V roce 2023 započal nový 20letý cyklus systematické inventarizace sbírek Národního muzea. Zároveň byla nastavena strategie vypořádání nedostatků z předchozího 20letého cyklu inventarizace sbírek (2002–2022). 

Úspěšně pokračoval i výzkum v rámci institucionální podpory IP DKRVO, grantů NAKI a GA ČR, interních grantů, zahraničních projektů a projektů operačních projektů. Více lze nalézt v sekci Věda a výzkum.  

Pracovníci Historického muzea realizovali všechny naplánované výstavy. K těm nejvýznamnějším patřila např. výstava v Historické budově NM Baroko v Bavorsku a v Čechách, společný projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin, česko-bavorská zemská výstava, navazující na výstavu v německém Řezně, která byla navíc doplněna o barokní poklady ze sbírek Národního muzea i od českých a zahraničních zapůjčitelů.  

Výstava Obnovená tvář – záchrana syrských památek. Výstava byla jedním z výstupů mezinárodní spolupráce Národního muzea a DGAM (Ředitelství Památek a muzeí Syrské arabské republiky) v Sýrii. Válečný konflikt v této zemi zásadním způsobem ohrozil muzea a poškodil řadu památek a míst světového archeologického dědictví. Vystaveno bylo 20 předmětů z kovu, kamene a skla, které byly restaurovány a konzervovány v restaurátorských dílnách Historického muzea. Jednotlivé předměty byly doprovázeny texty s restaurátorskými postupy s využitím analytických metod, nedílnou součástí textů byl archeologický kontext. 

  

Dále byla v Historické budově otevřena výstava Nejstarší šperky & ozdoby těla v rámci vědeckého projektu Grantové agentury České republiky, který se zabýval studiem nejstaršího umění a ozdob člověka. Ve výstavě jsou soustředěny předměty, které byly společně nalezeny ve významných pravěkých lokalitách a dnes jsou uloženy dílem v Moravském zemském muzeu, dílem v Archeologickém ústavu Akademie věd ČR Brno.  

Rovněž byla v Historické budově otevřena výstava 50. léta 20. století dokumentující jedno z nejtemnějších období našich moderních dějin, období politických procesů, justičních vražd, bezpráví a likvidace demokratických principů správy státu za vlády Komunistické strany Československa.  

K dalším významným projektům jistě patřila i výstava První dámy – móda a styl v Nové budově Národního muzea, která představila oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů. Zahrnovala období sta let a přiblížila měnící se dobu a společenské klima, ale také odlišný přístup k módě dvanácti prvních dam, počínaje Charlottou Masarykovou až po současnou první dámu.  

Závěrem můžeme zmínit další výstavu v Nové budově Národního muzea s názvem Bílou stopou, kterou připravilo Národní muzeum společně se Svazem lyžařů ČR u příležitosti 120 let od založení tohoto svazu představující předměty z historie i současnosti českého lyžování.

Akviziční činnost 

Historické muzeum vynakládá na nákup předmětů do sbírek finanční prostředky z rozpočtu Národního muzea a z prostředků Ministerstva kultury ČR v podobě dotace ISO C II a ISO E. 

V roce 2023 vydalo Historické muzeum za nákupy do svých sbírek celkem 1 689 605 Kč.  

K nejvýznamnějším akvizicím roku 2023 patří např. část soukromé sbírky zaměřené na oděvy a hračky – 165 kusů oděvů, módních doplňků, hraček a dobových kočárků pro oddělení novodobých dějin a pro oddělení starších českých dějin.  


Kočárek sportovní dřevěný, s kovovými koly, se zajišťovací ohrádkou, značka HIKO (Hirsch & Co.,
založena r. 1904, až do r. 1938 největší výrobce kočárků v ČSR), po 1919

Pro oddělení tělesné výchovy a sportu bylo zakoupeno ze soukromé sbírky 2856 položek roztříděných, evidovaných a popsaných čtyř souborů odznaků, jejich součástí, plaket, další drobné plastiky a drobných sokolských upomínkových předmětů ze soukromé sbírky.  

Oba tyto nákupy byly realizovány díky finančním prostředkům Ministerstva kultury – dotace ISO C II ve výši 1 115 000 Kč. 

Dále bylo pro oddělení starších českých dějin zakoupeno ze soukromé sbírky sedm miniatur a jedna ceroplastika za 132 000 Kč české a rakouské provenience 19. a 20. století. 


Elsa Csank-Lesigang (rozená Hinterleitner) (rakouská malířka) 18761963 
miniatura na slonovině, unikátní exemplář tvorby ženy miniaturistky a miniatury ze začátku 20. století 
Signována E. Csank, datována 1918 


Patrizius Kittner 
Miniatura na slonovině, signovaný a datovaný Kittner 1849, původní rámeček 

Průběžně jsou sbírky doplňovány a obohacovány i dalšími menšími nákupy a dary. Akvizice odpovídají sbírkotvorné a výstavní strategii Národního muzea. 


Prsten zlatý s diamanty a smaragdem:
2 diamanty – slza (9
× 4 mm), 4 diamanty (p. 2 mm) – kameny byly původně osazené v náušnicích z doby RU,
starý ruský brus;1 ks etiopský(?) smaragd (6 × 4 mm), zakázková výroba. 

