Přihlásit se
Expozice Dějiny zachycuje v celkem sedmi sálech minulost českých zemí od 8. století až do první světové války a svým rozsahem i množstvím sbírkových předmětů se jedná o u nás zcela ojedinělý muzejní projekt ilustrující tak dlouhý časový úsek. Expozice nabízí možnost zorientovat se v českých dějinách a pochopit nejen události jako takové, ale i souvislosti mezi nimi a utvořit si celistvý obrázek naší minulosti. Setkáte se zde s exponáty od nejmenších předmětů středověkých šperků nebo drobných artefaktů dokumentujících každodenní život lidí až po největší předmět v podobě arcibiskupského kočáru z 18. století, který lze s trochou nadsázky označit za ferrari své doby.
V expozici Okna do pravěku mohou ve čtyřech výstavních sálech návštěvníci obdivovat jedinečné exponáty, které představují světové milníky v poznání historie života na Zemi, a to z dob od prvohor až po čtvrtohory. Seznámí se zde s prvohorními živočichy prvně popsanými Joachimem Barrandem nebo uvidí vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei, která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let. Poznají i jedny z nejstarších známých plazů – třeba druhohorní mořské mosasaury a podívají se do očí zatím našemu jedinému českému dinosaurovi Burianosaurovi augustai nebo děsivě vyhlížejícímu šavlozubému tygrovi. Zjistí také, že naše území bylo svědkem sopečné činnosti a vzniku různých jezer i močálů. V samotném závěru expozice návštěvníky uvítá mamut s mládětem v životní velikosti a originální kostra srstnatého nosorožce, která je jedinečná především tím, že se dochovala celá.
Expozice s názvem Sál minerálů představuje více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa. Tato sbírka je v Národním muzeu nejstarší a její neustálé rozšiřování probíhá už více než 200 let. Ty nejzajímavější a nejkrásnější minerály jsou vystaveny v původních tzv. Schulzových vitrínách, které získaly svůj název po architektovi Historické budovy Národního muzea Josefu Schulzovi. Celá expozice je uspořádána podle chemického složení jednotlivých minerálů stejně jako před více než 100 lety.
V expozici je představena pozoruhodná vlastnost některých minerálů, a to jejich interakce s ultrafialovým světlem. UV je lidským zrakem neviditelné, ale při jeho dopadu začnou některé druhy nerostů vyzařovat světlo různých vlnových délek, které spatřit můžeme. Tento jev je představen v temné expozici, kde se cyklicky střídá běžné osvětlení s krátkovlnným a dlouhovlnným UV zářením. Díky tomu můžete zažít překvapivou podívanou hýřící barvami.
Expozice Nerostné bohatství Čech je přístupná ze sálu Okna do pravěku – prvohory. Každý ze čtyř rohů sálu Nerostné bohatství Čech je věnován jedné surovině, v minulosti ve významné míře těžené na území našeho státu, tedy zlatu, stříbru, cínu a uranu. Vystaveny jsou zde především minerály (asi 800 ukázek) z ložisek těchto kovů, a to ty nejkrásnější, které se ve sbírce Národního muzea nacházejí.
Moderně pojatá přírodovědecká expozice vypráví na ploše 2 000 m2 poutavé příběhy evoluce a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí běžně neznáme – bez polic a regálů. Po náročném restaurování je k vidění také jeden ze symbolů Národního muzea – kostra plejtváka myšoka, která společně s téměř 2 000 dalšími exponáty vytváří jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic. Zvířata jsou zde představena v jejich přirozeném prostředí a pohybu, jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který je dlouhý 17 metrů.
Expozice ukazuje v sedmi sálech pojmenovaných Vykročení všemi směry; Drobná většina; Voda, náš živel; Z vody na souš; Dobytí vzduchu; Ovládnutí světa a Planeta zvířat bohatství druhů, které vznikaly jako výsledek různých evolučních cest. Představuje několik zásadních vývojových kroků, které živočichové vykonali na cestě k obsazení a ovládnutí téměř všech koutů naší planety. Seznamuje s výsledkem dlouhého evolučního procesu a vysvětluje, jak se zajímavé a často opravdu rozdílné organismy přizpůsobovaly rozličným podmínkám na Zemi. Díky tomu návštěvníci nahlédnou do světa bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a v neposlední řadě i savců. Projdou si živočišnou říši od nejmenšího exponátu kleštíka včelího s rozměry pod 1 mm až po ten největší, kterým je oblíbený plejtvák myšok dlouhý 22,5 metru.
