Přihlásit se
2024 Projekty NPO
Cílem projektů v rámci výzvy Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek je podpora digitalizace kulturního dědictví ČR prostřednictvím inovativních technologií maximálně šetrných k životnímu prostředí. Účel podpory je směřován na pořízení hardwaru, dalšího přístrojového vybavení sloužícího k digitalizaci, softwaru a dodavatelských služeb pro tvorbu digitalizovaného obsahu.
Období: 2024 Poskytovatel: Ministerstvo kultury ČR (projekt podpořen z finančních prostředků EU) Typ projektu: Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek
PROJEKTY NM:
Název projektu: Modernizace a rozšíření specializovaného digitalizačního pracoviště Oddělení pravěku a antického starověku, Historického muzea, Národního muzea za účelem zefektivnění a rozšíření digitalizace archeologické podsbírky Identifikační kód: 0342000019 Řešitel za NM: Souček Josef, Mgr.
Cílem projektu je obnova a doplnění hardware a software používaného při digitalizaci předmětů obsažených v archeologické sbírce a ve sbírce klasické archeologie. Digitalizace se v roce 2024 zaměří především na předměty, které budou umístěny ve stálé expozici, a tudíž obtížně přístupné pro badatelskou veřejnost. Jejich digitalizáty bude rovněž možné použít v doprovodném interaktivním audiovizuálním obsahu pro návštěvníky. Dále budou primárně digitalizovány artefakty, jichž se týká odborná činnost oddělení – digitální dokumentace se stane standardem pro publikovaný materiál a poslouží i jako doprovodná dokumentace artefaktů, umožňující například detailnější zaznamenání jejich povrchu metodou RTI, nebo zpracování velkých keramických souborů pomocí laserového profilovače.
Název projektu: Zřízení specializovaného dokumentačního pracoviště pro digitalizaci za pomocí materiálové analýzy sbírkových předmětů ve fondech Oddělení starších českých dějin, Historického muzea, Národního muzea Identifikační kód: 0342000020 Řešitel za NM: Kodišová Lucie, PhDr., Ph.D.
Cílem projektu je zisk nových digitálních dat fyzikálního nedestruktivního materiálového průzkumu v rámci kontinuální digitalizace analogových záznamů evidence sbírkových předmětů. Získaná data poskytnou a zjednoduší přístup k informacím o sbírkových předmětech a umožní jejich badatelské zpracování a prezentaci. Ve vybraném segmentu fondu šperků a varií a fondu malířských děl digitalizace zásadně zlepší možnost určovat materiály ve sbírkách. Hlavním přínosem v této oblasti je nedestruktivní identifikace materiálů, včetně aplikace pro separaci syntetických materiálů, detekci úprav a vylepšení barev (čitelnosti) digitalizovaných dat. Získaná data budou tvořit – vedle zjištění metodami humanitních věd – významnou součást kontinuálního poznávání a zpracování vybraných částí sbírek, které budou sloužit nejen k vlastnímu odbornému zpracování sbírkových fondů, ale nezbytně a podstatně také preventivnímu a následnému restaurování sbírkových předmětů.
Název projektu: Modernizace a rozšíření digitalizačního pracoviště Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, Historického muzea, Národního muzea za účelem zefektivnění digitalizace fotoarchivu a podsbírek oddělení Identifikační kód: 0342000021 Řešitel za NM: Lomíček Jan, Mgr., Ph.D.
Cílem projektu je v první řadě digitalizace fotoarchivu ODTVS. V této podsbírce se jedná zejména o fond vzácných negativů. Vedle toho budou digitalizovány i fotografie dokumentující historický vývoj jednotlivých sportovních odvětví a spolků (Sokol, Československý olympijský výbor, Československý svaz tělesné výchovy) na našem území. Vedle toho budou v rámci časových možností digitalizovány i fondy drobné plastiky, zejména odznaků z trojrozměrné sbírky ODTVS. V rámci této podsbírky bude částečně digitalizován i fond grafiky a návrhů plakátů. V rámci sbírek ATVS projekt přispěje zejména k digitalizaci sbírky plakátů, ale i dalších historicky cenných velkorozměrných archiválií. Přínosem projektu bude možnost zpřístupnění výsledků digitalizace široké odborné badatelské i laické veřejnosti, stejně jako uchování informační funkce sbírkových předmětů ve virtuálním rozhraní.
