Expozice

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby Bedřicha Smetany. Zde vznikla většina jeho nejvýznamnějších děl: opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, klavírní cykly Sny a České tance a dokončil zde cyklus Má vlast. Stálá expozice v Jabkenické myslivně je věnovaná životu Bedřicha Smetany a jeho rodiny v Jabkenicích a jeho tvorbě v tomto období. Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu zrekonstruované podle dobových svědectví a zařízené zčásti i původním dochovaným nábytkem ze Smetanovy rodiny a dalšími autentickými památkami.

 

Výstavy

Putování za rodokmenem Bedřicha Smetany

Výstava v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích zde byla nově instalována v červenci 2021 a přibližuje rodopisné pátrání spojené s osobností Bedřicha Smetany. Díky rodinným fotografiím nahlédneme do historie obou manželství skladatele Bedřicha Smetany: s Kateřinou Kolářovou (1827–1859) a s Bettinou Ferdinandiovou (1840–1908), s níž se oženil roku 1860. Základem výstavy jsou dva ilustrované genealogické stromy. Rozrod čítá v 8 generacích 117 osob. Fotografie pocházejí především z fondu Muzea Bedřicha Smetany a od žijících potomků Bedřicha Smetany. Výstava je doplněna vzpomínkami posledního žijícího Smetanova pravnuka Ing. Petra Heyduška.

 

Doprovodné programy

V sobotu 3. června 2023 se uskutečnil festival, který organizuje obec Jabkenice společně s Národním muzeem – Památníkem Bedřicha Smetany. Festival s podporou Muzea Bedřicha Smetany patří dlouhodobě k nejvýznamnějším akcím mladoboleslavského regionu. Kromě tradičních hudebních, pěveckých a tanečních vystoupení na nádvoří myslivny program přinesl řadu novinek oproti minulým ročníkům.

Vzhledem k tomu, že Bedřich Smetana se potýkal se ztrátou sluchu, byla poprvé část programu přístupná neslyšícím a vystoupili zde i neslyšící umělci. Ve spolupráci s brněnským souborem Hands Dance, který se specializuje na tlumočení hudby do českého znakového jazyka, bylo připraveno tlumočení Smetanových i Dvořákových árií a dalších částí programu. Neslyšící i slyšící publikum tak poprvé mělo jedinečnou příležitost vnímat Smetanovu hudbu tlumočenou do českého znakového jazyka. Divadelní spolek OUKEJ představil pohádky nejen pro neslyšící, herečka Anna Polívková vystoupila s nonverbálním představením Paní Vltavská a večer završily Jazzové variace na Smetaně v podání Varhana Orchestroviče Bauera. Vystoupily zde pěvecké sbory Dobrovan, Boleslav, divadelní spolek Budil, ale také Mladoboleslavské smyčcové kvarteto, Yolo kvartet, pěvkyně Jana Ryklová, Sabina Müllerová nebo taneční soubor The Wings. Po celý den byl vstup do Památníku Bedřicha Smetany volný.