Vážení návštěvníci,

od úterý 4. května 2021 je za speciálního režimu opět otevřen Muzejní komplex Národního muzea (tj. Historická a Nová budova), a to včetně jedinečné výstavy Sluneční králové, která potrvá do 30. září tohoto roku.

Kapacita budovy i jednotlivých výstav je omezena. Vstup na výstavu Sluneční králové je možný pouze na základě předem zakoupené on-line vstupenky na konkrétní den a čas.

Na ostatní výstavy i do celého objektu je možné zakoupit vstupenky jak on-line, tak i na pokladně v den návštěvy.

Kapacita sálů s výstavami bude regulována přítomnými zaměstnanci.

Bezbariérový vstup vede přes návštěvnický vchod Nové budovy, kavárnu a spojovací chodbu (od 15. 6.).

Každý návštěvník musí mít po celou dobu návštěvy zakryté dýchací cesty respirátorem třídy FFP2 nebo nanorouškou. Při návštěvě muzea prosíme dodržujte dostatečné rozestupy a využijte dezinfekce u vstupu. Pro vstup do muzea není vyžadován negativní test na Covid-19.

Při nákupu vstupenek můžete vybírat z několika variant, možné je zakoupit vstupenku pouze do výstavy Sluneční králové, samostatnou vstupenku do výstavy Czech Press Photo, vstupenku do Muzejního komplexu a kupole (zahrnuje ostatní výstavy a expozice kromě již jmenovaných) a vstupenku do Muzejního komplexu a výstavy Czech Press Photo (zahrnuje všechny výstavy a expozice kromě Slunečních králů).

V Muzejním komplexu na vás čekají tyto výstavy a expozice:

  • Sluneční králové – výjimečný mezinárodní projekt, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.
  • Olympijské Tokio – výstava, kterou připravilo u příležitosti letošních olympijských her Národní muzeum společně s Českým olympijským výborem a Vojenským historickým ústavem. Zaměřuje se především na trojici tokijských her: těch nekonaných v roce 1940, uskutečněných v roce 1964 i těch (poprvé v historii) posunutých Her XXXII. olympiády, které proběhnou v létě 2021.
  • Czech Press Photo – poprvé v historii Czech Press Photo se výstava koná v Historické budově Národního muzea. Představují se na ní vítězné snímky soutěže doplněné kolekcí vybraných zásadních okamžiků 26. ročníku společně s výstavou zahraničních porotců a Grantem primátora.
  • Slavní čeští skladatelé – netradičně pojatá výstava vás vtáhne do příběhů života čtyř fenomenálních skladatelů: Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
  • Korona v muzeu! – věnuje se zpola zapomenuté světici svaté Koroně. Výstava ji představí v jejích proměnách od exotické mučednice s reprezentativním jménem, které oslovilo například římského císaře Otu III., po patronku dřevorubců a ochránkyni lidí v nouzi, pomocnici hledačů pokladů a sázečů loterií, a nakonec v současnou ochránkyni proti stejnojmenné nemoci.
  • Držíme spolu – výběr roušek, které se nově staly součástí sbírek Národního muzea.
  • Poklady numismatických sbírek – ukazuje numismatiku jako vědu i sběratelský obor. K vidění je zhruba 1 500 exponátů ze sbírkových fondů Národního muzea doplněných o zápůjčky spolupracujících muzeí.
  • Sál minerálů – tato část expozice představuje více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
  • Momenty dějin – unikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Novou a Historickou budovou Národního muzea.  
  • 1620. Cesta na Horu – výstava připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Vůbec poprvé se návštěvníci zúčastní multimediální rekonstrukce bitvy nebo na vlastní kůži zažijí atmosféru staroměstského popraviště.
  • Volejbalové století (od 10. května) – výstava připravená ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem představuje bohatou historii československého a současnost českého volejbalu.

 

V týdnu od 10. května 2021 bude opět možné zavítat kromě Muzejního komplexu i do Českého muzea hudby, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a do Národního památníku na Vítkově v jejich otevíracích dobách. K vidění budou nejen stávající expozice, ale i zcela nové výstavy.

České muzeum hudby

  • Hudební zvěřinec – tato nová výstava vás zavede do světa, kde se hudba prolíná se světem zvířat.
  • Člověk – nástroj – hudba – stálá expozice, která představuje hudební nástroje jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti a jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.

Náprstkovo muzeum asijských, africký a amerických kultur

  • Tváře války – zcela nová výstava věnovaná ozbrojeným střetnutím odehrávajících se v různých částech světa během různých historických období. Ukazuje, co válka znamenala pro samotné účastníky, ale také pro ty, které zasahovala nepřímo.
  • Po stopách asijské cesty Hanzelky a Zikmunda – fotografická výstava na nádvoří Náprstkova muzea.
  • Kultury Austrálie a Oceánie – stálá expozice představující originální doklady života a kultury etnik těchto oblastí.
  • Vojta Náprstek – stálá expozice představující život a osobnost Vojty Náprstka.

Národní památník na Vítkově

  • Parlament! – nová výstava představuje vývoj parlamentní kultury v našich zemích mezi lety 1848–1992.
  • Za volební právo žen! – panelová výstava připomínající 100. výročí uzákonění volebního práva žen.
  • Křižovatky české a československé státnosti – expozice věnovaná mezníkům české a československé státnosti 20. století, která zachycuje významné zlomy v našich dějinách 20. století, kdy se výrazným způsobem měnila státnost a ideové pojetí státu.
  • Laboratoř moci – expozice v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově, které byly vybudovány v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen samotnou osobu Klementa Gottwalda, deformaci Památníku na mauzoleum, ale i komunistickou propagandu a období režimu 50. let ve svých nejhorších totalitních projevech.

 

Od 15. 6. 2021 budou otevřeny všechny ostatní pražské i mimopražské objekty v jejich běžné otevírací době při dodržení aktuálních mimořádných protiepidemických opatření.

Aktuální informace k jednotlivým objektům včetně vstupného naleznete na stránce Navštivte nás / Objekty .