V roce 2023 se IT odbor Národního muzea zaměřil na instalaci audiovizuálních prvků v nově otevřené expozici Dětské muzeum a v jedenácti dalších výstavách. Kromě toho jsme pokročili i s přípravou nasazení centrálního sbírkového systému a pracovali jsme na rozvoji mobilní aplikace. 

Návštěvnické systémy  

Mobilní aplikace 

Národní muzeum spustilo v dubnu 2022 úspěšnou mobilní aplikaci Národní muzeum v kapse pro mobilní zařízení, která umožní návštěvníkovi zprostředkovat komentovanou prohlídku, nabídne mu navigaci na zvolené místo či k vybranému exponátu a také mu umožní pohodlný nákup vstupenek. Do konce roku 2023 naše mobilní aplikace vyhrála několik dalších soutěží, ke třem předchozím (Red Dot Award 2022, Zlatý středník, Grand Prix Internet Effectiveness Award 2022) přibyla další ocenění: 1. místo kategorie Veřejný zadavatel v IMC Czech Awards 23, IDC FEA 2023: Best in the Future of Connectedness (s reprezentací v Singapuru) a 1. místo v kategorii Digitální transformace soutěže WebTop100.  

Rozsáhlá a dobře fungující indoor navigace spolu s implementací bezmarkerové SLAM technologie (první projekt takového rozsahu v Evropě) výrazně přispěly k velké oblibě této mobilní aplikace, kterou si do roku 2023 stáhlo více než 150 000 uživatelů. V současné době má hodnocení na App Store 4,8 hvězdičky (2000 hlasů) a na Google Play 4,5 hvězdičky (790 hlasů). Funguje na 99,5 % současných chytrých telefonů a tabletů, plejtváka myšoka v AR si prohlédne každý 4. uživatel (více než 50 000×). Audiostopy spuštěny více než 300 000× (1 800 hodin čistého času). 

Audiovizuální zastavení v expozicích 

V létě 2023 byla otevřena v úzké spolupráci s IT odborem nová expozice Dětské muzeum a 11 dalších výstav s audiovizuálním obsahem v různých objektech Národního muzea.  

Nadále pokračujeme v nasazování nejvyššího kvalitativního standardu provozu těchto zařízení, který umožňuje deset hodin denně, sedm dní v týdnu sledovat a spolehlivě provozovat více než 350 AV zastavení. Používáme k tomu centrální ovládání a distribuci signálu pomocí technologie Crestron NVX, obsah AV zastavení spravujeme pomocí cloudovému systému Signage OS.  

Digitalizace  

Digitalizace výstav a expozic  

V roce 2023 jsme velmi pokročili s digitalizací výstav pomocí osvědčené technologie Matterport, celkem je nyní k dispozici archiv padesáti výstav na této platformě, která umožňuje virtuální prohlídku těchto výstav podobně jako při procházení Google street view. Naším cílem je systematicky zaznamenávat a na intranetu archivovat všechny výstavy realizované Národním muzeem a část z nich, u kterých se podaří vyjednat příslušná licenční práva, zpřístupnit na webových stránkách muzea v sekci Virtuální prohlídky výstav. 

Digitalizační středisko v Terezíně 

V průběhu roku 2023 jsme věnovali značnou pozornost také dokumentaci a digitalizaci našich sbírek a pracovních procesů. Naše týmy pečlivě fotografovaly restaurátorské práce a sbírkové předměty, což nám umožnilo zachytit detaily a nuance každého artefaktu. Tato snaha byla doplněna skenováním podkladů pro naše připravované výstavy, což zajišťuje, že máme kvalitní materiály pro naše prezentace a publikace. 

Důležitou součástí naší práce byla také dokumentace stavu sbírkových předmětů při jejich transferech mezi různými lokacemi. Tento proces nám pomáhá udržet přesný záznam o stavu a umístění každého předmětu, což je klíčové pro správu našich rozsáhlých sbírek. 

Průběžně jsme také plnili digitalizační úkony dle požadavků od našich kurátorů a restaurátorů. Tato spolupráce zajišťuje, že digitalizace probíhá v souladu s nejvyššími standardy a že jsou splněny specifické potřeby každého oddělení.  

Digitalizace zvuku  

Zvuková laboratoř Českého muzea hudby je vybavena historickými, ale i unikátními zařízeními na záchranu zvukových nosičů všech typů záznamu (mechanický, magnetický, optický). V posledních pěti letech se postupně podařilo laboratoř vybavit moderními profesionálními přístroji, které umožňují zachránit i poškozené nosiče (unikátní zařízení Endpoint na digitalizaci fonografických válců nebo speciální zařízení Saphir na získání audiosignálu z rozbitých gramofonových desek) a využít či vyvíjet nové metody a postupy v rámci zejména aplikovaného výzkumu zaměřeného na digitalizaci a ochranu zvukových dokumentů. Díky tomu vzniklo zcela unikátní jedinečné pracoviště ve srovnání v evropském měřítku. Současně se laboratoř specializuje na fotografovaní autentického obrazu nosičů a obalů potřebných pro získání adekvátních metadat. 

