Přihlásit se
Stálá expozice Národního muzea již od roku 2009 poukazuje na významné milníky československé historie, během níž se ideové pojetí státu často a výrazně měnilo, a to od vzniku Československa v roce 1918 až po pád komunismu, který nastal v roce 1989.
Ve stálé expozici umístěné v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově lze nahlédnout do zázemí bývalého mauzolea s původní technickou strojovnou, kde bylo v 50. letech 20. století mumifikováno a uloženo tělo československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.
1. 4. 2023 – 31. 10. 2023
V roce 2022 uběhlo sto let od vzniku hrobu Neznámého vojína v tehdejším Československu. Tato výroční výstava si kladla za cíl ukázat návštěvníkovi ideovou základnu, která stála za vznikem ústředního pietního místa, zrodem tradice hrobu Neznámého vojína, a jeho etablováním v rámci československé společnosti a kultury. Výstava chronologicky sledovala postupné proměny vnímání této institucializované podoby paměti na padlé vojáky a hrdiny válek. Blíže mapovala proces fyzické likvidace hrobu Neznámého vojína během Protektorátu Čechy a Morava, jeho následné poválečné obnovení a rovněž neopomenula ani dnešní roli hrobu v kontextu novodobých tradic Ozbrojených sil České republiky.
Edukační programy pro I. a II. stupeň ZŠ
Letní příměstský tábor Národního muzea ve spolupráci Vojenským historickým ústavem – Letem světem muzeem, 14.–18. 8. 2023
Děti se na příměstském táboře zabývaly známými i méně známými příběhy naší historie.