Přihlásit se
Sbírky Knihovny Národního muzea (KNM) zapsané do Centrální evidence sbírek tvoří necelé jedno procento z celkového množství jejích fondů. Určité činnosti jednotlivých oddělení se proto prolínají se správou fondů knihovních (evidovaných podle knihovního zákona) a fondů zámeckých knihoven (evidovaných podle zákona o státní památkové péči). Nejmenší část fondu spadá pod archivní zákon. Tzv. čistá sbírková činnost patří pod oddělení rukopisů a starých tisků a oddělení knižní kultury. Třetím centrem sbírkové činnosti je oddělení základní knihovny spravující knižní celky významných osobností, o nepatrné množství sbírek považovaných spíše za vzorek obrovského fondu periodických tisků se stará oddělení časopisů. Heterogenitu rozdílné evidence sceluje společné užívání pracovišť a depozitářů knihovny, konzervátorská dílna, hlavní elektronický evidenční systém Verbis, doprovázený menšinovým a především sbírkovým systémem Heritage. Sbírková a nesbírková oddělení propojují dále badatelské služby, jejichž standard vyplývá ze statusu Knihovny Národního muzea jako veřejné knihovny, vědecko-výzkumné a výstavní aktivity překračující umělé evidenční členění fondů. Mezi hlavní sbírkové úkoly knihovny v roce 2023 náleželo zahájení nového dvacetiletého inventarizačního cyklu a odstraňování zjištěných nedostatků z cyklu minulého. Velmi rozsáhlá byla akviziční činnost, soustředěná především na oddělení knižní kultury. Celoročně se pracovalo na restaurování a konzervování sbírek, katalogizaci a digitalizaci především nových přírůstků i za pomoci dobrovolníků. Zpráva o činnostech a úkolech Knihovny Národního muzea pokračuje v kapitole Péče o knihovní fondy.
V roce 2023 byly zakoupeny tři české staré tisky ze 17. a 18. století – v jednom případě unikátně dochovaný jediný exemplář královéhradeckého tisku z roku 1755 Květná kytka z vonného koření. Knihovny osobností se rozrostly o soubor 96 publikací, pocházející z osobní knihovny dramatika Jaroslava Kvapila. Podařilo se významně doplnit sbírky o moderní a současné ilustrace. Zakoupen byl soubor koláží Pavla Holeky ke knihám Hebrejská abeceda (2009) a Vábení slov (2012). Byla převzata část umělecké pozůstalosti tragicky zemřelé výtvarnice Ivany Kantůrkové, a to včetně osobních předmětů. Zajímavým ziskem jsou i současné knižní objekty Martina Patřičného. Cenná sbírka umělecké knižní vazby byla doplněna o současnou tvorbu přední české knihařky Elišky Čabalové. Za zcela mimořádný je možno považovat zisk českého kramářského písňového tisku Píseň nová žalostivá o smutné svatbě v městě Erfurtu z roku 1609 a dvou rukopisných modlitebních knih z konce 18. století z pozůstalosti Rudolfa Hlavy. Zakoupeno bylo pro knižní fond Obrození pět bohemikálních tisků z 19. století, z nichž jeden pochází z osobní knihovny Václava Hanky. Objemově největší byl ale dar Jana Placáka, obsahující především drobné historické modlitební a kramářské tisky z pozůstalostí ilustrátora Jiřího Šalamouna a sběratele Rudolfa Hlavy.
Jediný dochovaný exemplář královéhradeckého vydání knihy Květná kytka z vonného koření z roku 1755.
Vzácný bohemikální tisk dochovaný pouze ve čtyřech exemplářích Bohabogný Pastucha, To gest: Přediwné Duchowní rozmlouwánj (Praha, 1663).
Exlibris Ivany Kantůrkové pro J. de Beldera s citátem „Quand on ouvre la porte de l’amour, on ouvre celle de la cave“. Otevřeme-li dveře lásky, otevřeme dveře sklepení. Suchá jehla, 1981.
Autorský štoček Ivany Kantůrkové pro exlibris (ex musicis) Waltera Humplstöttera, lept + suchá jehla, 1983.
Koláž Pavla Holeky s názvem Bet / V uzamčeném domě z roku 2004. Ilustrace pro knihu Hebrejská abeceda: mezi dvěma světy (Arbor vitae, 2009).
Autorský objekt Martina Patřičného s názvem Kniha dětství: Na kuří nožce, dřevo (borovice, platan, akát), 2008.
Joseph Schiffner: Historische Nachrichten von verschiedenen seltenen Denkwürdigkeiten des Königreichs Böhmen. 1816. Kniha pochází z osobní knihovny Václava Hanky (1791–1861).
Modlitba – Gebet zu der heil. Barbara. S. a. Dodatečně kolorovaný obrázek.
Píseň žalostivá o smutné svatbě v městě Erfurtu v Durynské krajině Léta přítomného MDCIX, šestého dne měsíce února vykonané: o čemž z písničky všemu budete moci vyrozuměti. 1609. Při zřícení domu v Erfurtu zahynula nevěsta a devatenáct svatebních hostů.
Rukopisná modlitební knížka z roku 1774 – Malé hodinky o svatém Antonínu Paduánském.
Umělecká knižní vazba Elišky Čabalové z roku 1996. Celokožená vazba, dekorovaná řezbou a puncováním. Svázána kniha: Charles Baudelaire: Les Fleurs du mal. /Květy zla/ (Paříž, 1932).
