Hochschule der Künste, dále na vídeňské univerzitě MUK - Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien u Ulrike Engels, francouzské barokní kurzy v Le Havre u Jozefa Žáka, nebo Letní školu barokní hudby v Holešově u Martyny Pastuszky. Štěpánka Plocková vystudovala hru na violoncello na brněnské konzervatoři u prof. Miroslava Zichy, nyní pokračuje na AMU v Praze u prof. Miroslava Petráše. Mezi její nedávné soutěžní úspěchy patří například účast na mezinárodní soutěži v Bratislavě, 1. místo na soutěži Gustava Mahlera v Jihlavě nebo vítězství v celostátní soutěži konzervatoří. Měla možnost zahrát si s orchestry jako je Filharmonie Brno, Czech Virtuosi či Capella Istropolitana. Účastní se také pravidelně hudebních kurzů, například Letní akademie v Kroměříži u Michaely Fukačové, či Hudební akademie v Telči u Jeroma Pernoo.
Pavol Praženica studoval na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy pod vedením doc. Libuše Tiché, zároveň se zde věnoval sólovému zpěvu jako vedlejšímu oboru ve třídě MgA. Jaroslava Mrázka. V současnosti studuje na AMU v Praze ve třídě doc. Ivo Kahánka, pravidelně také spolupracuje s prof. Alenou Vlasákovou a prof. Ivanem Gajanem. Mezi jeho největší soutěžní úspěchy patří 1. cena na mezinárodní soutěži Piano Talents for Europe v Dolném Kubíně (2018), absolutní vítězství na celostátní soutěži konzervatoří a hudebních gymnázií (2019), cena děkana Ostravské univerzity na soutěži Beethovenův Hradec (2022), vítězství a speciální cena za interpretaci děl Bedřicha Smetany na mezinárodní Smetanovské klavírní soutěži Plzeň (2023) nebo 1. cena na soutěži Elevato Piano Competition v portugalském Portu (2023).
Absolvoval mistrovské kurzy u nás i ve světě pod vedením renomovaných interpretů jako je například Shai Wosner, Benedetto Lupo, Lukáš Klánský, Martin Kasík a další. Jako sólista spolupracoval například se Státním komorním orchestrem Žilina, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF Prague Philharmonia, Janáčkovou filharmonií Ostrava či Plzeňskou filharmonií. S nadšením se věnuje i hudbě komorní, spolupracoval například Josefem Špačkem, Vilémem Vlčkem, Matteo Hagerem a dalšími. Spolu s Natálií Toperczerovou a Davidem Pěruškou byl členem klavírního tria Vyšehrad, se kterým získal 3. cenu na Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 2021.
Vstupné: 100 Kč Vstupenky je možné zakoupit on-line nebo v případě nenaplněné kapacity na místě před začátkem koncertu.