Národní muzeum navázalo spolupráci s druhým největším africkým muzeem – Národním muzeem BARDO v Tunisku. První z plánovaných společných akcí je výstava Pod žhavým sluncem Afriky, otevřená dne 12. května 2018 ve výstavních prostorách Národního muzea BARDO. Plánována je reciproční výstava z tuniských sbírek v Praze a spolupráce odborníků z obou muzeí v oblasti restaurování, archeologie, přírodních věd, komunikace s veřejností a v neposlední řadě v oblasti bezpečnosti.
 
Zahájení výstavy v Muzeu Bardo
Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš na zahájení výstavy v Národním muzeu Bardo 
 
Na výstavě Pod žhavým sluncem Afriky mohou návštěvníci zhlédnout 78 unikátních historických fotografií, které pořídili českoslovenští občané při svých cestách a expedicích do země Magrebu, včetně fotografií z ozdravného pobytu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v roce 1923.  Jedná se o unikátní soubor historických fotografií z rozsáhlých sbírek Národního muzea v počtu cca 500 000 kusů, které jsou součástí fondů v Náprstkově muzeu a v Archivu Národního muzea. Fotografie pocházejí zpravidla od cestovatelů a mnohdy jsou jediným a unikátním dokumentačním svědectvím života, architektury či přírody v daných oblastech.
 
Pohled do výstavy
Pohled do výstavy 
 
Národní muzeum BARDO je po Egyptském muzeu v Káhiře druhým největším africkým muzeem a jedním z nejvýznamnějších muzeí v oblasti Středomoří. Bohaté sbírky tohoto muzea obsahují mnoho uměleckých a historických artefaktů ze všech období dějin Tuniska. Významné jsou jak sbírky z období antického Řecka, Říma a Kartága, tak období islámského. Tragickým momentem v historii tohoto muzea je teroristický útok, ke kterému došlo v jeho prostorách v roce 2015.
 
Výstava Pod žhavým sluncem Afriky byla připravena ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tunisu a koná se v rámci oslav 100 let od vzniku Československa v zahraničí.

 

Společné století

Fotoalbum