V expozici nechybějí interaktivní prvky ani moderní multimediální technologie – videomapping, světelné a zvukové prvky, které tematicky dokreslují atmosféru prostoru.
Multimediální expozice v sobě spojuje dvě obsahové linky – architektonickou, spojenou s významem a vývojem Václavského náměstí, které se z původního gotického prostoru, později s renesančními a barokními domy, proměnilo ve velkorysý bulvár. Animačně pojatá expozice sleduje nejen vývoj architektonických objektů, ale také vývoj a technologii pouličního osvětlení, dopravní prostředky i dobovou politickou i mezinárodní situaci (2. světová válka, 50. léta apod.). Druhou zásadní linií je retrospektivní průběh dějin odehrávající se v prostoru Václavského náměstí v posledním století, tj. od roku 2004 (demonstrace proti zasedání Mezinárodního měnového fondu) do roku 1918 (rozpad Rakouska-Uherska a zobrazená upřímná víra v novou Československou republiku). Dále jsou zobrazena témata sametové revoluce, prvomájový průvod 80. let, okupace z roku 1698, komunistické oslavy z 50. let a vynucení loajality během nacistické okupace. Tato linie je kompletně tvořena dobovými záběry natočenými přímo na Václavském náměstí.
9. 7. 2021 – trvá
Výstava Muzeum od sklepa po půdu představuje Národní muzeum jako živý organismus, který již více než 200 let zpřístupňuje poznání o tajemstvích přírody a neobyčejných příbězích naší minulosti.
Ve čtyřech patrech – od skutečného sklepa po podstřeší – se návštěvníci mohou seznámit s tématy, která společně tvoří obraz instituce: osobnosti, budovy, sbírky; od založení po aktuální projekty. Co vedlo ke shromáždění různorodých sbírek, jaké byly jejich cesty do muzea, kdo určoval jejich podobu a jak si získávaly srdce celých generací návštěvníků? Výstava je cestou Historickou budovou Národního muzea, minulostí a současností instituce, při které návštěvníci poznají osudy sbírek, jednotlivých staveb i lidí, kteří mu vtiskli život a následně ho utvářeli. Národní muzeum totiž není jen strážcem paměti, ale i živou součástí společnosti, která tvoří most mezi kulturou a lidmi.
11. 8. 2022 – trvá
Menší výstava umístěná ve vitrínách východní dvorany Historické budovy prezentuje expedice Národního muzea, které spojuje především touha po poznání, jež překonává hranice. Představuje vybrané nejvýznamnější historické výpravy, které dokládají dlouhou výzkumnou tradici instituce, až po expedice současné.
Jedny z nejstarších výzkumných cest připomínají expedice A. Friče do Banátu (1853) a Dalmácie (1856) doprovázené získanými zoologickými exponáty. Náročnost cest ukazují přírodovědecká expedice do Íránu muzejním vozidlem Praga V3S v 70. letech 20. století nebo ve své době průkopnické výpravy mezi Mapuche do Jižní Ameriky.
Současné expedice Národního muzea vás zavedou do rozmanitých koutů světa téměř na všech kontinentech, kde se seznámíte s nejnovějšími přírodovědeckými a archeologickými objevy výzkumníků. Přiblíží, že k expedici patří i nutnost spolupráce mezi vědeckými a muzejními pracovišti a mezi různými obory, která vede ke společným výsledkům práce týmu odborníků s různým přístupem k tématu.
28. 5. 2022 – 30. 4. 2023
Výstavní projekt Nikdy se nevzdáme!, který připravilo Národní muzeum společně s Vojenským historickým ústavem Praha, připomínalo 80. výročí operace Anthropoid a další významné události roku 1942. Projekt provázel realitou Protektorátu Čechy a Morava i událostmi a osudy spjatými s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem a 3. červencem roku 1942. Výstava představovala také souvislosti předcházející atentátu na Reinharda Heydricha, především rozbití Československa, okupaci a příjezd Heydricha do Prahy v roce 1941. Akce parašutistů z 27. května 1942 pak započala prezentaci reality protektorátu v oněch výše zmíněných 38 dnech výjimečného stavu.
3. 5. 2022 – 30. 6. 2023
ZeMě byla první výstava v Národním muzeu, která se zabývala čistě tématem udržitelnosti a šetrného přístupu k životnímu prostředí a snažila se toto téma pojmout komplexně. Záleží na mně, jaká bude Země – bylo motto výstavy, která prakticky ukazovala, jak můžeme sami přispět k ochraně životního prostředí. Představila téma udržitelnosti prostřednictvím konkrétních příkladů z každodenního života a nabádala k zamyšlení nad tím, co může jednotlivec sám udělat pro svět kolem sebe. Výstava byla rozdělena na sedm tematických ostrovů zaměřených zejména na spotřebu (móda, jídlo, voda), produkci (odpad) a vnímání prostředí kolem nás (krajina, biodiverzita). Sedmé téma s názvem upcycling bylo potom zaměřené i na podporu kreativity. V rámci jednotlivých ostrovů se nabízelo 20 mechanických interaktivit od různých typů odklápěček, hlavolamů, her a stavebnic až po například dalekohled, který směřoval na ptačí krmítko v Čelakovského sadech. Nechyběl ani multimediální obsah v podobě videoreportáží, podcastu, počítačových her či tematického videa.
1. 2. 2023 – 31. 7. 2023
Národní muzeum se podílelo na pořádání výstavy již 28. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo. Výstavu bylo možno zhlédnout ve třech sálech Historické budovy Národního muzea. V tomto ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 234 fotografek a fotografů. Na velkoformátových fotografiích bylo možno si prohlédnout nejen vítězné snímky, ale už druhým rokem také práce mladých nadějných fotografek a fotografů ze základních a středních škol, kteří v rámci Czech Press Photo Junior soutěžili ve třech kategoriích. Zároveň s výstavou probíhal bohatý doprovodný program: přednášky, komentované prohlídky, autorské prezentace či dny s firmou Canon a Samsung.
21. 6. 2023 – 30. 5. 2024
Na výstavě je prezentován širší kontext 50. let, kdy se ústředním bodem stává smrt dvou komunistických vůdců J. V. Stalina a K. Gottwalda. Padesátá léta jdou cestou mnoha kontrastů utvářejících ucelený obraz doby prostřednictvím stěžejních událostí, jako jsou válečné ozvuky, měnová reforma, osudy elit – proces s Miladou Horákovou a Josefem Toufarem, propagandistický filmový průmysl, dobový tisk s tématy korejské války, kolektivizace venkova či třetí odboj, ale také olympijské úspěchy Emila Zátopka a Áji Vrzáňové, a exilové a samizdatové materiály. Ukazují jak zločiny komunistického režimu, tak poválečné nadšení, které tomuto režimu umožnilo převzít politickou moc ve státě. Výstava se též věnuje proměně samostatného Československa ve vazala Sovětského svazu.
Výstava je postavena na zajímavých předmětech ze sbírky Národního muzea a doplněna audiovizuálními prvky, které společně s nevšední architekturou navozují atmosféru tehdejší doby.
1. 12. 2023 – 29. 2. 2024
Výstava prostřednictvím dochovaných exponátů, dobových fotografií a reprodukcí obrazů přibližuje osud knižní sbírky, ale také dnes už zaniklého barokního zámku na Domažlicku. Nabízí některá díla z této unikátní knihovny, především z oborů historie, heraldiky, práva, lékařství, teologie, ale i díla věnovaná alchymii, chemii a kabale, botanice a technice. Vzhledem k pohnuté historii knihovny jsou na některých knihách stále patrné následky požáru, který v 50. letech 20. století zasáhl zhruba 800 svazků.
22. 9. 2023 – 29. 2. 2024
Na výstavě Nejstarší šperky & ozdoby těla umístěné v trezorových místnostech v Historické budově Národního muzea bylo možno spatřit až 30 tisíc let staré artefakty pocházející především z Dolních Věstonic, Pavlova, Předmostí a jeskyně Pekárny. Ve výstavě byly k vidění originály všech paleolitických venuší, včetně té nejvzácnější – Věstonické, náhrdelníky, čelenky, náramky či prsteny a mnoho dalších předmětů z typických dobových materiálů včetně tzv. bílého zlata prehistorie – mamutoviny, kostí, zubů, kamene, jantaru, nebo dokonce lastur. Dalším unikátním vystaveným předmětem srovnatelným s Věstonickou venuší byla pravděpodobně nejstarší loutka na světě, dosud jediná soška muže nalezená v lidském hrobě.
Výstava Nejstarší šperky & ozdoby těla byla výstupem z vědeckého projektu Grantové agentury České republiky, který se zabýval studiem nejstaršího umění a ozdob člověka. Ve výstavě byly soustředěny předměty, které byly společně nalezeny ve významných pravěkých lokalitách a jejichž osud se historickým vývojem rozdělil, dnes jsou uloženy dílem v Moravském zemském muzeu, dílem v Archeologickém ústavu Akademie věd ČR Brno. Díky výstavě bylo možno si je prohlédnout vzácně vystavené opět pohromadě.
14. 4. 2023 – 17. 5. 2023
Výstava Obnovená tvář vznikla ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro památky a muzea Syrské arabské republiky (DGAM) a představovala 20 zrestaurovaných sbírkových předmětů Národního muzea v Damašku, které prošly restaurováním a konzervací odborníky z restaurátorských dílen Historického muzea Národního muzea.
Výstava byla jedním z výsledků pomoci při záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, kterou Národní muzeum poskytuje každoročně od roku 2017 syrským kolegům přes Generální ředitelství památek a muzeí Syrské arabské republiky. Jednalo se o součást humanitární a rozvojové pomoci z programu Ministerstva zahraničních věcí ČR s názvem "Rekonstrukční program ČR v regionu Blízkého východu na období 2022–2024".
Restaurování artefaktů poškozených válečným konfliktem, který zásadním způsobem ohrozil muzea v Sýrii, poškodil řadu památek a míst světového archeologického dědictví, bylo další fází české pomoci.
24. 5. 2023 – 2. 7. 2023
Výstava připravovaná ve spolupráci s Národní knihovnou ČR představila nejkrásnější a nejvzácnější hudební rukopisy předbělohorských literátských bratrstev ze sbírek obou institucí. Část prezentovaná v Národním muzeu byla věnována kodexům literátů v Čechách s výjimkou Prahy. Celkem bylo ukázáno na 16 rukopisů a rukopisných zlomků z 15.–17. století, které na první pohled zaujmou jak úctyhodnou velikostí, tak výzdobou, nezřídka reprezentující vrchol dobové knižní malby. Knihy jsou zároveň důležitým svědectvím o hudebním životě na literátských, a to zejména českých kůrech.
19. 1. 2023 – 9. 7. 2023
Výstava představila návštěvníkům především 35 uměleckých knižních vazeb a často inovativních autorských knih, včetně svázaného reprintu Šumavy Josefa Váchala, které vznikají již desítky let v Ateliéru Krupka v Úvalech u Prahy. Za pozornost zde stálo i 11 ukázek v rámech vystavených ilustrací a typograficky jedinečné sazby na tónovaných ručních papírech. Téma vhodně doplnil ve smyčce promítaný němý film ukazující proces čerpání ručního papíru, sazby textu a tisku a knižní workshopy pro veřejnost, které se setkaly s velkým ohlasem.
21. 7. 2023 – 20. 10. 2023
Hlavním tématem výstavy byl soubor 36 karet, které se svým vznikem vážou k roku 1621 a alegorickou formou znázorňují porážku českých stavů a osudy „zimního krále“ Fridricha Falckého i dalších významných osobností stavovského povstání. Originální soubor mědirytů se dochoval pouze ve dvou exemplářích. Jeden z nich je součástí tzv. Troilova sborníku, souboru téměř dvou set grafik ze začátku 17. století, který má ve svých sbírkách Národní muzeum. Karty byly doplněny vysvětlujícími latinskými komentáři významného slezského sběratele a bibliofila Františka Gottfrieda Troila, v jehož majetku se soubor karet nacházel. Jejich autorem byl polský františkán Wojciech Dembołęcki.
8. 12. 2023 – 8. 5. 2024
Společný projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin prezentoval barokní poklady ze sbírek Národního muzea i českých a zahraničních zapůjčitelů. Vzácná přehlídka unikátních uměleckých děl uspořádaných do šesti tematických celků zbořila zažité stereotypní představy o baroku jako o období temna a politických konfliktů a do popředí postavila epochální rozmach prezentující obě země jako společný kulturní prostor propojený vzájemnou inspirací. Výstava představila obě země, Čechy i Bavorsko, jako součást jednotného prostoru barokní kultury ve střední Evropě.