Název projektu: Modernizace a rozšíření specializovaného dokumentačního pracoviště Oddělení péče o sbírky Historického muzea Národního muzea pro digitalizaci s využitím materiálového průzkumu Identifikační kód: 0342000022 Řešitel za NM: Ohlídalová Martina, Ing., Ph.D.
Cílem projektu je implementace tvorby infračervených reflektogramů mezi standartní metody dokumentace uměleckých děl sbírky Národního muzea realizované na specializovaném pracovišti Oddělení péče o sbírky Historického muzea. Díky schopnosti infračerveného záření do určité míry prostupovat vrstvami dokumentovaného díla je možné metodou infračervené reflektografie získat velmi cenné informace především o podkresbách, o skrytých přípravných či starších vrstvách malby, ale také o nepůvodních přemalbách. Při průzkumu uměleckých děl lze touto metodou dokumentace v optimálních případech rozpoznat také techniku a materiál podkresby, nebo rozdíly mezi prvotním rozvržením podkresby a výslednou malbou (pentimenti). Pořízená dokumentace ve všech uvedených světlených zdrojích bude odborné a široké veřejnosti volně zpřístupněna formou specializovaných databází (např. databáze fondů portrétních miniatur). Současně budou infračervené reflektogramy standardně prováděny stejně jako ostatní metody dokumentace všech uměleckých děl připravovaných na výstavy či při odbornému restaurování.
Název projektu: Modernizace a rozšíření digitalizačního pracoviště Náprstkova muzea, Národního muzea za účelem zvýšení efektivity digitalizace a zpřístupnění sbírkových a archivních fondů včetně velkoformátového obrazového materiálu Identifikační kód: 0342000023 Řešitel za NM: Hubáčková Pavla, Mgr.
Cílem projektu je za pomoci nového vybavení umožnit digitalizaci obrazových materiálů, které kvůli velikosti doposud nebylo možné systematicky zpracovat, a zrychlit digitalizaci, popř. ji zahájit, u ostatních dokumentů menšího formátu (např. písemné archiválie). Zveřejnění proběhne pomocí platformy https://vademecum.nm.cz/nm/, kde už se momentálně nachází část fondů NpM. Vademecum je propojeno se systémem Bach, takže kromě samotného obrazového doprovodu jsou záznamy i textově popsány. Hlavním přínosem pro badatele bude možnost tyto fondy prohlížet a vyhledávat v nich. Vzhledem k tomu, že fyzickým kontaktem se předměty v různé míře poškozují, virtuální prohlížení tomu zároveň zabrání.
Název projektu: Obnova a rozšíření vybavení za účelem digitalizace a prezentace podsbírek Hudebněhistorického oddělení a Muzea Bedřicha Smetany, Českého muzea hudby, Národního muzea Identifikační kód: 0342000024 Řešitel za NM: Gašparová Veronika, Mgr., DiS.
Cílem projektu je digitalizace předmětů tiskové dokumentace. Jedná se o autentické prameny zaznamenávající různé již historické hudební produkce a události. Jednotlivé předměty se různí formou a účelem svého vzniku. Daná tiskovina mohla sloužit jako plakátek, pozvánka, program, vstupenka, průvodní text a jiné. Tyto materiály jsou problematické ve své evidenci a je obtížné jejich zpracování z důvodu velkého množství typů zaznamenaných údajů. Sbírka tiskové dokumentace čítá 10 tisíc evidovaných předmětů v druhém stupni evidence. Kusová digitalizace je časově náročná. K optimalizaci času mohou být předměty nasnímány na bezpečném archivním průtahovém skeneru. Na velkoformátovém skeneru pak bude probíhat digitalizace ikonografie. Jedná se o jedinečnou sbírku výtvarného umění dokumentující hudební prostředí. Ve sbírce se nachází fotografie, kresby, grafiky, autorské karikatury, malby, sochy a plastiky, architektonické návrhy scén a jiné. Ve formátu do A2 se nachází ve sbírce cca 2000 předmětů. Většina sbírky je stále popsaná na papírových evidenčních kartách a vyhledávání probíhá zejména skrze zobrazené osoby muzikantů. Digitalizace umožní digitální vyhledání v katalogu podle dalších kritériích, jako např. dle autorů, původců, typu techniky.
Název projektu: Zřízení digitalizačního pracoviště pro digitalizaci a prezentaci podsbírek Centra pro dokumentaci populární hudby a nových médií, Českého muzea hudby, Národního muzea Identifikační kód: 0342000025 Řešitel za NM: Ferenc Petr, Mgr.
