Sbírky Knihovny Národního muzea (KNM) zapsané do Centrální evidence sbírek tvoří necelé jedno procento z celkového množství jejích fondů. Určité činnosti jednotlivých oddělení se proto prolínají se správou fondů knihovních (evidovaných podle knihovního zákona) a fondů zámeckých knihoven (evidovaných podle zákona o státní památkové péči). Nejmenší část fondu spadá pod archivní zákon. Tzv. čistá sbírková činnost patří pod oddělení rukopisů a starých tisků a oddělení knižní kultury. Třetím centrem sbírkové činnosti je oddělení základní knihovny spravující knižní celky významných osobností, o nepatrné množství sbírek považovaných spíše za vzorek obrovského fondu periodických tisků se stará oddělení časopisů. Heterogenitu rozdílné evidence sceluje společné užívání pracovišť a depozitářů knihovny, konzervátorská dílna, hlavní elektronický evidenční systém Verbis, doprovázený menšinovým a především sbírkovým systémem Heritage. Sbírková a nesbírková oddělení propojují dále badatelské služby, jejichž standard vyplývá ze statusu Knihovny Národního muzea jako veřejné knihovny, vědecko-výzkumné a výstavní aktivity překračující umělé evidenční členění fondů. Hlavní sbírkové úkoly knihovny v roce 2022 představovala inventarizace a revize sbírkových a knihovních fondů po jejich přestěhování v průběhu roku 2020 do nově rekonstruovaných depozitářů v Historické budově Národního muzea. U sbírek došlo k dokončení a odevzdání závěrečné inventarizační zprávy za celý odbor, která rekapituluje dvacetiletý inventarizační cyklus u všech pěti podsbírek. Významná byla akviziční činnost díky mimořádným darům vysoké hodnoty. Celoročně se pracovalo na restaurování sbírek, katalogizaci a dokumentaci. Zpráva o činnostech a úkolech Knihovny Národního muzea pokračuje v kapitole Péče o knihovní fondy.

Akviziční činnost

V roce 2022 byly darem nebo koupí získány celkem 3 rukopisy a 21 starých tisků, přičemž největším darem bylo 21 knih od dr. E. Berndorfové, včetně rukopisu Mammotrectus z roku 1421 a bohemikální inkunábule Pasionál z roku 1495.

Dále se podařilo doplnit knižní pozůstalosti K. Teigeho a J. Kvapila. Rozrostl se fond ilustrační tvorby, a to o díla ilustrátorů H. Rokytové, Z. Kudělky a M. Kudělky. Dále byla získána část pozůstalosti ilustrátora J. Šalamouna, rovněž i soubor štočků včetně graf. tisků a prac. náčiní R. Postla. Doplnily se fondy kramářských tisků a exlibris.


Dar dr. Evy Berndorfové: 19 tisků a 2 rukopisy


Kreuterbuch Adama Lonitzera (Frankfurt, 1557)
z daru dr. Evy Berndorfové


Atlas portatilis J. H. Gregoria (Norimberk, 1717)
s 30 rozkládacími ručně kolorovanými mapami


Duchovní výborná pravidla (Brno, 1769). Do dnešních
dnů se dochovalo pouze pět exemplářů tohoto vydání


Dřevorytový štoček pro autorskou novoročenku
Radomíra Postla na rok 2002


„Létající knihy.“ Exlibris Lanfranca Lanariho
pro Dušana Urbaníka, lept, 1999


Nepoužitá varianta ilustrace Zdeňka Kudělky ke knize
Jaroslava Huláka Homérova Odysseia, tempera, pastel, 1981


Originální ilustrace Heleny Rokytové ke knize
Miry Lobeové Babička v jabloni, tempera, 1971


Kramářská tabule pro ochotnické představení
v Praze z poslední čtvrtiny 19. století

Preventivní ochrana a ošetření sbírek

V roce 2022 bylo v restaurátorské dílně oddělení rukopisů a starých tisků pro různá oddělení Knihovny Národního muzea konzervováno 43 knih, částečným zásahem prošlo 41 svazků a komplexně bylo restaurováno 36 grafických lisů a 45 exlibris. V průběhu roku probíhala v depozitářích KNM 2 evidence 517 vazeb rukopisných kodexů. Do stálých expozic byly zhotoveny dvě makety knižních vazeb a do dlouhodobé výstavy Muzeum od sklepa po půdu tři faksimile kramářských tisků. Celkem bylo opatřeno archivními krabicemi 228 rukopisů a starých tisků, dalších 476 exemplářů naměřeno pro výrobu krabic v dalším roce.

