S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spjato cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné superhvězd. Vydejte se Na turné v Českém muzeu hudby!

Vydejte se lodí, vlakem, autem i pěšky. Hudební cesta za slávou bude odměněna věnci, poháry i aplausem publika. Na výstavě se mimo jiné dovíte: Jak vypadá itinerář rockové kapely i houslového virtuosa, jak dlouho trvala cesta dostavníkem z Prahy do Vídně, který syn ševce z Michel si jako hvězda mohl dovolit soukromý vlakový vagón, který slavný houslista zemřel na nádraží v Miláně, které vlaky mají jména po hudebnících a mmnoho dalšího. Uvidíte lodní lístek Antonína Dvořáka z druhé plavby do New Yorku, pas Emy Destinnové, otisky prstů z imigračních dokumentů Jaroslava Ježka i japonský itinerář rockerů Už jsme doma. Seznámíte se s harfeníkem, kterému v pražské hospodě napsal skladbu sám Mozart. V pohodlí hotelové lobby si necháte vyprávět řadu zábavných i dobrodružných hudebních vzpomínek a zážitků z cest.

Nedostanete z hlavy tu nejslavnější z cirkusových melodií. Skladbu Vjezd gladiátorů napsal český skladatel Julius Fučík s představou triumfálního nástupu starořímských gladiátorů, nikoli cirkusových klaunů. Připomenete si první pražskou návštěvu Rolling Stones. Prohlédnete si nezvyklé tvary futrálů a pouzder na hudební nástroje i nástroje vyrobené pro snadnější přepravu a cestování. Někdy se nástroj ukrývá i ve vycházkové holi. Seznámíte se s ojedinělou audiovizuální tvorbou současných českých experimentátorů Martina Klappera a Slavka Kwi, kteří se na světové scéně prosadili po odchodu z Československa.
 
A přesvědčíte se, že o dálavách se dá hudebně snít i z pohodlí domova. Spisovatel Karel Čapek sbíral hudbu z celého světa na gramofonových deskách, všeuměl a světoběžník Eduard Ingriš napsal u Sázavy slavnou píseň Niagara netuše, že po válce procestuje Ameriku a bude spolupracovat s Ernestem Hemingwayem a Thorem Heyerdahlem. Exotické zvuky Tichomoří velmi volně přibližoval i československý vynález – havajská kytara. A o popularitu reggae music v končinách mezi Vltavou a Dunajem se zasloužil zpěvák skupiny Babalet Aleš Drvota.
 
Spatříte i cestovní deníky, třeba ten, který si kreslil Jiří Šlitr. A k tomu i suvenýry, které si hudebníci vozí z cest: květinu z peří si diva Klementina Kalašová přivezla z Brazílie. To Ema Destinnová se ze severní Ameriky vrátila s koženou halenou a párem mokasínů.
 

Otevírací doba

Pondělí 10:00  -  18:00
Úterý zavřeno
Středa 10:00  -  18:00
Čtvrtek 10:00  -  18:00
Pátek 10:00  -  18:00
Sobota 10:00  -  18:00
Neděle 10:00  -  18:00

Změny otevírací doby

24. 12. 2024 zavřeno
25. 12. 2024 10:00  -  18:00
26. 12. 2024 10:00  -  18:00
1. 1. 2025 zavřeno

Vážení návštěvníci,
ve středu 20. listopadu 2024 bude České muzeum hudby z důvodu konání mimořádné akce UZAVŘENO.
Omlouváme se a děkujeme za pochopení.


Informace pro školní skupiny

Vzhledem k omezené kapacitě expozice a výstavy žádáme školní a organizované skupiny, aby čas své návštěvy předem rezervovaly prostřednictvím e-mailu na adrese programy.cmh@nm.cz. V opačném případě může dojít ke zdržení z důvodu dočasného naplnění kapacity.

Vstupné

Vstupenky je možné zakoupit on-line nebo na pokladně.

V sobotu 23. 11. (Den otevřených dvěří) a v neděli 24. 11. 2024 je vstup do Českého muzea hudby ZDARMA, pro návštěvu v tento den si, prosíme, nekupujte vstupenky.

CELÝ OBJEKT

Základní 140 KČ
Snížené Platí pro:
– seniory 65+
– mladistvé 15–18 let
– držitele průkazů ISIC, ITIC
– studenty SŠ a VŠ (do 26 let)
100 KČ
Děti do 15 let Pouze v doprovodu dospělé osoby ZDARMA
SŠ a VŠ (do věku 26 let) Školní výpravy bez lektora
– organizované školní skupiny s pedagogickým doprovodem
– až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma
– nelze rezervovat čas návštěvy, vstupenky pouze na pokladnách
40 KČ/osoba

E-vstupenka vás opravňuje k jednorázovému vstupu po dobu 30 dnů ode dne nákupu.

Zdarma (vstupenky dostupné pouze na pokladně): dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, CoolPass, zaměstnanec PO MKČR (výhradně pro držitele karty)

Doplňující informace ke vstupenkám


Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenky zakoupené on-line (opravňující k jednorázovému vstupu po dobu 30 dnů ode dne nákupu) si prosím přineste vytištěné nebo uložené ve svém mobilním telefonu.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Zakoupené vstupenky nepřijímáme zpět ani nevyměňujeme.

Fotoalbum