Technologie a provoz vzduchotechniky

V Historické budově Národního muzea je řešeno chlazení, větrání a klimatizace. V budově jsou výstavní sály, ve kterých zařízení VZT zajišťuje větrání čerstvým, filtrovaným vzduchem. V bezpečnostních, výstavních sálech a depozitářích je zajišťována plná klimatizace dle požadovaných hodnot. Technické prostory jsou větrané, případně chlazené dle technologických požadavků, stejně tak i větrání garáží a odvětrání sociálních zařízení a gastro místností. V objektu je řešen ofuk prosklených atrií (dvoran) z důvodu zamezení kondenzace vlhkosti na skleněných a ocelových konstrukcích. Vzduchotechnika také zajišťuje požární větrání chráněných únikových cest a evakuačního výtahu.  

Celkově je v Historické budově umístěno 74 vzduchotechnických jednotek. Všechny jsou ovládané pomocí systému měření a regulace vzdáleně, z pracoviště technického velínu. Technici nastavují a pravidelně kontrolují systém tak, aby byly vždy dodrženy požadované normy jak z bezpečnostního hlediska, tak z hlediska ochrany sbírkových předmětů a budovy. 

Největší vzduchotechnické zařízení v budově je VZT jednotka č. 1, která zajišťuje klima v hlavních prostorech Historické budovy Národního muzea. Do budovy nasajeme vzduch a proženeme jej přes několik různých filtrů. Vzduchotechnika si sama vyhodnotí teplotu, vlhkost a podle nastavených hodnot si vyfiltrovaný vzduch zchladí nebo ohřeje, odvlhčí nebo zvlhčí. V konkrétních místnostech potom pomocí instalovaných čidel kontrolujeme ještě hodnoty CO2.

Na obrázku níže vidíme, jak v běžném provozu vypadá použitý filtr vzduchotechniky, pro srovnání vedle je čistý (nepoužitý) filtr.

  

Na dalším obrázku vidíme vyvíjecí nádoby zvlhčovačů. Zvlhčovač vytváří páru, která zvlhčuje vzduch. V nádobě se vlastně vaří voda a probíhá elektrolýza a s tím bohužel souvisí usazování vodního kamene, který poškozuje nádobu zvlhčovače.

V současném provozu filtry měníme 4× ročně (2× pro vytápění, 2× pro chlazení), ovšem celkem máme pro všechny vzduchotechnické jednotky využitých 154 kapsových filtrů (pro jednotku č. 1 48 ks). Vyvíjecích nádob zvlhčovače vzduchotechniky č. 1 je 8, za rok 2023 jsme postupně vyměnili 12 ks. (12 × 29 775 = 357 300 Kč). Toto je ale pouze zlomek servisu vzduchotechniky, jejích nejvíce zatížených částí.

Zřízení nabíjecí stanice pro 2 elektromobily

Novinkou v roce 2023 bylo rozšíření autoparku o nový automobil Škoda Enyaq RS. Výrobce udává dojezd až 545 km a rychlé nabíjení z 10 % kapacity na 80 % kapacity za 28 minut při využití rychlonabíječky. V našich podmínkách to ovšem znamená cca 7–8 hodin do plného nabití (11kW nabíječka).

Pořízení takového auta ovšem znamená také přípravu na jeho provoz, a tedy instalaci dobíjecího zařízení a s tím související agendy. Zpracovaní dokumentace zdolávání požáru, určení dvou míst pro elektromobily v garáži naší Nové budovy a zpracování Požárně bezpečnostního řešení pro parkování a nabíjení dvou elektromobilů. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy vydal souhlasné stanovisko a schválil provoz dobíjecí stanice.

Pronájmy prostor

Asi nejvýznamnější zdroj příjmů je generován z pronájmů volných prostor. Každý pronájem prostor je unikátní, a proto naše obchodní oddělení klade velký důraz na pečlivé analyzování lokálního trhu, sleduje potřeby cílové skupiny (společnosti z různých sektorů ekonomiky – automobilový průmysl, bankovnictví a eventové agentury) a v rámci možností pružně přizpůsobuje nabídku. Příjmy z pronájmů tvoří dlouhodobé pronájmy prostor určených k podnikání a krátkodobé pronájmy prostor.

