Přihlásit se
Unikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea
Od 18. listopadu 2019 mají návštěvníci možnost vidět jedinečnou multimediální expozici, která se věnuje bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. Současně nabízí i pohled na každodennost tohoto prostoru a věnuje se také architektonickému vývoji tohoto místa, od 19. století po soudobé změny.
Pro dostatečně autentický zážitek bylo potřeba spojit nejmodernější audiovizuální technologie s úctyhodnými technickými parametry. Chodba je v délce 56 m po obou stranách pokryta spojitým obrazem s plochou bezmála 270 m2, na kterou promítá celkem 38 laserových projektorů se zrcadlovými objektivy s ultra-krátkou projekční vzdáleností.
Celkové rozlišení je 60 000 × 1 200 obrazových bodů, které do projektorů přehrává decentrální systém synchronizovaných přehrávačů, jejichž celkový datový tok je 330 Gb/s. Aby měla každá část rozlehlého obrazu správný zvukový doprovod, bylo třeba vybudovat 32kanálové ozvučení, které při celkovém příkonu 12 kW dokáže vybudit akustický tlak přes 130 dB. Obraz je lemován synchronním unikátním RGB pixelovým LED pásem s celkovou délkou bezmála 320 m a odpovídajícím jednořádkovým rozlišením 4K s celkovým příkonem přes 5kW.
Tento multimediální projekt svým rozlišením představuje největší spojitou projekci v Evropě, zároveň je ale výjimečný i v měřítku celosvětovém.
Obsahově se expozice skládá ze tří multimediálních projekcí:
Původní gotické náměstí s renesančními a barokními domy se během 19. a 20. století proměnilo ve velkorysý bulvár. Ten se stal středem moderní Prahy. Svědkem této proměny jsou domy na náměstí, které odrážejí ambice i styl své doby.
Změny 60 budov dnešního náměstí jsou zpracovány v časosběrné animaci. Jedna vteřina projekce je jeden reálný rok. V letech 1860–1939 se mění 66 domů, v letech 1939–2019 jen 14.
Roku 1875 dochází k vysázení stromů. Následně jsou však vykáceny a poté opět vysazovány. Plynové kandelábry střídají v předvečer elektrifikace Křižíkovy lampy. Ty jsou později nahrazeny neonovými fasádami. Temno válečného bombardování přechází v osvětlení komunistických transparentů a dále v současný smog ledkové noci. Zatímco ve 30. letech okna obytných domů zářila životem, dnes zůstávají temná a svítí jen výkladní skříně obchodů.
V prologu filmu návštěvník uvidí, co bylo v prostoru Václavského náměstí v době prvohorních moří nebo na samém počátku vesmíru.
V této části se návštěvník vrací od přelomu milénia k euforii revoluce 1989. Poté se ocitá uprostřed vyprázdněných rituálů normalizace. Dalším zlomem je okupace 1968. V 50. letech je prostor plný oslav komunistické totality. Krátce před nástupem komunismu stojí na náměstí lidé a pod nacistickou nadvládou vynuceně vyjadřují loajalitu. Všemu předchází upřímná víra v Československou republiku po roce 1918.
Závěrečná část se zaměřuje na obyčejné výjevy, které se na Václavském náměstí odehrály na pozadí velkých dějin.
Expozice ve spojovací chodbě obsahuje kontrastní světelné efekty, které mohou být nebezpečné pro osoby trpící epilepsií.
Do Historické budovy lze vstoupit také hlavním vchodem.
Vstupenky do Muzejního komplexu je možné zakoupit on-line, v mobilní aplikaci, automatu nebo na pokladně v Historické či Nové budově Národního muzea.
V neděli 24. 11. 2024 je vstup do objektů Národního muzea ZDARMA, pro návštěvu v tento den si, prosíme, nekupujte vstupenky. Volný vstup se NEVZTAHUJE na výstavu CZECH PRESS PHOTO. Do DĚTSKÉHO MUZEA platí v neděli 24. 11. SNÍŽENÉ VSTUPNÉ.
E-vstupenka vás opravňuje k jednorázovému vstupu po dobu 30 dnů ode dne nákupu. S e-vstupenkou přistupte rovnou k turniketu a načtěte QR kód. Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.
Po předložení vstupenky do Muzejního komplexu do 30 dnů od jeho návštěvy máte vstup do Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra zdarma.
Zdarma (vstupenky dostupné pouze na pokladně): dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, CoolPass, zaměstnanec PO MKČR (výhradně pro držitele karty)
Návštěvní řád Muzejního komplexu Národního muzea
Mobilní průvodce po Muzejním komplexu zdarma