• MŮJ ŽIVOT V MUZEU 
    Víš, co se děje se sbírkovými předměty poté, co se dostanou do muzea? Jak o ně kurátoři pečují a proč je studují? K čemu slouží depozitáře a co probíhá v restaurátorských dílnách? Přečti si komiks a zjisti více o životě muzejních sbírek.

 

  • TAJEMSTVÍ HEDVÁBÍ

    ​Výroba hedvábných látek je opředena mnoha legendami. My jsme pro tebe vybrali příběhy císařovny Leizu z Číny a byzantského císaře Justiniána. Povědí ti, jak objevili hedvábné vlákno a lstí propašovali tajemství hedvábí do Evropy. Víš, že bource morušové později chovala také Josefa Náprstková, manželka zakladatele Náprstkova muzea? Přečti si naše komiksy a dozvíš se víc.

 

  • ZA PÍSNIČKOU S ČESKÝM MUZEEM HUDBY

    Ne nadarmo se říká „co Čech, to muzikant“. Už odedávna se v naší zemi lidé veselili při zpěvu lidových písní. Dnes se je učíme už jako malí a doprovázejí nás celý život, inspiraci v nich hledají i ti nejznámější skladatelé. Vyzkoušej si, jak se v lidových písních vyznáš právě ty!

 

  • NÁSTROJOVÉ PEXESO

    ​Víš, že České muzeum hudby má ve své sbírce více než tři tisíce hudebních nástrojů? Na čtyři sta z nich si dokonce můžeš na vlastní oči prohlédnout v expozici. Zahraj si naše pexeso a seznam se s některými z nich. 

 

  • NA CHVÍLI SCÉNOGRAFEM

    Vyzkoušej si práci divadelního výtvarníka. Nalep na jeviště dvojice ze stejné divadelní hry nebo opery. Scénu pak domaluj podle sebe. Inspirovat se můžeš návrhy našich předních výtvarníků. Vše, včetně správného řešení, nalezneš v příloze ke stažení.
    Pokud se chceš o divadle dozvědět víc, podívej se na virtuální výstavu Račte vstoupit do divadla. Je sice určena spíše dospělým, něco zajímavého si v ní však jistě najdeš i ty.

 

  • MARUŠKA A HONZA V MUZEU

    Vystřihni si lidové kroje z různých národopisných oblastí České republiky a oblékni do nich Marušku s Honzou. Nemusíš vystřihovat všechny, můžeš si vybrat jen ty, které se ti nejvíce líbí. Co jsou národopisné oblasti, kroje a proč se nosily, se dozvíš na obálce k vystřihovánkám. Budeš potřebovat: nůžky, lepidlo.
    Vystřihovánky byly vytvořeny k cyklu „Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska“, který pořádá Národopisné muzeum Národního muzea.