Krátkodobě prostory pronajímáme úspěšně díky několika faktorům a konkurenčním výhodám, mezi něž patří zejména:

  • Lokalita – hraje klíčovou roli, vzhledem k tomu, že se většina našich objektů nachází na atraktivních a dobře dostupných místech;
  • Kvalita prostor – prostory v našich objektech jsou pravidelně udržované jak z hlediska čistoty, tak vybavenosti;
  • Cena a podmínky pronájmu – prostory nabízíme za spravedlivé ceny a za přijatelných podmínek.

Dále pak soustavnou a odbornou prací obchodního oddělení se nám daří být relativně flexibilní při dojednávání konkrétních podmínek s nájemci. Udržováním dobrých vztahů se všemi zájemci i nájemci a poskytováním kvalitních služeb a nabídek se během let vytvořily dlouhodobé vztahy s některými nájemci, což vede k návratům zájemců o krátkodobé pronájmy a zájmu o pokračování spolupráce ze strany dlouhodobých nájemců.

Dlouhodobé pronájmy prostor také činí významnou část příjmů Národního muzea a do této části patří nabídka prostor typu:

  • Kavárny, bistra apod.;
  • Prostory na střechách pro umístění zařízení mobilních operátorů a internetových providerů;
  • Obchodní prostory pro muzejní obchody se suvenýry.

Prostory pro dlouhodobé nájmy nabízíme vždy po pečlivém zvážení všech aspektů, abychom zajistili, že nabízený prostor bude odpovídat aktuálním i budoucím potřebám nájemců, a za podmínek, které jsou a budou v souladu se zájmy Národního muzea a cíli podnikání nájemců. Díky umístění objektů Národního muzea jsme schopni nabídnout u našich prostor dobu pronájmu v souladu se zákonem o majetku České republiky, atraktivní finanční podmínky, které splňují časovou a místní obvyklost; možnost vybavit a přizpůsobit si prostory ke spokojenosti nájemce i Národního muzea. Úspěchy v oblasti dlouhodobých pronájmů lze přičíst kvalitně zpracovaným nabídkám, které zdůrazňují výhody a zajímavé aspekty konkrétních prostor.

Další objekty Národního muzea

Národní muzeum není jen komplex budov na Václavském náměstí v Praze, ale souborem mnoha objektů. Některé jsou veřejnosti přístupné, určené k prezentaci sbírek Národního muzea, jiné jsou primárně určeny jako depozitáře, ve kterých se uchovává kulturní dědictví pro další generace. Jedním z těch veřejně přístupných objektů je i Náprstkovo muzeum.

Rok 2023 byl ve znamení pokračování příprav projektu depozitáře Náprstkova muzea v areálu v Horních Počernicích směřujících k vydání stavebního povolení. Byly zpracovány podrobné materiály o objemech sbírek a mobiliáře pro budoucí vypsání výběrového řízení na logistiku stěhování z Náprstkova muzea do Horních Počernic a předány na stavební odbor NM. Proběhla důležitá aktualizace Požárně-bezpečnostního řešení v Náprstkově muzeu a navrženo řešení, které je potřebné i v situaci, kdy je objekt před rekonstrukcí.

V průběhu roku probíhala také příprava nově pronajatých prostor na Zámku Zbraslav pro Historické muzeum Národního muzea, kam budou přestěhováni badatelé i sbírky z bývalé Švýcárny na Praze 5, která bude navrácena hlavnímu městu Praha. V objektu zámku bylo nutné zhotovit stavební úpravy tak, aby nejen vyhovovaly nám, ale také splňovaly přísné požadavky vyplývající z PBŘ a stavebního úřadu, což se ve velmi krátké době povedlo.

V objektu Náprstkova muzea probíhala úspěšně v rámci možností a finančních prostředků v průběhu celého roku běžná údržba, byla měněna akumulační kamna, osvětlení a podlahové krytiny. Vše proběhlo tak, aby byl objekt na 100 % provozuschopný a bezpečný nejen pro zaměstnance muzea, ale také pro návštěvníky.