Hlavním záměrem projektu je pořízení nového přístrojového vybavení za účelem digitalizace podsbírek Centra pro dokumentaci populární hudby a nových médií a vytvoření digitalizačního pracoviště v Litoměřicích, kde jsou veškeré sbírkové předměty uloženy v prostorách depozitáře. Na pracovišti v Litoměřicích momentálně není k dispozici odpovídající přístrojové vybavení k digitalizaci. V roce 2024 je plánovaná digitaliazce 1000 CD. Digitalizace těchto nosičů je důležitá z důvodu záchrany nahraných dat, zvláště u vypálených CD. V současných akvizicích je získáván hudební materiál skládající se z CD a DVD nosičích. Z důvodu degradace těchto nosičů je žádoucí zachránit soubory, na níž se nacházejí zejména hudební nahrávky. Popis nosičů není jistý, proto je nejprve nutný poslechový průzkum při katalogizaci předmětu. Poté bude skenerem sejmut obraz bookletu, doprovodného textu a svrchní strany CD. Především je tedy třeba, aby proběhl průzkum uložených nahrávek pro řádnou evidenci sbírkových předmětů. Sbírka je využívána mimo jiné zahraničními badateli. V digitální prezentaci jim můžeme zpřístupnit vedle digitální evidence, tak i celý audiovizuální obsah předmětu. Velkým přínosem digitalizace CD nosičů bude snadnější zpracování v současné době než vzdálená rekonstrukce dat z degradovaných nosičů v budoucnosti posléze.
Název projektu: Modernizace a rozšíření specializovaného pracoviště Mineralogicko-petrologického oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea pro digitalizaci sbírkového materiálu za využití optických metod a materiálového průzkumu sbírkových předmětů pomocí Iontového chromatografu Identifikační kód: 0342000026 Řešitel za NM: Sejkora Jiří, Mgr., Ph.D.
Cílem projektu je modernizace dvou dílčích specializovaných pracovišť Mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea zaměřených na digitalizaci fluidních inkluzí a obrazovou digitalizaci v mikroměřítku. Nově plánovaný přístroj – dvoukanálový iontový chromatograf výrazně rozšíří možnosti stávajícího pracoviště směrem ke komplexní charakterizaci digitalizovaných sbírkových předmětů. Znalost chemismu inkludovaných fluid poskytuje nejen další úroveň poznání geneze sbírkových objektů, ale představuje v řadě případů i jedinečný fingerprint prokazující lokalitní původ měřeného vzorku, čehož se využívá i v archeologických provenienčních studiích či ve forenzní oblasti. Pořízení plánovaného instrumentálního vybavení přinese do budoucna i příležitosti dalšího rozvoje pracoviště a možnosti spolupráce s dalšími paměťovými institucemi, neboť jde o metodiku v daném aplikačním rozsahu provozovanou jen velmi malým množstvím pracovišť (v České republice dosud žádným).
Název projektu: Modernizace a rozšíření digitalizačních pracovišť Paleontologického oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea za účelem zvýšení efektivity digitalizace a zpřístupnění fondů paleontologické podsbírky Národního muzea Identifikační kód: 0342000027 Řešitel za NM: Valent Martin, Mgr.
Cílem předkládaného projektu je vytvoření a modernizace pracovišť pro digitální dokumentaci sbírkového fondu paleontologického oddělení jak z hlediska nezbytného vybavení, tak i z hlediska pracovních postupů. V rámci paleontologických sbírek je 152 000 sbírkových kusů zařazeno do druhé evidence a představují tak nejdůležitější část sbírkového fondu. V současné době má již přes 17 000 předmětů digitální obrazovou dokumentaci. Tento projekt tak výrazně zlepší dostupnost digitálních dat vážících se ke sbírkovému fondu s ohledem na zrychlení digitalizace a také rozšíření možností digitalizace např. o 3D modely sbírkových předmětů – tím se velmi zhodnotí sbírkový fond z hlediska dostupnosti dat pro laickou i odbornou veřejnost. Digitalizace sbírkového fondu bude probíhat dlouhodobě, protože dochází k neustálému rozšiřování sbírek a tím i roste potřeba digitálních dat. Získaná digitální data budou zpřístupněna jak v rámci specializovaných odborných databází (možnost využít platformu Microsoft Power Pages), tak i v rámci platformy eSbirky.cz.
Název projektu: Modernizace a rozšíření digitalizačního pracoviště Botanického oddělení, Přírodovědeckého muzea, Národního muzea za účelem rozšíření možností digitalizace botanické podsbírky Identifikační kód: 0342000028 Řešitel za NM: Šída Otakar, Mgr.
