Vědecko-výzkumná činnost Národního muzea probíhala v roce 2023 ve formě základního a aplikovaného výzkumu v rámci přírodovědných i společenskovědních oborů. V případě Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (IP DKRVO) bylo řešeno 26 výzkumných oblastí se 100 dílčími cíli a s více než 70 kontrolovatelnými cíli. Zároveň s tím řešilo Národní muzeum 26 projektů různých dotačních programů a zaměření. Za rok 2023 instituce uplatnila a do Rejstříku informací o výsledcích (RIV) vykázala více než 310 publikačních a aplikovaných výstupů. V rámci IP DKRVO vzniklo například 104 článků publikovaných v prestižních impaktovaných periodikách, 37 odborných knih či 11 výsledků aplikovaného výzkumu (7 specializovaných veřejných databází, 2 audiovizuální tvorby, 1 poloprovoz a 1 výstava s kritickým katalogem). Zaměstnanci Národního muzea dále prezentovali výsledky své vědecko-výzkumné činnosti v rámci 124 příspěvků přednesených na odborných konferencích, seminářích a workshopech. V 54 případech se jednalo o zahraniční vědecké akce, v 70 poté o akce realizované na území ČR.

Národní muzeum v roce 2023 úspěšně zakončilo pětiletý cyklus IP DKRVO, během něhož upevnilo své postavení vůdčí vědecké instituce v rámci resortu MK ČR a silné instituce mezi ostatními VO jiných resortů. Za uvedené období mimo jiné vykázalo do RIV více než 1,5 tisíce výsledků všech typů financování, v rámci IP DKRVO se jednalo o 1 224 výstupů (z toho například 472 impaktovaných článků, 182 článků indexovaných v databázi Scopus, 365 odborných článků, 97 odborných knih, 46 výsledků aplikovaného výzkumu). Na tento úspěch následně organicky navázalo přípravou Koncepce rozvoje výzkumné organizace Národní muzeum na léta 2024–2028, jež získala nejvyšší možné hodnocení „A“, konkrétně 92 bodů ze 100 možných.

K nejvýznamnějším vědeckým objevům pracovníků instituce v roce 2023 náleží objev nového rodu a druhu houby Cyphelloporia bialoviesensis (trubičkovec bělověžský) z Bělověžského pralesa v Polsku, na němž se podíleli mykologové Národního muzea ve spolupráci s vědci z Masarykovy univerzity v Brně, AV ČR a také polskými a maďarskými odborníky. K dalším unikátním nálezům náleží objev dosud neznámého druhu pravěké šelmy Fejfarictis valecensis z Valče na Karlovarsku učiněný paleontology Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK, České geologické služby a francouzské Univerzity v Poitiers. Objev, představující jediný doklad uvedeného druhu na celém světě a dokládající nejstarší migraci kočkotvárných šelem do Evropy, se stane v roce 2024 součástí expozice Národního muzea „Okna do pravěku“.

V roce 2023 se Národnímu muzeu podařil mimořádný úspěch v rámci Sběru kvalitních výsledků (SKV), který je jedním z pěti hodnoticích modulů hodnocení výzkumné organizace. Ze sedmi možných nominovaných výsledků (3 WoS, 4 nebibliometrizovatelné) získaly dva výsledky na základě peer review a komise hodnocení „1 – world leading” a pět výsledků hodnocení „2 – international excellence”. Jedná se o historický úspěch Národního muzea. V rámci výsledků jsou zastoupeny všechny odborné složky muzea.

Interní granty

Nově získané projekty: