Přihlásit se
Etnografická expozice seznamuje s každodenním i svátečním životem českého, moravského a slezského venkova v 18., 19. a první polovině 20. století a představuje tradiční lidovou kulturu na území České republiky. První část expozice prezentuje každodenní život s důrazem na hmotnou kulturu, druhá část seznamuje s lidovými zvyky, výročními obyčeji a obřady tradičního zemědělského roku. Závěr je věnován lidskému životnímu cyklu (narození, svatba, smrt) a rodinné obřadnosti spojené s průběhem lidského života. Stálý doplněk expozice tvoří trojice řemeslných dílen a haptická stezka.
3. 6. 2022 – 31. 5. 2024
Výstava je kurátorským „nasvícením“ výtvarných sbírek Muzea romské kultury v Brně a podtrhuje význam samotného muzea jakožto jediné instituce svého druhu v širším evropském kontextu. Projekt Phundrado Drom kombinuje galerijní formát „great masters (velkých mistrů)“ s muzejním konceptem tzv. otevřeného depozitáře. Výstava je výsledkem tvůrčí spolupráce hostujících kurátorek Petry Hanákové a Emílie Rigové.
30. 9. 2022 – 31. 5. 2023
Výstava je věnována dokumentaci lidové architektury na konci 19. století a v první polovině 20. století. Přibližuje práci etnografů, architektů či umělců, kteří ve své době měli k dispozici jen papír a tužku, někteří možná fotoaparát, ale i s těmito omezenými prostředky vytvořili bohaté dokumentační sbírky, které dnes můžeme využít k poznání tradičního stavitelství i v kombinaci s nejmodernější počítačovou technikou.
1. 7. 2023 – 31. 8. 2024
Výstava představuje různé šátky a šátečky městské a lidové provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou právem patří mezi evropské a celosvětové unikáty. Šátek je ukázán jako praktický i slavnostní předmět denní potřeby, módní oděvní doplněk a pomůcka sloužící jako pokrývka hlavy nebo krku, případně jako ozdoba. Může být i oděvní součástí. Zmíněny jsou i různé způsoby uvazování šátků kolem hlavy. Šátek může být využíván i pro mnoho dalších účelů – zdravotní (pro fixaci končetin při zlomeninách a zhmožděninách), slibové šátky (skautské) aj.
K výstavě Otevřená cesta / Phundrado Drom:
K výstavě Šátky a šátečky:
Ke všem výstavám a stálé expozici dle zájmu veřejnosti průběžně probíhaly na objednávku komentované prohlídky.
Pravidelné cykly
Cyklus Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska zahrnující přednášky spojené s vystoupením hudebních souborů:
Blaťácký soubor Ševětín a Jiřina Langhammerová
Skřipácká muzika souboru Pramínek Jihlava
Folklorní soubor Nisanka
Cyklus Tradiční řemeslné dílny, výukové kurzy předvádějící jednotlivé typy řemesel, vždy se koná dílna pro dospělé, případně i dílna pro děti:
Folklorní taneční
Národopisné muzeum uspořádalo v roce 2023 dva semestry kurzů folklorních tanečních:
Cyklus Sezóna v Národopisném muzeu
Sezónní příprava pokrmů či nápojů:
Kurzy vaření (nejen) pro začátečníky
Workshop základů tradiční české kuchyně:
Kurzy keramiky v Národopisném muzeu pro děti a dospělé, 15. 2. – 21. 6. 2023 a 4. 10. – 4. 12. 2023
Keramika na zkoušku v termínech: 15. 2. – 21. 6. 2023 a 4. 10. – 4. 12.
Lekce jógy v Národopisném muzeu, každé úterý v čase od 18.00 do 19.00, v termínech 10. 1. – 27. 6. 2023 a 19. 9. – 12. 12. 2023
Výroční a další akce
Příměstský tábor Staň se tovaryšem tradičních řemesel
Edukační programy
Edukační programy pro mateřské školy a I. stupeň ZŠ
Edukační cyklus Poznej své kořeny
Narozeninové oslavy
Oslavy pro děti v tradičním duchu, v prostorách Národopisného muzea.