Cílem projektu je rozšířit a modernizovat přístrojové vybavení digitalizačního pracoviště Botanického oddělení s ohledem na efektivnější získávání digitálních dat o ploidii a velikosti genomu. Stávající flow-cytometr je řízen 10 let starým počítačem, jenž je zastaralý za hranicí vlastní životnosti, cílem projektu je nahradit ho počítačem novým, u něhož nebude hrozit akutní riziko havárie a nefunkčnosti systému. Dále je cílem projektu rozšířit pracoviště o nový flow-cytometr značky CytoFlex S od firmy Beckman, vybavení pracoviště dvěma přístroji umožní současnou analýzu vzorků pomocí různých flurochromů, jež je jinak na pracovišti vybaveném pouze jedním přístrojem problematická z důvodu interference různých fluorescenčních barviv ulpívajících v transportních trubičkách přístroje a z toho plynoucí nutnosti výměny veškerých hydraulických vedení v přístroji. Využití dvou přístrojů tak výrazně zefektivní analytické práce. Díky modernizaci pracoviště budou získávána data vyšší kvality a zvýší se tak i významně jejich vypovídací hodnota pro jednotlivé digitalizované sbírkové předměty.
Název projektu: Vytvoření nového pracoviště elektronové mikroskopie pro digitalizaci mikrostruktur sbírkových předmětů zejména podsbírky Paleontologického oddělení, Přírodovědeckého muzea, Národního muzea etapa 1. Identifikační kód: 0342000029 Řešitel za NM: Ekrt Boris, RNDr.
Cílem projektu je vytvoření a rozšíření pracovišť pro digitalizaci sbírkového fondu. Při práci se sbírkami je často potřeba detailně prozkoumávat jednotlivé sbírkové předměty. Pořízení čtyř mikroskopů spolu s digitálními fotoaparáty, počítači pro jejich obsluhu a dalším vybavením pro makrofotografii umožní nejen lepší evidenci a správu sbírek, ale také přímou digitální dokumentaci sbírky. Velkou výhodou je v současnosti velké rozlišení digitálních fotoaparátů a také velký dynamický rozsah používaných čipů, které poskytují výborné výsledky jak z hlediska rozlišení digitální fotografie, tak i z hlediska kvality digitálních dat pro další použití – publikační, výstavní, badatelské apod. Získaná digitální data budou zpřístupněna jak v rámci specializovaných odborných databází (možnost využít platformu Microsoft Power Pages), tak i v rámci platformy eSbirky.cz.
Název projektu: Modernizace specializovaného pracoviště Mineralogicko-petrologického oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea pro digitalizaci za využití materiálového průzkumu pomocí metod rentgenové práškové difrakce Identifikační kód: 0342000030 Řešitel za NM: Sejkora Jiří, Mgr., Ph.D.
Cílem projektu je modernizace specializovaného digitalizačního vědeckého pracoviště Mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea zaměřeného na využití metod rentgenové práškové difrakce. Stávající pracoviště je vybaveno rentgenovým práškovým difraktometrem Bruker z roku 2009, pro tento typ přístroje již výrobce ukončil servisní podporu, a tak je nezbytná jeho náhrada (obnova) novým přístrojem, který mimo jiné umožní i získaní dat větší kvality a vypovídací hodnoty. Dosud byla získaná data pracoviště využívána zejména pro determinaci minerálních druhů mineralogických sbírkových předmětů, které byly obrazově digitalizovány a vlastní rentgenová prášková data byla zveřejňována jen v omezené míře, a to zejména formou odborných publikací. Dalším záměrem projektu je tak vedle vlastní modernizace pracoviště i zajištění zveřejňování získaných rentgenových práškových dat pro zajištění zvýšení vypovídací hodnoty digitalizovaných sbírkových předmětů a mimo jiné i možnosti přístupu k referenčním datům pro ostatní zájemce z jiných paměťových a dalších institucí.
Název projektu: Modernizace a rozšíření pracoviště pro digitalizaci sbírkového fondu Entomologického oddělení, Přírodovědeckého muzea, Národního muzea Identifikační kód: 0342000032 Řešitel za NM: Sekerka Lukáš, RNDr., Ph.D.