Pracovníci konzervační dílny zabezpečili konzervaci, výrobu stojánků a instalaci exponátů ze sbírek Knihovny Národního muzea pro výstavu z projektu NAKI II Krása šlechtických exlibris a pro výstavy Šlechtické slavnosti a zábavy, Do Borovan s tím! Knihovna borovanského kláštera ve středověku, Cesta kolem světa za 80 dní a Muzeum od sklepa po půdu a další.

Proběhlo restaurování poškozené sádrové sošky Josefa Dobrovského v restaurátorské dílně v Terezíně a byla zde zároveň ošetřena celá malá sbírka bust osobností, trvale uložená v depozitáři oddělení knižní kultury. Uskutečnilo se i náročné restaurování matrice stránky Národních listů z roku 1913, která byla poškozena návštěvníkem ve stálé expozici Dějiny. Bylo dokončeno jednotlivé umístění historické sbírky plakátů do melinexových fólií a jejich následné uložení do arborových skříní na míru v depozitáři v Terezíně. Podařilo se zajistit restaurování výrazně poškozených 21 historických plakátů VOŠ a SPGŠ Hellichova.

 
FÖLDES: Lví francovka. Nejlepší cena: 50 halířů. Reklamní plakát. Litografie
Restaurování plakátu VOŠ a SPŠG Hellichova (stav před restaurováním a po něm)

 
WEIS, EMIL: Punčochy Kunert. Sylva – Elite – Comtesse. Reklamní plakát. Litografie
Restaurování plakátu VOŠ a SPŠG Hellichova (stav před restaurováním a po něm)

Odborná správa sbírek

V lednu letošního roku zahájilo oddělení KNM 2 hloubkovou revizi a korekci katalogizačních záznamů v online katalogu Portaro s cílem odstranit nedostatky v přepisu titulů, chyby v kódovaných informacích, údajích o odpovědnosti i v údajích vztahujících se k vydání knihy. S digitalizací v rámci programu VISK 6 souvisela také tvorba kodikologických popisů rukopisů, podrobná kodikologická analýza rukopisu v ČNM, záznamy k rukopisům a bibliografické záznamy ve Verbis.

Celkem bylo v elektronickém knihovním systému Verbis založeno 517 nových exemplářových záznamů, editováno 1 905 exemplářových záznamů, založeno a importováno cca 680 autoritních záznamů. V rámci tvorby autoritních záznamů včetně záznamů pro bázi majitelů PROVENIO, založeno 1 210 nových autoritních záznamů a editováno 1 158 záznamů. V oddělení knižní kultury se realizovalo zpracování rozsáhlého přírůstku autorských štočků Arno Naumana, dále štočků Pavla Piekara, rodiny Svobodových a Ateliéru Krupka. Proběhla katalogizace nových přírůstků do fondu Hmotných památek – raznice z pozůstalosti knihaře Jindřicha Svobody, soubor raznic a liter z nakladatelství Teapot, vzorníky z knihařství Jendy Rajmana a písmové matrice z Ateliéru Krupka. Katalogizovány byly rovněž přírůstky do fondu Ilustrací, a to autorské ilustrace Libora Beránka, Václava Fialy a soubor ilustrací k publikacím z nakladatelství Teapot. Pokračoval podrobný popis kramářských prozaických a písňových tisků a modliteb. Byla realizována katalogizace části sbírky českých exlibris Jindry Imlaufa. Intenzivně probíhala rekatalogizace sbírek do databázového systému Heritage.

Dokumentace sbírek

Rukopisy a staré tisky byly digitalizovány v digitalizační dílně Knihovny Národního muzea. Ke stávajícímu datu je digitalizováno 788 starých tisků, 772 rukopisů a 1 274 rukopisných zlomků. I za pomoci dobrovolnického programu Národního muzea pokračovala digitalizace nových přírůstků, kramářských tisků, knih z knižních fondů Obrození a Knihovna R. Hlavy, modliteb, ilustrací, archiválií z nakladatelských fondů a exlibris. Digitalizáty jsou postupně zveřejňovány na portálech eSbirky.cz a Provenio. Ve spolupráci s ODIS 3 pokračovalo focení uměleckých knižních vazeb a bibliofilií.