Umělecká knižní vazba Elišky Čabalové z roku 2013. Celopapírová vazba, zdobená plastikou, strukturálním tiskem, aplikací plátkového zlata a ražbou folií. Pouzdro je sestavené z gravírovaného plexiskla. Svázána kniha: Ivan Bunin: Lehký dech, Temné aleje, V Paříži (Ve stráni, 2013).
Pro různá oddělení Knihovny Národního muzea bylo v roce 2023 konzervováno 51 exemplářů, restaurováno 10 exemplářů a na výstavy vyrobeno 10 faksimilií. V průběhu roku probíhala v depozitářích oddělení rukopisů a starých tisků evidence 248 vazeb rukopisných kodexů. Celkem bylo opatřeno archivními krabicemi 144 rukopisů, dalších 1 105 exemplářů naměřeno pro výrobu krabic v dalších letech.
Pracovníci konzervační dílny zabezpečili konzervaci, výrobu stojánků a instalaci exponátů ze sbírek Knihovny Národního muzea pro výstavy Velké knihy hudby, Příběh zámecké knihovny ÚSK, Karetní partie zimního krále a další.
Pro oddělení knižní kultury se v restaurátorské dílně knihovny realizovalo konzervování 26 kramářských tisků a 1 modlitby. Pro vzácnější tisky především z knižního fondu Obrození byly vyrobeny ochranné krabičky z alkalické lepenky. Proběhlo rovněž systematické ukládání sbírkových předmětů do nekyselých obálek dle zásad preventivní ochrany sbírek Národního muzea, a to zvláště u fondu kramářských písňových tisků, stejně tak automaticky u nově získaných předmětů (především Ilustrace, hmotné památky, fotografie, exlibris).
Příklad citlivě restaurované vazby nejstaršího českého tištěného herbáře Jan Černý: Kniha lékařská, kteráž slove herbář (Praha, 1517).
Firma EMBA vyrobila v roce 2023 na vybrané bohemikální tisky z knižního fondu Obrození krabičky na míru s potiskem.
V roce 2023 pokračovala v oddělení rukopisů a starých tisků hloubková revize a korekce katalogizačních záznamů v online katalogu Portaro s cílem odstranit nedostatky v přepisu titulů, chyby v kódovaných informacích, údajích o odpovědnosti i v údajích vztahujících se k vydání knihy. S digitalizací v rámci programu VISK 6 souvisela také tvorba kodikologických popisů rukopisů, záznamy k rukopisům a bibliografické záznamy ve Verbis.
Celkem bylo v elektronickém knihovním systému Verbis založeno 941 nových exemplářových záznamů, editováno 1 624 exemplářových záznamů. V rámci tvorby autoritních záznamů včetně záznamů pro bázi majitelů PROVENIO bylo založeno 1 153 nových autoritních záznamů a editováno 1 525 záznamů. V oddělení knižní kultury proběhlo zpracování velkého souboru ilustrací Michala Kudělky (1948 ks), autorských tiskových štočků Arno Naumana a Radomíra Postla. Podrobně byla zdokumentována sbírka obrazů a osobních předmětů Ludmily Jiřincové. Zkatalogizované ilustrace Dušana Urbaníka a Jiřího Šalamouna byly hned následně online zpřístupněny. Rovněž byly zkatalogizovány drobné přírůstky do fondu Plakáty a pokračovalo zpracování početné sbírky exlibris Jindry Imlaufa. Do sbírkového systému Heritage byly zaevidovány nové přírůstky, ale také se uskutečnila rekatalogizace starších přírůstků (například u knižního fondu Bibliofilie) a připojování digitalizátů k záznamům v databázi. Popsány byly zvláště soubory kramářských písňových tisků, především v nedávno získaných „špalíčcích”, a to v programu Ignis II. Byla vytvořena nová verze Internetové knihovny kramářských tisků Špalíček (novy.spalicek.net), zpřístupňující nástroje vzniklé v rámci grantového programu IP DRKVO 25.I.: Kramářské tisky (2019–2023). V rámci projektu VISK 5 bylo přepsáno dalších 2250 katalogizačních lístků kramářských tisků. Současně bylo zveřejněno na 2076 katalogizačních záznamů kramářských tisků zpracovaných v minulých letech.
Rukopisy a staré tisky byly digitalizovány v digitalizační dílně Knihovny Národního muzea. Ke stávajícímu datu je digitalizováno 3 060 sbírkových položek oddělení rukopisů a starých tisků (rukopisy, staré tisky, zlomky). Vlastními silami bylo v roce 2023 zpřístupněno on-line 20 digitálních kopií rukopisů a starých tisků v OPACu Portaro. Rovněž za pomoci dobrovolníků se podařilo v oddělení knižní kultury mj. zdigitalizovat nedávno získané početné soubory ilustrací (920 ks), drobné tisky z fondů kramářských tisků (568 ks) a modliteb (892 ks). Pokračovala digitalizace souborů exlibris (563 ks) a vybraných bibliofilských tisků (720 skenů). Digitalizáty jsou postupně zveřejňovány na portálech eSbirky.cz (v roce 2023 se zde nově objevily získané ilustrace a moderní a současné bibliofilie a umělecké knižní vazby) a Provenio (obrozenské tisky a bibliofilie). Ve spolupráci s ODIS 3 pokračovalo focení uměleckých knižních vazeb a bibliofilií. Inventarizace CES v Knihovně Národního muzea v roce 2023 probíhala v souladu se zahájením nového cyklu inventarizace a stanovené kvóty pro podsbírky 25. Jiná – doklady k vývoji knižní kultury, 25. Jiná – knižní celky, 18. Knihy, 19. Písemnosti a tisky a 25. Jiná – Časopisy byly splněny a mírně překročeny.