Přihlásit se
Výstava Centrálního státního muzea republiky Kazachstán představuje osobitost nomádských kultur Střední Asie od 8. století př. n. l. do počátku 20. století.
První část výstavy, představená archeologickými nálezy ze zlata a bronzu, se věnuje nomádským kmenům, jako byli Sakové, Wusunové, Hunové a Kangujové. Zajímavostí výstavy je mimo jiné paleografická památka – fragmenty hliněných tabulek s kultobskými nápisy, které jsou nejstaršími známými sogdijskými texty. Tyto nápisy přinášejí dříve neznámé informace. Vědecká a obsahová hodnota tohoto předmětu přesahuje hranice Kazachstánu a má význam pro etnogenezi a politické dějiny nomádů v celé Eurasii.
Další část výstavy prezentuje tradiční kulturu Kazachů. Jejím základem je jurta (kiiz ui, plstěný dům). Jedná se o unikátně architektonicky řešený příbytek ze dřeva a kůže, doplněný plstěnou izolační vrstvou a tradiční výzdobou. Přednosti takového příbytku jsou zejména dostupnost materiálů, jednoduchost a rychlost instalace a demontáže, z čehož vyplývá mobilita domu během sezónní migrace nomádů po pastvinách. Tato kritéria měla pro Kazachy žijícími tradičním způsobem života svou nepřekonatelnou existenční hodnotu.
Na výstavě jsou k vidění také předměty denní potřeby, jako výrobky pro domácnost, koňské postroje, užité a šperkařské umění, ukázky tradičních oděvů, nábytku, nádobí a koberců. Všechny tyto předměty dokládají originalitu nomádské kultury a jsou instalovány v souladu s tradičním prostorovým řešením jurty. Prezentace této nomádské kultury má za cíl ukázat jedinečnost tisícileté adaptační strategie kočovníků, kteří se přizpůsobili nejobtížnějším přírodním podmínkám kazašské středoasijské oblasti.