Cílem projektu je modernizace a rozšíření pracovišť pro digitalizaci sbírkového fondu entomologického oddělení. Pořízené digitální záznamy budou sloužit k zefektivnění práce se sbírkovým fondem a zejména k jeho zpřístupnění jak badatelům, tak široké laické i odborné veřejnosti. Projekt má dvě části (obnova a modernizace statického pracoviště a obnova a modernizace terénního pracoviště) vhledem k nutnosti pořizovat fotografickou dokumentaci sbírkových předmětů jak přímo na pracovišti entomologického oddělení, tak během terénních expedic, od čehož se odvíjí potřeba specifické fototechniky a zázemí. V rámci inovace pracoviště tak bude nahrazena stávající dosluhující fototechnika a bude možné zajistit přímou digitální dokumentaci sbírky. Získaná digitální data budou zpřístupněna jak v rámci specializovaných odborných databází (možnost využít platformu Microsoft Power Pages), tak i v rámci platformy eSbirky.cz. Jedním z aspektů digitalizace sbírek je i omezení nadbytečného fyzického transportu a manipulace se sbírkovými exempláři v případech kdy postačí kvalitní digitální dokumentace.
Název projektu: Nová verze portálu pro prezentaci digitálního kulturního dědictví ČR — eSbírky 2.0, druhá etapa Identifikační kód: 0342000034 Řešitel za NM: Souček Martin, Ing., Ph.D.
Cílem projektu je vývoj a realizace nové verze webové platformy pro zpřístupnění a prezentaci kulturního dědictví ČR v digitální podobě — eSbírky 2.0. Platforma je určena jako nástroj pro zpřístupnění a prezentaci digitalizovaných sbírek kulturních paměťových institucí, například muzeí a galerií. Platforma již několik let zpřístupňuje digitalizované sbírky z více než 100 institucí odborné i laické veřejnosti na portálu https://esbirky.cz/. Dvanáct let tak plní úlohu národního agregátora digitalizovaného kulturního dědictví ČR z domény muzeí a galerií pro evropskou digitální platformu Europeana. Za období své existence prošla platforma řadou technických a vizuálních úprav. V současné době je ale její stav již dlouhodobě neudržitelný, jak po technické stránce, stránce požadavků na funkcionality, narůstající množství obsahu, tak i po stránce kybernetické bezpečnosti. Proto je nutná celková modernizace platformy ve všech zmíněných aspektech. Zároveň však budou zachována všechna již publikována data a aktuální spolupráce se všemi zapojenými institucemi, která se bude dále rozvíjet.
Název projektu: Digitalizace a dlouhodobá ochrana unikátních houslových nahrávek ze sbírky Kevorka Marouchiana z fondů Národního muzea – Českého muzea hudby Identifikační kód: 0342000035 Řešitel za NM: Mejzr Martin, Bc. et Bc.
Cílem projektu je inovace postupů a procedur digitalizace zvukových dokumentů ve Zvukové laboratoři NM na příkladu záchrany unikátních houslových nahrávek na historických zvukových nosičů ze sbírky Kevorka Marouchiana uložených ve fonotéce Národního muzea-Českého muzea hudby. Hlavním přínosem projektu je výběrová digitalizace a zpřístupnění nejcennějších nahrávek z Marouchianovy sbírky, které mají potenciál prezentace této unikátní sbírky nejen u nás, ale i v zahraničí. V rámci zamýšleného projektu bude jednat o pilotní digitalizaci 100 fonografických válečků, 100 gramofonových desek a cca 100 magnetofonových pásů v celkovém rozsahu cca 200 hodin digitalizovaného záznamu zvuku. Inovace pracoviště zvukových dokumentů Zvukové laboratoře NM zásadním způsobem podpoří správu a záchranu téměř všech druhů zvukových nosičů ve sbírkách Národního muzea a napříč paměťovými institucemi v ČR.
Název projektu: Digitální reprezentace unikátního souboru interního periodického tisku vydávaného československými závody a továrnami od 30. do 80. let 20. století z fondů Knihovny Národního muzea Identifikační kód: 0342000036 Řešitel za NM: Spurná Kateřina, Mgr., Ph.D.
