Přihlásit se
Navzdory skutečnosti, že byl rok 2021 v Přírodovědeckém muzeu poznamenán tvorbou nových stálých přírodovědeckých expozic Národního muzea (Zázraky evoluce, Okna do pravěku, Sál minerálů, Nerostné bohatství Čech, Luminiscence a Sál meteoritů), tak ani vědecko-výzkumná činnost nebyla upozaděna. Přírodovědecké muzeum v rámci své vědecko-výzkumné činnosti vykázalo za rok 2021 celkem 211 výsledků z oblasti základního i aplikovaného výzkumu, které byly předány do Rejstříku informací o výsledcích (RIV). Z těchto výsledků bylo například 146 článků publikováno ve významných impaktovaných časopisech a byly publikovány 2 odborné knihy. Jde tak o druhý nejlepší publikační rok za posledních 5 let.
Největším úspěchem byl článek v mezinárodní spolupráci s kolegy z Institutu Maxe Plancka v Německu, kde za Přírodovědecké muzeum byl autorem antropolog dr. Petr Velemínský a který pojednával o změně datace lebky ženy z jeskyně Zlatý kůň u Koněprus. Díky novému genetickému výzkumu byla tato lebka určena jako starší 45 000 let a stala se tak zatím naším nejstarším evropským předkem. Článek byl publikován v prestižním časopise Nature Ecology & Evolution s IF 15.46 (2020).
Zaměstnanci Přírodovědeckého muzea se kromě striktně vědecké práce věnují významně také popularizaci přírodních věd, vlastních pracovních výsledků i rozšiřování povědomí o přírodě a nutnosti její ochrany. To naplňují různorodými aktivitami: přednáškami, exkurzemi pro veřejnost, výstavními projekty, publikační činností apod., které byly i v roce 2021 ovlivněny pandemií a opatřeními s ní souvisejícími.
Již tradičním projektem organizovaným Národním muzeem v České republice je projekt City Nature Challenge, který u široké veřejnosti zvyšuje povědomí nejen o pražské přírodě a nutnosti její ochrany. Jedná se o projekt občanské vědy, v rámci, kterého sbírají data o městské biodiverzitě desetitisíce lidí po celém světě. Národní muzeum tento projekt doplňuje aktivitami pro veřejnost, které bylo bohužel nutné i v roce 2021 výrazně omezit.
Získané projekty v roce 2021:
Vliv prostředí na vzestup a pád nejstarších rostlinných společenstev, která osídlila silurské vulkanické ostrovy Pražské pánve (období: 2021–2023; řešitel za Národní muzeum: RNDr. Jiří Kvaček, CSc.)
Probíhající projekty:
Paleoprostředí prvních angiosperm během střední křídy, případová studie na materiálu z Iberského poloostrova a střední Evropy (období: 2020–2022; řešitel za Národní muzeum: RNDr. Jiří Kvaček, CSc.)
Zpřesnění rekonstrukce stravy minulých populací na příkladu středověké Moravy (období: 2019–2021; řešitel za Národní muzeum: Mgr. Sylva Drtikolová Kaupová, Ph.D.)
Komplexní Ag-(Sb,As) bonanzové mineralizace příbramského uran-polymetalického revíru - modelový případ vzniku extrémně bohatých rudních akumulací (období: 2019–2021; řešitel za Národní muzeum: Mgr. Jiří Sejkora, Ph.D.)
Jak přesně můžeme rekonstruovat karbonský tropický les? Příklady z České republiky a Číny (období: 2019–2021; řešitel za Národní muzeum: Mgr. Milan Libertín, Ph.D.)
Z minulosti do přítomnosti: fosilní versus recentní schránky mořských živočichů jako substrát pro kolonizaci a bioerozi (období: 2018–2021; řešitel za Národní muzeum: RNDr. Zuzana Heřmanová, Ph.D.)
Osteobiografie a paleopatologie ostatků hraběcího rodu Swéerts-Sporck v kontextu dobových písemných pramenů (období: 2021–2022; řešitel za Národní muzeum: Mgr. Jan Cvrček)
Revize Knoblochovy sbírky se zaměřením na identifikaci typového materiálu (období: 2021–2022; řešitel za Národní muzeum: RNDr. Zuzana Heřmanová, Ph.D.)
Skutečně existuje na území ČR endemický poddruh nosorožíka kapucínka Oryctes nasicornis? (období: 2021–2022; řešitel za Národní muzeum: Mgr. Dominik Vondráček)
Synthesys plus – Synthesis of systematic resources (období: 2019–2022; řešitel za Národní muzeum: RNDr. Jiří Kvaček, CSc.; RNDr. Jiří Frank, Ph.D.; Mgr. Dominik Vondráček)
Distributed System of Scientific Collections – Preparatory Phase Project (období: 2020–2022; řešitel za Národní muzeum: RNDr. Jiří Frank, Ph.D.)
V roce 2021 Přírodovědecké muzeum v oblasti popularizace vědy a výzkumu realizovalo 13 přednášek pro veřejnost, 7 popularizačních projektů (např. již tradiční City Nature Challenge nebo Kurz pro začínající kroužkovatele na Třeboňsku) a 17 exkurzí. Vydalo 3 popularizační publikace a 24 popularizačních článků v tisku a online. V rámci popularizace VaV byly uskutečněny 4 mediální výstupy v rozhlase a TV a připraveny 4 podcasty Národního muzea.
Exkurze za přírodou – foto Petra Caltová
City Nature Challenge v Praze, nutrie – foto Vít Lukáš Entomologické zastavení, popularizační akce ve spolupráci s MHMP – foto Tomáš Kivader