Přihlásit se
Před osmi měsíci spustilo Národní muzeum zcela novou aplikaci pro mobilní zařízení s názvem Národní muzeum v kapse. Uživatelsky velmi přátelskou platformu si oblíbili návštěvníci a rádi ji používají. Zpříjemňuje jim návštěvu muzea, doplňuje expozice a výstavy o další informace, přináší zážitky a zábavu formou 3D objektů v rozšířené realitě.
Aplikace, která návštěvníky muzeem provede od zakoupení vstupenek přes jednotlivé expozice až po v rozšířené realitě oživlého ikonického plejtváka myšoka, navíc získala tři významná ocenění – Red Dot Award, Internet Effectiveness Award (IEA) a Zlatý středník.
V prestižní oborové soutěži Zlatý středník, která hodnotí nejlepší komunikační projekty a firemní média v České republice a na Slovensku, se aplikace Národní muzeum v kapse umístila na 1. příčce v kategorii Mobilní aplikace a inovace. Zároveň získala ocenění Red Dot Award v mezinárodní prestižní soutěži v kategorii Apps v sekci Brands & Communication Design 2022. Také odborná porota IEA (Internet Effectiveness Award) ji vyhlásila nejefektivnějším digitálním projektem v České republice v oblasti kultury a neziskového sektoru. Druhé místo pak získala v kategorii mobilní aplikace. Národní muzeum si odneslo také cenu Grand Prix za nejlepší projekt celé soutěže.
„Velmi si vážím všech prestižních ocenění, která naše aplikace získala. Moc mne těší její veliká obliba u našich návštěvníků. Národní muzeum s nimi komunikuje nejen prostřednictvím nových expozic a exponátů v nich vystavených, ale též prostřednictvím nejmodernějších digitálních technologií. Snažíme se být muzeem světové úrovně, atraktivním a návštěvnicky přívětivým. Získaná ocenění potvrzují, že se nám to daří, a já velice děkuji všem kolegyním a kolegům, kteří se na tom podílejí,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Mobilní aplikace, kterou vyvinula česká technologická firma Futured, vznikala dva roky a dokáže provést návštěvníka celým muzeem a přesně ho nasměrovat na jakékoliv místo, ať už se jedná o konkrétní expozici, kavárnu, obchod, šatny či toalety. V aplikaci je možné si nejen koupit a načíst vstupenku, ale také se nechat provést expozicemi, poslechnout si nebo přečíst zajímavosti, které do aplikace přidávají přímo odborníci Národního muzea.
„Z technologického hlediska je aplikace unikátní hned v několika oblastech. Například indoor navigace využívá speciální Bluetooth vysílače, kterých je v budově rozmístěno více jak tisíc, a jedná se tak o největší realizaci v rámci Česka,“ dodává Lukáš Strnadel, ředitel Futured.
Návštěvníky velmi oblíbenou a odborníky vysoce ceněnou ojedinělostí aplikace je rozšířená realita, která dává možnost exponáty vidět a zažít v reálném prostředí. Symbol Národního muzea, 22 metrů dlouhý plejtvák myšok, už tak není jen kostrou. Díky aplikaci ho mohou návštěvníci muzea spatřit živého pod vodní hladinou.
„Prolnutí virtuálního světa se skutečným je zábavným doplňkem klasické prohlídky. Návštěvníkovi stačí pouze namířit telefon na místo, kde je umístěna kostra plejtváka, a virtuální model se jednoduše promítne do reálného prostředí – obalí se masem a kůží – a vy získáte dojem, že jste uprostřed oceánu,“ říká George Pinkava, umělecký ředitel společnosti More.is.More, která stojí za rozšířenou realitou plejtváka myšoka.
Plánem Národního muzea je aplikaci průběžně rozvíjet a aktualizovat. V každé z nově otevřených expozic tak bude možné rozhýbat alespoň jeden model s rozšířenou realitou. Návštěvníci se mohou těšit na oživení významných a inspirativních osobností v Panteonu. Novinkou bude také souboj dinosaurů ve dvoraně Historické budovy. Díky vysokému stropu tohoto unikátního místa je možné oživit velké exempláře dinosaurů, což ocení především dětští návštěvníci.
Aplikaci Národní muzeum v kapse si mohou návštěvníci zdarma stáhnout v App Store a Google Play. V současnosti ji Národní muzeum nabízí v češtině, angličtině a nově také v ukrajinštině.