Hlavním cílem projektu je zajistit technologické podmínky k tomu, aby oddělení mohlo paralelně s programem VISK 7 – Kramerius zintenzivnit svou činnost v procesu digitalizace a zpřístupnění vybraných fondů. Pro tuto přímou digitalizaci pracovníky oddělení je naplánován rozsáhlý fond tzv. závodních časopisů, v jejichž obsazích se dochoval druh sociálně průmyslové paměti mnoha desítek let 20. století. Na rozdíl od jiných knihoven ČR, v nichž jsou tyto tituly rozpuštěny v knihovním fondu, je tento fond v KNM uchován jako celek pohromadě a v maximální vydavatelské úplnosti. Postupnou digitalizací tento deficit můžeme snížit a odstranit. Badatelský potenciál sbírky je enormní. Zahájení digitalizace by navíc přišlo logicky v době, kdy je celá kolekce závodních časopisů umístěna v moderních depozitářích. Soubor závodních časopisů uložený v oddělení časopisů čítá téměř 2 000 titulů. Faktický rozsah jednotlivých titulů se pohybuje v rozmezí od několika čísel po kompletní novinové řady čítající desítky svazků. Fond byl systematicky budován po řadu desetiletí zvláště na základě práva povinného výtisku, kterým oddělení disponuje od roku 1947. Nebyl dosud vůbec digitalizován a je částečně zpracován formou katalogizačních karet a interních excelových soupisů. Díky tomu soubor komplexně postihuje vývoj závodních časopisů na území celého Československa od 2. poloviny 40. do konce 80. let.
Název projektu: Technické a technologické zajištění digitálního zpřístupnění historických fondů (rukopisy, prvotisky a staré tisky) Oddělení rukopisů a starých tisků a Oddělení zámeckých knihoven Knihovny Národního muzea Identifikační kód: 0342000037 Řešitel za NM: Šípek Richard, PhDr., Ph.D.
Oddělení rukopisů a starých tisků a oddělení zámeckých knihoven digitalizují především knihy svou povahou unikátní či badatelsky žádané, ať už se jedná o rukopisy (středověké, raně novověké ale i mladší), prvotisky i staré tisky, přičemž v případě starých tisků uchovává oddělení rukopisů a starých tisků ve svých sbírkách řadu unikátů, tedy jediných dochovaných exemplářů toho kterého vydání. Cílem projektu je v první řadě zajistit vhodné podmínky a přístrojové vybavení pro produkci vysoce kvalitních digitálních kopií unikátních a vzácných knih, bez ohledu na jejich vnější formální podobu (rukopis, tištěná kniha, grafický jednolist atp.), a v druhé řadě zpřístupnit tyto digitální kopie co možná nejširšímu spektru uživatelů, ať už se bude jednat o akademiky, badatele, vysokoškolské studenty, střední či základní školy, nebo laickou veřejnost. Všem by měly být digitální kopie knih uchovávaných a spravovaných KNM snadno a kdykoliv dostupné. Preference zpřístupňování digitálních kopií před fyzickými originály unikátních svazků současně chrání vzácné knihy a významně omezuje nebezpečí jejich poškození.
Název projektu: Technické a technologické zajištění digitálního zpřístupnění sbírek dokumentujících knižní kulturu (originální ilustrace, kramářské tisky, knižní fondy a nakladatelské archivy) z fondů Knihovny Národního muzea Identifikační kód: 0342000038 Řešitel za NM: Měřička Matěj, Mgr.
Cílem projektu je modernizace digitalizačního pracoviště oddělení knižní kultury KNM umožňující systematickou digitalizaci zpracovávaných sbírek. Oddělení knižní kultury spravuje knižní fondy a kramářské tisky, vyžadující speciální knižní skener i sbírky, které je možné digitalizovat pomocí plošných skenerů. Značná část sbírkových předmětů, především z fondů ilustrace, grafiky a typografik, ale i ostatních, je velkoformátová (rozměry větší než A3) a vyžaduje tudíž i skener odpovídajících rozměrů a kvality.
Fondy ilustrací a grafiky jsou badatelsky hojně navštěvovány a včasná digitalizace by je učinila přístupnější veřejnosti a pomohla předejít jejich poškození. Také výzkum kramářských tisků je v posledních letech stále více populární a sbírka Národního muzea jako jedna z největších v republice (přibližně 40 000 předmětů) je, a v budoucnu bude hojně využívána. Přitom se jedná o velmi křehký materiál, kterému mnohdy škodí jakákoli manipulace. Podobně jsou opotřebení z důvodů badatelských návštěv vystaveny i knižní fondy spravované oddělením, přičemž se jedná o sbírky nemalého významu. Digitalizáty budou také využívány pro odbornou, badatelskou a rešeršní činnost, reprodukce v odborných publikacích. Uživatelské kopie budou zpřístupňovány veřejnosti v on-line portálech eSbirky.cz, Špalíček.net, OPAC Portaro Knihovny Národního muzea i Databáze vlastníků knih Provenio a na (virtuálních) výstavách.
Logo EU