Celkem bylo vystaveno 218 originálních, evropsky mimořádných sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, architektury, hudby, divadla či vědy, z nichž některé jsou opravdovými unikáty nedozírné hodnoty a některé byly vystaveny vůbec poprvé v historii jako například dřevořezba Kalvárie z piaristického kláštera v Praze na Novém Městě od Matyáše Brauna. Dalšími jedinečnými exponáty byly dřevořezba s vyobrazením Jana Nepomuckého v životní velikosti od autora Jana Brokoffa zapůjčená z Muzea Šumavy, Dientzenhoferovský skicář z období kolem roku 1680 zapůjčený z Bavorského národního muzea v Mnichově, olej na plátně s názvem Bitva na Bílé hoře dne 8. listopadu 1620 od malíře Pietera Snayerse zapůjčený z Bayerisches Armeemuseum, mramorová náhrobní deska v podobě kostry v životní velikosti ze salcburského muzea či alegorický obraz malíře Jacoba Gerritsze Loefa Loď Církve z muzea v Utrechtu. K dalším výjimečným exponátům výstavy patřil také Kostým Pallas Athény, antické bohyně moudrosti a války ze Státního hradu a zámku Český Krumlov, obraz Podobizna šlechtice v alegorickém kostýmu z koňského baletu La Contesa dell’Aria e dell’Acqua ze Státního zámku Rájec nad Svitavou, dvojportrét Fridricha Falckého a Alžběty Stuartovny, rozměrná malba Ferdinand II. s pohledem na Pražský hrad nebo lamelový trojportét Bernarda Ignáce z Martinic a jeho dvou manželek.
Zajímavý tematický soubor předmětů tvořily architektonické modely z německých sbírek a modelletta ze sbírek českých. Unikátním byl například otevíratelný dřevěný model evangelického kostela Nejsvětější Trojice v Řezně z roku 1627 či model dřevěné divadelní scény, která byla vestavěna do areálu letní jízdárny Pražského hradu. Sekci modellett reprezentoval model malířského díla v drobném měřítku k nástropní malbě knihovního sálu jezuitské koleje Klementinum v Praze ze sbírek Národního muzea.
Barokní skvosty ze sbírek Národního muzea, které ukrývají řadu mimořádných památek, reprezentovaly například dámské barokní střevíce či kytara se zalomeným krkem. Pozoruhodný byl také soubor exponátů z bývalého Matematického muzea původně založeného při staroměstské jezuitské koleji Klementinum ve 20. letech 18. století, nejstaršího veřejného muzea v českých zemích a jednoho z nejstarších v Evropě. To uchovávalo mechanické přístroje, cizokrajné a domácí přírodniny i nejrůznější kuriozity. Jejich část dnes náleží Národnímu muzeu.
Vedle předmětů z velkých českých sbírkových institucí, jako je Národní muzeum, Národní památkový ústav, Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Arcibiskupství pražské nebo Správa Pražského hradu, se na výstavě objevily i exponáty z vlastnictví menších organizací, měst, far či od soukromých vlastníků. Podobně je tomu i v případě zahraničních zapůjčitelů z Německa, Rakouska a Nizozemska.
V průběhu roku 2023 se v Muzejním komplexu uskutečnilo celkem 829 edukačních programů k výstavám a expozicím pro žáky mateřských, základních a středních škol. V Historické budově proběhlo 720 programů. Nadto bylo realizováno 117 komentovaných prohlídek Historické budovy Národního muzea pro školy.
Dějiny – realizováno 62 programů
Zázraky evoluce – realizováno 235 programů
Okna do pravěku – realizováno 143 programů
Sál minerálů – realizováno 51 programů
Padesátá léta – realizováno 15 programů
ZeMě – realizováno 45 programů
Nikdy se nevzdáme! – realizováno 16 programů
Nejstarší šperky & ozdoby těla – realizováno 43 programů
V roce 2023 bylo zorganizováno celkem 52 komentovaných prohlídek nových expozic i aktuálně probíhajících výstav pro individuální návštěvníky v Historické budově Národního muzea.