Restaurování z dotace ISO/D 

V kalendářním roce 2023 byly v rámci dotace Ministerstva kultury ISO/D restaurovány tři sbírkové předměty Historického muzea. Jednalo se o 6. etapu restaurování dětských divadelních kostýmů

Preventivní ochrana a ošetření sbírek 

Historické muzeum pokračovalo v roce 2023 s ošetřením sbírkových předmětů zejména prací vlastních restaurátorů s vyšší prioritou přípravy předmětů pro stálé expozice Národního muzea (Lidé a Dětské muzeum), dále pak pro tuzemské výpůjčky a výstavy. Restaurátoři se podíleli na instalacích výstav Historického muzea, společně s kurátory kontrolovali stav některých vypůjčených předmětů do expozic jiných institucí a prováděli očistu vlastních stálých expozic. Dále celoročně pokračovala optimalizace dlouhodobého uložení sbírek v Ústředním depozitáři v Terezíně, tvorba vhodných úložných krabic a vycpávek, ale také kontrola a stabilizace klimatických podmínek.  

V roce 2023 se podařilo dodavatelsky restaurovat asi 70 předmětů a konzervovat téměř 100 předmětů napříč různým materiálovým charakterem, a to majoritně ve spolupráci s externími restaurátory. Další péči o sbírkové předměty provedli také dobrovolníci a praktikanti z restaurátorských škol. 

Restaurátoři Historického muzea v roce 2023 také restaurovali a konzervovali předměty na tuzemské výstavy NM: 50. léta, První dámy, Šátky a šátečky, Stálá expozice Hlasy Čechů z Volyně v Podbořanech, Obnovená tvář – Syrské památky, Bílou stopou a zahraniční výstavy: Barock! Bayern und Böhmen – Baroko v Bavorsku a Čechách (Regensburg/Praha), Brilliant Bohemian Garnet – Skvostný český granát (Iowa), Luxury, wellness, porcelain – A day at the Bohemian Spa (Hohenberg/Selb). Hlavní náplní pro rok 2023 byly přípravy předmětů do stálé expozice Lidé a Dětské muzeum, jednalo se desítky sbírkových předmětů, které ve většině vyžadovaly čistě konzervátorské zásahy, některé předměty musely projít náročnějším restaurováním. Dále pokračovaly výměny exponátů v expozicích. Začátek roku 2023 byl ve znamení spolupráce s etnografickým oddělením, výpomoc se stěhováním a zajištění vhodného uložení etnografických sbírek.  

 
Inv. č. H4-2195, Podmalba na skle s motivem sv. Rozálie, restaurovala: Mgr. Romana Kirchnerová 

 
Inv. č. H2-126432, Soška Alžběty Rakouské, výstava v Hohenbergu, restaurovala Mgr. Romana Kirchnerová 

  
Inv. č. H1-508421, restaurovala BcA. Martina Košařová, MgA. Aleksandra Chytra 

Na jaře 2023 byla otevřena výstava Obnovená tvář – záchrana syrských památek prezentující spolupráci s Generálním ředitelstvím pro památky a muzea Syrské arabské republiky. Výstava prezentovala restaurátorské a konzervátorské postupy restaurátorského oddělení HM zaměřené na kov a kámen. Vystaveno bylo 20 vybraných artefaktů.  

 
1772-6587 plastika kněze, restaurovala MgA. Eva Míčková 

 
1772-6596 plastika ženy, restaurovala MgA. Eva Míčková

Odborná správa sbírek 

Ve sbírkách Historického muzea probíhal v roce 2023 první rok nového 20letého inventarizačního cyklu (I. cyklus). Generální revize v oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea v roce 2023 neprobíhala.  

Pro rok 2023 byla stanovena pro HM celková kvóta inventarizace 101 000 evidenčních čísel  v I. cyklu (z celkem 2 157 460 evidenčních čísel). 

Roční kvóta inventarizace byla splněna nebo mírně překročena ve všech sbírkách HM kromě sbírky etnografické, která z důvodu stěhování sbírek do jiných prostor v roce 2023 neinventarizovala. 

Inventarizace probíhala formou fyzické kontroly předmětů za pomoci evidence předmětů jak v psané, tak v elektronické podobě (přírůstkové knihy, inventární knihy, evidenční karty, lokační seznamy, elektronicky vedená evidence). Celkové výsledky inventarizace Historického muzea Národního muzea – skutečný počet inventarizovaných evidenčních jednotek: 201 096. Závěry inventarizace lze shrnout tak, že inventarizace Historického muzea Národního muzea proběhla v roce 2023 uspokojivě. 

Zároveň v roce 2023 proběhlo vyhodnocení předchozího 20letého inventarizačního cyklu s tím, že byla stanovena strategie pro nápravu nedostatků v inventarizaci včetně zpracování přehledů nedohledaných předmětů ve sbírkách a návrhy na vyřazení předmětů ze sbírek.  

Standardním způsobem byly realizovány smlouvy o výpůjčce jak z Národního muzea, tak do Národního muzea, i smlouvy o poskytnutí obrazového materiálu, a to jak z Národního muzea, tak do Národního muzea včetně smluv zahraničních.  

Badatelský servis Historického muzea Národního muzea probíhal standardním způsobem, a to jak návštěvami v badatelnách Historického muzea, tak elektronicky či písemně nebo telefonicky. 

Dokumentace sbírek 

Dokumentace sbírek byla v roce 2023 stejně jako v letech předchozích prováděna systematicky v dostupných počítačových programech – v databázích DEMUS, BACH, EXCEL aj. Rovněž jsou jednotlivé sbírky průběžně doplňovány o digitální dokumentaci předmětů. Sbírky jsou částečně prezentovány např. na webových stránkách https://esbirky.cz/, na webových stránkách a sociálních sítích Národního muzea, a to zvláště v rámci výstavních projektů Národního muzea. Rovněž už jsou některé výstavy celkově digitalizovány na stránkách Národního muzea.