Ve spolupráci s CESNETem byl rovněž úspěšně dokončen a obhájen projekt, v rámci kterého vzniklo koncepční řešení dlouhodobé archivace AIP balíčků, které jsou vytvářeny systémem ProArc. Toto řešení bylo odzkoušeno na archivaci zvukových dokumentů, resp. jejich archivačních balíčcích, a v rámci zkušebního provozu se potvrdila jeho funkčnost. Tato úprava nám umožnila dokončit, a především zdokumentovat ucelené pracovní workflow dlouhodobé archivace zvukových dokumentů, jakožto první komplexní provoz pro zvukové nosiče v ČR. Tento proces je navíc možné replikovat v dalších paměťových institucích. 

V poslední řadě se pracoviště zabývá fyzickou ochranou nosičů a jejich šetrným ošetřením a uchováním v adekvátních archivačních obalech. Pracoviště tohoto zaměření je konkurenceschopné v rámci evropských i světových muzeí a garance kvalitních výstupů základního a zejména aplikačního výzkumu. Celá Zvuková laboratoř je rovněž využívána i institucemi mimo Národní muzeum. 

eSbírky   

Projekt eSbírky představuje jeden ze stěžejních digitalizačních systémů Národního muzea, proto jsme mu věnovali velkou pozornost i v roce 2023. eSbírky zpřístupňují digitalizované sbírkové předměty nejenom Národního muzea, ale i řady dalších institucí a v současné době nabízejí 238 118 sbírkových předmětů z 201 paměťových institucí ČR. V rámci programu NPO intenzivně připravujeme projekt nové verze portálu e-Sbírky, který do dvou let nahradí stávající systém. V tomto roce jsme v I. fázi zpracovali návrh metadatové struktury, grafický a UX návrh a připravujeme výběrové řízení na programátorské práce.  

Sbírkové systémy  

Příprava implementace centrálního sbírkového systému 

V roce 2023 jsme pokračovali v analýze stávajících sbírkových systémů v Národním muzeu, zpracovali jsme metadatové a funkční rozbory, které budou tvořit základ pro výběrové řízení na nový centrální sbírkový systém. Máme hotovou metadatovou a UX analýzu, které využijeme při programování nové verze tohoto portálu.  

Vzhledem k legislativním změnám v oblasti archivnictví je v Archivu Národního muzea dokončován přechod na novou online verzi programu ProArchiv17. V této fázi probíhá migrace dat o archiváliích ze samostatných lokálních instancí programu do sdílené webové verze. Rovněž se zaměřujeme na import starých modulů do nového systému. Stejný proces probíhá zároveň na prezentačním portálu Vademecum. 

Infrastruktura a interní systémy 

Bezpečnost  

Na základě objednávky IT odboru Národního muzea provedli pracovníci Forenzní laboratoře CESNET penetrační testy infrastruktury NM s cílem ověřit zabezpečení sítového prostředí proti kybernetickému útoku. Provedené penetrační testy odhalily řadu zranitelností v různých kategoriích, kterým jsme se následně systematicky věnovali. Spustili jsme revizi síťové architektury (rozdělení sítě na segmenty), vynutili přeheslování uživatelských účtů a zprovoznili vícefázové ověřování v rámci všech možných přístupů do interní sítě, provedli jsme revizi postupů používaných při správě prostředí Active Directory a opravu zranitelných webových aplikací. 

Jedním z výsledků vypracovaného plánu na obnovu při havárii (Disaster Recovery Plan) bylo doporučení rozložit interní serverovou infrastrukturu mezi Novou a Historickou budovu tak, abychom při výpadku jedné z nich (např. zaplavení NB NM) byli schopni zajistit provoz všech kritických informačních systémů a druhá budova mohla dále fungovat. Za tím účelem jsme adaptovali prázdnou serverovnu ve 3. patře HB, ve které jsme nainstalovali nové virtualizované servery, zřídili záložní nezávislou linku internetového připojení, umístili UPS s připojením na nepřerušitelný zdroj elektrické energie a část diskového pole tak, aby tato část infrastruktury mohla v případě potřeby samostatně fungovat.  

Dokončili jsme také komplexní projekt přesunutí všech notebooků do cloudové správy Microsoft Endpoint Manager, což výrazně zjednoduší jejich centrální administraci a zabezpečení.  

Interní systémy 

Vyvinuli jsme systém automatických reportů z informačních systémů pomocí napojení na Bussiness inteligence. Vedle toho jsme zajistili úspěšný přechod na novou verzi účetního systému Helios Nephrite, na platformě SharePoint jsme naprogramovali nový objednávkový systém pro digitalizaci a restaurování, zprovoznili centrální zálohovací systém Veem a provedli modernizaci páteřní síťové infrastruktury v Přírodovědeckém muzeu v Horních Počernicích, kde jsme také pracovali na zvýšení pokrytí wifi signálem.