Komentované prohlídky expozice Okna do pravěku pro veřejnost – realizováno 8 programů Komentované prohlídky expozice Zázraky evoluce pro veřejnost – realizováno 8 programů Komentované prohlídky expozice Dějiny – realizováno 8 programů Komentované prohlídky Historické budovy – realizováno 22 programů Komentované prohlídky Skrz naskrz Národním muzeem – realizovány 4 programy Komentované prohlídky výstavy Knižní vazby = ? Ateliér Krupka, 11. 2., 11. 3., 15. 4. 2023 Komentované autorské prohlídky výstavy Velké knihy hudby (24. 5. – 2. 7.), 6 zájmových prohlídek Komentovaná autorská prohlídka výstavy Karetní partie zimního krále, 21. 7. 2023
ZeMěDílna: Ptáci na krmítku – 07. 01. 2023 Doprovodný program k výstavě ZeMě se zaměřením na zimní přikrmování ptáků. Návštěvníci měli možnost si vlastnoručně vyrobit pochoutky do krmítek ve spolupráci s ornitology z Přírodovědeckého muzea
Site specific divadlo Labyrint eka a ráj...? – 14. 01. 2023 – 15. 01. 2023 Imerzní divadelní představení s klimatickým motivem realizované v Historické budově Národního muzea v rámci doprovodného programu k výstavě ZeMě. Autorská hra studentek a studentů DAMU napsaná volně na motivy této výstavy.
Dílnička pro děti samoživitelek – 03. 02. 2023 Celodenní program pro děti samoživitelek a samoživitelů sestával z kreativních dílniček i návštěv výstav a expozic. Děti se například seznámily s tématy výstavy ZeMě, včetně upcyklace, a v navazujícím workshopu si z nepotřebných materiálů vyrobily masopustní masky.
Doprovodná akce pro rodiny s dětmi na téma Domy přírody ve výstavě ZeMě: 18. 2. 2023 Doprovodný program k výstavě ZeMě se zaměřením na ochranu české krajiny a biodiverzity. Součástí programu bylo představení Domu Přírody v Blatníku a jeho dílčích činností, které si návštěvníci mohli vyzkoušet.
Upcycluj jako v pravěku – doprovodná akce k výstavě ZeMě – 11. 03. 2023 Odpolední doprovodný program k výstavě ZeMě seznámil návštěvníky s tématem udržitelnosti ve spojení s obdobím pravěku. Návštěvníci měli možnost zúčastnit se tematických přednášek a upcyklační dílny.
30. světový den vody v Národním muzeu: 22. 3. 2023 Interaktivní doprovodný program pro děti i dospělé u příležitosti oslav Světového dne vody, ve spolupráci s Mattoni 1873.
Země: Waste Art aneb design vrací odpad do života – 01. 04. 2023 Odpolední doprovodný program k výstavě ZeMě seznamující návštěvníky s tématem udržitelnosti ve spojení s designem a 3D tiskem. Program byl připravený ve spolupráci s organizacemi Plastenco, PETMAT a reKáva.
Vzdělávací festival Nechme se překvapovat – 11. 04. – 12. 4. 2023 Dvoudenní vzdělávací festival přírodovědných filmů vznikl na základě spolupráce České koalice pro ochranu biodiverzity a Národního muzea. Návštěvníci měli možnost zhlédnout edukativní videa doplněná o besedu s odborníky.
City nature challenge – 24. 04. – 01. 05. 2023 Týdenní akce s cílem ukázat návštěvníkům přírodu ve městech. Akce byly zaměřené na všechny věkové kategorie návštěvníků, s cílem podnítit jejich zájem o přírodu.
Mezinárodní den životního prostředí – akce k výstavě ZeMě s UK a CIRAA – 05. 06. 2023 Při příležitosti Mezinárodního dne životního prostředí byl zorganizován dopolední přednáškový blok pro studenty a studenty středních škol, v rámci něhož vystoupili vědci a tvůrci, kteří spolupracovali na přípravě výstavy ZeMě.
Za tvořením do muzea 11. 07. 2023 – 13. 07. 2023 Třídenní kreativní program zaměřený na přírodu, člověka a kulturu, mimo jiné např. jak se spolu dorozumívají včely, jak se dá vidět ušima nebo jak si vyrobit vlastní krasohled, a další tvoření a hry, ve kterých se prolíná poznávání s imaginací. Akce byla určena pro žáky prvního stupně základní školy a pro předškoláky.
Příměstský tábor pro mladé přírodovědce 24. 07. – 27. 07. 2023 Příměstský tábor pro děti ve věku 8–12 let, v jehož průběhu děti navštívily stálé expozice v Historické budově Národního muzea, depozitář v Horních Počernicích nebo Kroužkovací stanici v Hostivaři. Díky interaktivní mobilní aplikaci iNaturalist mohly poznat i pražskou přírodu.
