Expozice

Muzeum sídlí v historickém centru městské památkové rezervace Prachatice, přímo na Velkém náměstí ve starobylém měšťanském domě. Společná prezentace historie loutek a cirkusového umění je v muzejním světě ojedinělá. První část expozice je věnována historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků se návštěvníci setkají s loutkami zhotovenými podle předloh M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Ve druhé části – v jediném cirkusovém muzeu v Čechách – jsou vystaveny nejen plakáty, fotografie a dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a s cirkusovými kostýmy. Součástí expozice je i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou.

Ve filmových ukázkách ožívají v rukách předních českých kouzelníků vystavené kouzelnické rekvizity a aparáty (nejstarší z počátku 19. století). Návštěvníci mohou vidět také historickou putovní atrakci – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou.

Výstavy

Profily českých loutkových divadel I. – Divadlo Alfa

15. 4. 2023 – 31. 10. 2023

Na výstavě, kterou připravilo Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Národním muzeem, byly k vidění loutky výtvarníků spojených s Divadlem Alfa v nedávné historii. Návštěvníci tak poznali tvorbu Ivana Nesvedy, Pavla Kalfuse, Ivy Marečkové, Hynka Dřízhala a Jaroslava Milfajta. Pro pohádku Zlatovláska vznikly loutky v životní velikosti typu manekýn, příběh Psohlavců vyprávěly marionety. Legendární lidový šprýmař Enšpígl se v Divadle Alfa představil v maňáskové komedii. Nechyběly ani loutky z příběhu o Aláddínovi či Jan Žižka z Trocnova na koni s družinou, a do světa ledu a mrazu nás zavedli Eskymáci a fantastické bytosti v legendě O chlapci, který lidem vrátil Slunce. Součástí výstavy byl i fotografický cyklus Jana Pohribného, nazvaný Paměť loutky: loutky z Divadla Alfa zvou na originální cestu Plzeňským krajem.

Cyklus výstav Profily českých loutkových divadel navazuje na stávající expozici v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, která představuje tři významné kapitoly loutkového divadla na našem území: loutkáře, kteří putovali od konce 18. století po vsích a městečkách, fenomén rodinného loutkového divadla a pozoruhodné umělecké amatérské scény z první poloviny dvacátého století. Expozici uzavírá vznik Ústředního loutkového divadla v roce 1949. Tehdy se začíná psát další slavná éra českého loutkového divadla, od padesátých let postupně vznikají profesionální divadla, jako například Divadlo Alfa.

 
 

Doprovodné programy

Workshop s Petrem Vášou 15. 3.

Představení Fyzické básnictví 15. 3.

Oslava 205 let Národního muzea 15. 4.

Muzejní noc 26. 5.

Tvůrčí dílna pro rodiče s dětmi 7. 6., 12. 10., 23. 11.

Dětské divadelní představení 28. 6.

Letní tvůrčí dílna Hrajeme loutkové divadlo 31. 7.  – 4. 8.

Floutek – festival loutky a cirkusu 5. 8.

Workshop stand-upu se závěrečným představením s Filipem Tellerem 19.  – 20. 9.

Výstava hub (ve spolupráci s CEV Dřípatka) 20.  – 22. 9.

Divadelní představení Neviditelný cirkus (Sacra cirkus) 1. 10.

Poetické odpoledne se SPgŠ Prachatice 5. 10.

Setkání přátel cirkusu 6. 10.

Tvořivá dílna Svatomartinské lucerničky (ve spolupráci s Prachatickým muzeem) 5. 11.

Divadelní představení Předu předu advent (Divadlo PNUtí) 8. 12.

Adventní tvořivé dílny 11.  – 13. 12.

Lektorované programy

S loutkou v muzeu 12. 4., 14. 4., 17. 4., 18. 4., 19. 4., 24. 5., 27. 6., 27. 7.

Improvizace 10. 5., 22. 11.

Gilgameš 22. 11.

Tvoříme loutku 1. 12.