Výstava již sice skončila, ale všechny výstavy digitalizujeme. Můžete si ji projít v pohodlí domova ve virtuální prohlídce.

Výstava Národního muzea mapovala aktivity na hranicích v době jejich uzavření na jaře roku 2020. Cílem bylo připomenout, že žijeme v jednom společném evropském prostoru, a zvláště příhraniční oblasti jsou natolik propojenými regiony, že hranice pro lidi, kteří zde žijí, již zcela přestaly existovat. A uzavření hranic bylo / je brutálním zásahem do jejich života.

Koncem dubna 2020 přišel germanista Jan Kvapil s nápadem „procházek na hranicích“. První „náhodná“ setkání se uskutečnila 2. května 2020 na pěti místech na zelené hranici mezi Českou republikou a Německem. Jan Kvapil se svým německým kamarádem Stephanem Messnerem poté vytvořili facebookovou skupinu Soboty pro sousedství / Samstage für Nachbarschaft / Soboty dla sąsiedztwa. Pod touto hlavičkou se v květnu a červnu uskutečnila další čtyři setkání, 30. května to bylo na 18 (!) místech. Setkání 13. června se proměnilo v oslavu otevření hranic.

Autorce výstavy se podařilo od účastníků setkání získat téměř 1500 fotografií. Na výstavě nabídla výmluvný výběr z nich a také osobní příběhy lidí, kterých se uzavření hranic před rokem bolestně dotklo. K vidění na ní byly unikátní exponáty: ručně malované transparenty se vzkazy sousedům, kamínky, symbolické papírové květiny sousedství, vlajky, placky, zpěvníky či obří dřevěné ruce připevněné na houpačce, aby si jimi mohli lidé potřást na dálku.  

Kromě aktivit iniciativy Soboty pro sousedství výstava připomněla též protesty pendlerů na Domažlicku nebo spřízněné akce na Znojemsku. Zároveň představuje Klub česko-německého partnerství, který byl jedním z aktivních pořadatelů akcí na hranicích a velmi intenzivně se věnuje rozvíjení přeshraničních kontaktů.  


Záštitu nad výstavou převzal tehdejší velvyslanec Spolkové republiky Německo Dr. Christoph Israng, který iniciativě Soboty pro sousedství opakovaně vyjádřil podporu.

K výstavě vznikla obsáhlá doprovodná publikace.


Realizace:

  • Autorka: Lenka Šaldová
  • Kurátor výstavy: Libor Vodička
  • Grafické řešení: Robert Rytina
  • Fotografie poskytli: Henrike Anders, Lada Baranek Lapinová, Edvard D. Beneš, Václav Bernard, Iva Ellrodt, Stephan Degen, Tomáš I. Fénix, Jens Förster, Regina Gellrich, Klaus Gerathewohl, Ray Hartung, Lars Helbig, Josef Herman, Gregor Illguth, Michael Johanides, Jiří Kacetl, Kristina Kautská, Jiří Korel, Kateřina Kozáková, Zdeněk J. D. Kozlíček, Dita Králová, Veronika Křížková, Gerd Kundisch, Roland Lubiger, Robert Malecký, Jan Melzer, Ulrich Möckel, Petra Morvay, Marcus Oertel, Uwe Pilz, Jitka Pollakis, Magda Preißler, Eva Prokop Trubačová, Vladan Reňák, Richard Rittner, Andrej Ruščák, Helena Schiek, Torsten Schlenkrich, Jürgen Schnabel, Sven Schultz, Tereza Silbernaglová, Eva Šanovcová, Jaroslav Škrdla, Sára Špeciánová, Lucie Štatská, Steffen Träger, Mario Ulbrich, Anke Wagner, Nele Wagner, Lucie Zikmundová, Mikuláš Zvánovec
  • Digitalizace: Olga Tlapáková
  • Postprodukce: Jana Kuříková

Fotoalbum

Ackerl-Kapellet, foto Iva Ellrodt

Ackerl-Kapellet, foto Iva Ellrodt

Bügellohe, foto Veronika Křížková

Bügellohe, foto Veronika Křížková

Jelení, foto Lada Baranek Lapinová

Jelení, foto Lada Baranek Lapinová

Klínská brána, foto Mario Ulbrich

Klínská brána, foto Mario Ulbrich

Klínská brána, foto Ulrich Möckel

Klínská brána, foto Ulrich Möckel

Krásný les, foto Roland Lubiger

Krásný les, foto Roland Lubiger

Soví brána, foto Petra Morvay

Soví brána, foto Petra Morvay

Všeruby, foto archiv Václav Bernard

Všeruby, foto archiv Václav Bernard