Přihlásit se
2019–2020 Interní granty
Zapojení široké veřejnosti do vědeckých pokusů, tzv. projekty občanské vědy jsou v současné době stále častěji využívaným způsobem popularizace vědy. Laická veřejnost tak nahlédne pod pokličku na první pohled nepřístupného vědeckého světa, zapojí se plněním lehkých pracovních úkonů do vědeckého procesu a v neposlední řadě se začne orientovat v předkládané problematice. Mnoho takovýchto projektů vzniká po celém světě i v oblasti přírodovědy, studia a sběru dat týkajících se biologické diverzity. ECSA Předkládaný projekt si klade za cíl vytvoření populárně naučného cyklu aktivit pro veřejnost v návaznosti na jeden z mezinárodních projektů občanské vědy City Nature Challenge. Tento projekt vznikl v roce 2016 v USA a v ČR se poprvé konal v roce 2018 na území hl. m. Prahy pod záštitou Národního muzea. V průběhu projektu soutěží předem přihlášená města po celém světě o co největší počet pozorování živé přírody zaznamenaných pomocí mobilní aplikace iNaturalist. Letošního třetího ročníku se zúčastnilo 68 měst z celého světa a bylo shromážděno přes 440 tisíc pozorování od více než 17 tisíc účastníků. Praha se s více než 1 600 pozorováními umístila na 42. místě.
K pozorování, respektive k ukládání jednotlivých pozorování, dochází pomocí volně přístupné mobilní aplikace iNaturalist, popř. pomocí webových stránek www.inaturalist.org. Každý účastník má tak možnost pomocí aplikace komunikovat nejen s muzejními odborníky, ale i laickými nadšenci po celém světě. Předpokládáme, že spojení pozorování přírody a využití mobilních technologií osloví širší část veřejnosti a prohloubí její zájem o přírodu.
Název projektu: Prahou za přírodou – projekt občanské vědy Období: 2019-2020 Poskytovatel: Národní muzeum Typ projektu: Interní grant Řešitel za NM: Ing. Petra Caltová, Mgr. Monika Stránská
Předpokládané výsledky/výstupy: Hlavním cílem předkládaného projektu je pomocí moderních metod představit pražskou přírodu široké veřejnosti, rozšířit povědomí o diverzitě a ohrožení přírody a především prohloubit zájem o přírodu ve svém okolí. Toho bude docíleno populárně naučnými programy pro veřejnost, jako jsou komentované exkurze, ukázky terénních prací vědeckými pracovníky Přírodovědeckého muzea, happeningové akce pro školní kolektivy a tvorba speciálních doprovodných tiskovin.