Na den do muzea: Za poklady: 9. 8. 2023 Jednodenní muzejní workshop pro děti ve věku 8–12 let. V rámci workshopu si děti mohly vyzkoušet, co obnáší práce kurátora, průvodce nebo tvůrce výstav.
Na den archeologem – 30. 08. 2023 Jednodenní muzejní program pro žáky 9. tříd ZŠ a středoškoláky. V rámci programu si studenti mohli vyzkoušet, co obnáší práce archeologa a jak probíhá práce s archeologickými nálezy.
Ze života sbírky Cyklus přednášek představil jednotlivé sbírky napříč Národním muzeem. Organizuje jej Společnost Národního muzea a je zaměřen na laickou i odbornou veřejnost. Přednášející kurátoři představili nejen své sbírky, ale rovněž každodenní odbornou a vědeckou práci. Přednášky se zabývaly i činností restaurátorů Národního muzea.
Knihařské workshopy k výstavě Knižní vazby = ? Ateliér Krupka
Rok Harrachů – zapojení NM do celoročního projektu
Expozice umístěná v bývalé Sněmovně národů Federálního shromáždění ČSSR – v dnešní Nové budově Národního muzea s názvem Dějiny 20. století byla návštěvníkům zpřístupněna 23. července 2022 a ukazuje příběh českých moderních dějin od vypuknutí první světové války roku 1914 do vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004. Vybudována byla tak, aby poukázala na lidskou každodennost a možnosti jedince v politických, sociálních a hospodářských zvratech a aby přinesla i nejdůležitější politické milníky, které české dějiny poznamenaly. Ve scénograficky pojatém prostoru návštěvník projde zákopy první světové války, veřejným prostranstvím ulice 20. století, jakož se ocitne uprostřed maloměstského koloniálu či si přiblíží podmínky bydlení v ukázkách měnících se bytů. Expozici doplňuje několik interaktivních linek a emotivní příběh nejnovějších dějin nabízí časozdviž shrnující v audiovizuální podobě to nejdůležitější, co se v českém prostoru v ohraničené době stalo.
Stálá expozice Dětské muzeum je situovaná v Nové budově Národního muzea ve druhém patře, poblíž stávajícího dětského prostoru – Herní zóny. Od slavnostního otevření, ke kterému došlo 30. června 2023, navštívilo muzeum celkem 41 260 návštěvníků. Expozice klade důraz na dětskou kreativitu a imaginaci a pomocí interaktivit se zaměřuje na objevování světa kolem nás a odhalování nových perspektiv a souvislostí. Dětští návštěvníci se v expozici mají možnost seznámit s poznáváním světa kolem nás imaginativní a interaktivní formou. Namísto tradičního oddělování přírodovědné a historické perspektivy přináší expozice deset tematických celků, ve kterých se prolínají pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory.
4. 11. 2022 – 31. 8. 2023
Výstava Zneužitá muzea přibližuje osud sbírek zaniklých stranických muzeí původně vytvořených k oslavě a propagaci úspěchů Komunistické strany Československa. V první části poodkrývá jejich historii a přibližuje jejich sbírkové bohatství, ve druhé části nabízí možnosti, jak s tímto problematickým kulturním dědictvím pracovat.
Spolu s otevřením výstavy byl rovněž vydán odborný česko-anglický katalog s názvem Sbírky & Politika / Collections & Politics, který jednak detailně popisuje historii stranických muzeí, jednak se zabývá možnostmi využití sbírkového bohatství původně propagandistických muzeí v soudobé liberálně demokratické společnosti.
12. 5. 2023 – 10. 12. 2023
Výstava se věnuje roli první dámy v souvislostech s evropskými kulturně-politickými institucemi, jako jsou etiketa, diplomatický protokol, oděvní kódy a fenomén módy i konkrétní móda dané doby.
Ve dvou sálech se zabývá tím, jak první dámy k roli přistupovaly při oficiálních příležitostech i jak se s ní vyrovnávaly v soukromí. Byly to velmi různorodé osobnosti, které formoval jejich původ, vzdělání a samozřejmě i doba, ve které žily. Styl v rolích, ve kterých po boku prezidenta vystupovaly, odrážel jejich osobnost a individuální preference. Některé byly emancipované, vzdělané a nevadilo jim objevovat se na veřejnosti, jiné byly nejisté a dávaly přednost soukromí. To vše mělo vliv na jejich vztah k roli, k vlastní prezentaci, jejíž součástí je oděv.
