Přihlásit se
Historické muzeum pokračovalo v roce 2023 v řešení 10 výzkumných oblastí IP DKRVO. Vykázalo celkem 75 výsledků, z toho například 29 článků, 26 odborných knih, 13 kapitol v odborných knihách či 5 výsledků aplikovaného výzkumu (4 specializované veřejné databáze, 1 výstava s kritickým katalogem). Za pozornost stojí primárně velké množství uplatněných monografií dokumentujících výraznou šíři zde průběžně zkoumaných témat. Vydány byly další publikace v numismatických edicích Sylloge Nummorum Graecorum a Chaurova sbírka a prezentovány byly též keltské mince z oblasti středovýchodní Evropy ze sbírky Martina Ručky a řády a vyznamenání Ferdinanda d’Este ve sbírkách Národního muzea. Vědeckého zhodnocení se dostalo podmalbám na skle ve sbírkách uvedené instituce, dlaždicím vyšehradského typu, cechovnímu pokladu pražských zlatníků a kultu sv. Eligia, šperku za časů gombíků, moravským a slezským krojům, módě a stylu prvních dam, sbírce členských legitimací v českých zemích v letech 1918–1989, předmětům spojeným s ženským hnutím a feministickým aktivismem či zámeckému parku Vrchotovy Janovice. Publikovány byly výsledky projektů v oblasti dokumentace současnosti (mj. témata aktivistická performance, divadelní budovy) a prezentovány osobnosti archeologa Jana Erazima Vocela, letce Eduarda Šimka či jihočeské rodiny Zátků. Pozornost byla dále věnována pražským sportovištím v proměnách času, tiskovým a informačním službám v československém exilu v letech 1969–1989 či fenoménu tzv. horských duchů v českých pověstech a literatuře. Pracovníci Historického muzea dále představili výsledky své vědeckovýzkumné činnosti prostřednictvím 28 příspěvků na odborných konferencích. Řešili také 3 projekty dotačního programu NAKI, 1 projekt GAČR a 1 zahraniční projekt.
V oblasti popularizace vědy a výzkumu realizovalo v roce 2023 Historické muzeum 65 přednášek pro studenty, odbornou i širokou veřejnost, 5 workshopů a 3 semináře. Kurátoři / vědečtí pracovníci se podíleli na přednáškových cyklech jiných institucí a realizovali cykly vlastní (Ze života sbírek, Archeologické jednohubky), podíleli se na řadě popularizačních projektů či je přímo organizovali (např. Mezinárodní den archeologie 2023). Uskutečnila se řada exkurzí a komentovaných prohlídek stálých expozic i výstav (Zneužitá muzea, První dámy), na zámku Vrchotovy Janovice se konal již 27. ročník řetězového provádění. V rámci oslav 205. výročí založení Národního muzea byl připraven bohatý program doprovodných akcí hned v několika objektech Národního muzea, zahrnující autorská představení knižních titulů, přednášky a komentované prohlídky. Kromě toho vyšlo 5 popularizačních publikací a téměř 60 popularizačních článků (tiskem či online). Projekty Historického muzea se dočkaly více než 30 mediálních výstupů v rozhlase a TV a byl připraven nový díl podcastu Tajemství Národního muzea (Elegance prvních dam). Archeologická témata Historické muzeum prezentuje mj. na speciální webové stránce (https://www.archeologienadosah.cz) a je v tomto oboru velmi aktivní i na sociálních sítích (provozuje např. facebookové stránky Archeologie antiky nebo Mezinárodní den archeologie).
Přednáškový cyklus Ze života sbírek Národního muzea
22. února 2023, Základní zaměření včetně preventivní péče a specializace na restaurování portrétních miniatur, Přednáší: akad. mal. Olga Trmalová (Ateliér restaurování malby v Národním muzeu)
19. dubna 2023, Fotografie práce a zahálky, Přednáší: Mgr. Pavlína Vogelová, Ph.D. (Oddělení novodobých českých dějin, Historické muzeum Národního muzea)
29. května 2023, Křehká krása: Dílna restaurování skla a keramiky, Přednáší: Bc. Michaela Knězů Knížová (restaurátorka skla, keramiky a porcelánu Národního muzea)