22. 11. 2023 – 30. 4. 2024
Výstava s názvem Bílou stopou, kterou připravilo Národní muzeum společně se Svazem lyžařů ČR u příležitosti 120 let od založení tohoto svazu, představuje předměty z historie i současnosti českého lyžování. Ve výstavě mohou návštěvníci poprvé spatřit unikátní kolekci olympijských a mistrovských medailí našich nejvýznamnějších lyžařů od druhé poloviny 20. století až do současnosti, jako například medaile Jiřího Rašky, Olgy Charvátové, Kateřiny Neumannové, Aleše Valenty, Jakuba Jandy, Šárky Strachové, Evy Adamczykové, Ester Ledecké a mnoha dalších. Vystaveny jsou i předměty a archiválie ze sportovních sbírek Národního muzea, jako například lyžařské medaile z přelomu 19. a 20. století či obraz s lyžařskou tematikou, který namaloval průkopník mnoha sportů u nás a zakladatel Českého Ski Klubu Josef Rössler Ořovský.
12. 10. 2023 – 19. 11. 2023
Výstavu Český pavilon EXPO 2025: Soutěžní návrhy připravila Kancelář generálního komisaře, spadající pod síť Českých center, ve spolupráci s Národním muzeem. Návštěvníkům předkládá 38 návrhů v podobě, ve které byly odevzdány do otevřené architektonické soutěže jednotlivými týmy. Každý jednotlivý návrh se stává ze tří panelů. Panely zpravidla obsahují vizualizace, vysvětlení návrhu, návrh architektonicko-interiérového řešení a technické výkresy.
V průběhu roku 2023 se v Muzejním komplexu uskutečnilo celkem 829 edukačních programů k výstavám a expozicím pro žáky mateřských, základních a středních škol. V Nové budově proběhlo 109 programů
24. 2. Edukační program Zneužitá muzea: badatelská výuka
Dějiny 20. století – realizováno 87 programů
První Dámy – realizovány 4 programy
Dětské muzeum – realizováno 16 programů
Zneužitá muzea – realizovány 2 programy
Zneužitá muzea. Badatelská výuka v muzeu (workshop pro pedagogy) – 24. 02. 2023 Celodenní program pro pedagogy k výstavě Zneužitá muzea. Součástí programu byla beseda s autory výstavy, doplněná o vzdělávací aktivity, ze kterých mohou pedagogové čerpat v hodinách dějepisu.
Zážitkový program První p(s)aní – 16. 08. 2023 Zážitkový interaktivní program pro SŠ, VŠ a veřejnost k výstavě První dámy – móda a styl, během něhož si návštěvníci utvořili vlastní představu o roli první dámy.
Česko-slovenský příměstský tábor – 14. 08. 2023 – 18. 08. 2023 Příměstský tábor u příležitosti 30. výročí rozdělení Československa, který interaktivní formou představil dětem slovenskou kulturu, historii a jazyk. Součástí programu byla i návštěva historických expozicí Národního muzea.
Příměstský tábor pro mladé historiky – 21. 08. 2023 – 25. 08. 2023 Příměstský tábor pro děti ve věku 8–12 let, který interaktivní formou seznámil děti s historickými expozicemi a v jehož programu nechyběly badatelské aktivity ani nahlédnutí do depozitářů a dalších muzejních objektů.
Klub mladých archeologů – Vzhůru (nejen) na Olymp! 10. 10. 2023 – 30. 1. 2024 Klub mladých archeologů pro děti ve věku 11–14 let představil zábavnou a interaktivní formou báje a pověsti starověkého Řecka a Říma.
Den ve stylu prvních dam – 25. 11. 2023 Sobotní doprovodný program k výstavě První dámy – móda a styl. Návštěvníci měli možnost absolvovat komentovanou prohlídku výstavy s autorkou, zúčastnit se vyšívacího workshopu nebo přednášek či zážitkového programu k výstavě.
Přednáška k Dějinám 20. století – Majetek a moc v Česku po roce 1989 – 22. 12. 2023 Cyklus středoškolských přednášek ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR. Přednáška představila studentům druhou stranu polistopadového vývoje, kterou zkoumá zejména prostřednictvím rozborů vycházejících z konceptuálního okolí pojmu „elita“ a „oligarchie“.