V roce 2023 se Přírodovědecké muzeum v oblasti vědy soustředilo na řešení 7 výzkumných oblastí v rámci IP DKRVO. Celkem bylo uplatněno 191 publikačních výstupů, z toho například 124 článků v impaktovaných časopisech či 2 odborné knihy. Pracovníci dále prezentovali výsledky své vědeckovýzkumné činnosti v rámci 65 příspěvků přednesených na odborných konferencích. V uvedeném období byly také řešeny 4 projekty GA ČR, 2 zahraniční projekty a 1 interní vědecký grant.

V oblasti mineralogie a petrografie byl realizován terénní výzkum na několika lokalitách na Slovensku (např. lom Šobov u Banské Štiavnice, lokality ve Spišsko-gemerském rudohoří). Výstupy byly zaměřeny například na výskyt zeofylitu, tobermoritu a dalších minerálů na Křížovém vrchu u Cvikova, petrografii a mineralogii lokality Vyskočilka v Praze – Malé Chuchli či zeolity z lomu Bernartice u Zruče nad Sázavou. Bylo popsáno sedm nových minerálních druhů pro světový mineralogický systém. Ve spolupráci s oddělením pravěku a antického starověku Historického muzea Národního muzea proběhl výzkum kamenných nástrojů ze Soběkur a Merklína a průzkum neolitických diskovitých mlatů ze západních Čech.

V oblasti paleontologie proběhlo rozsáhlé zpracování spodní zvířecí čelisti nalezené v roce 2017 v geologických vrstvách odpovídajících raným třetihorám v okolí Valče na Karlovarsku. Výzkum, na kterém se podílelo několik institucí, prokázal, že se jedná o čelist dosud nepopsaného druhu šelmy, raného zástupce kočkotvárných šelem (Fejfarictis valecensis). Spolu s francouzským rodem Anictis představuje první zástupce kočkotvárných šelem v Evropě. Ty se objevily před zhruba 34 miliony lety a byly nejvíce podobné promykám a cibetkám. Paleontologové dále dokončili studii o tafocenózách s ramenonožci v rámci české křídové pánve a pokračovali v záchranném paleontologickém a zoologickém výzkumu v lomech Velkolomu Čertovy schody a.s.

Nejvýznamnějším výstupem v oblasti mykologie a lichenologie bylo popsání nového rodu a druhu dosud neznámé houby Cyphelloporia bialoviesensis (trubičkovec bělověžský), který byl nalezen v polském Bělověžském pralese. Výzkum probíhal ve spolupráci s polskými a maďarskými kolegy. V rámci botaniky se podařilo uplatnit studii o rozšíření zástupců rodu Euphorbia v České republice a studii o distribuci různých cytotypů druhu Puccinellia distans v širší střední Evropě v rámci monografického zpracování zmíněného rodu.

V oblasti entomologie bylo popsáno několik nových rodů či druhů vodních brouků z čeledi potápníkovitých (Dytiscidae) (např. rod Austrelatus z Austrálie, druhy z Nové Guineje, rody Pselaphinae z Turecka a z Kamerunu, larvy zástupců orientálního rodu Sandracottus, ikonický druh endemický v jihozápadní Číně, Acilius sinensis), z čeledí vodomilovitých (Hydrophilidae) a mršníkovitých (Histeridae) z baltského jantaru, mandelinkovitých brouků (Chrysomelidae) (druhy štítonošů (Cassidinae) z Brazílie a z Madagaskaru), parazitického řádu řasníků (Strepsiptera) (druh rodu Paraxenos) či chrostíků (Trichoptera) (druh Tinodes maculicornis ze Slovenska).

V oblasti zoologie byla uplatněna odborná monografie „Atlas rozšíření mnohonožek v ČR“. Popsán byl neznámý druh jelcovité ryby z okolí Athén. Genetické a morfologické analýzy identifikovaly druh jako Ladigesocypris ghigii endemický pro ostrov Rhodos. U ryb rodu Sabanejewia ze střední Evropy bylo studováno jejich zbarvení v závislosti na stanovišti. Otázky systematiky a biogeografie žab byly řešeny jak na taxonomické úrovni, tak na úrovni srovnávacího studia nároků druhů na charakter životního prostředí. Byl popsán nový druh žáby Pristimantis campinarana. Pracovníci studovali diverzitu a genetickou variabilitu gekonů rodu Hemidactylus, u kterých se podařilo odhalit nový, nepopsaný kryptický druh na území Jordánska. Studována byla genetická, morfologická a ekologická proměnlivost hadů afrického rodu Psammophis. Výsledkem byl popis nového druhu, který je v současné době reprezentován pouze třemi muzejními exempláři, jeden je uložen v zoologické sbírce Přírodovědeckého muzea. Hodnocen byl i karyotyp zástupců afrických obojživelníků a plazů drápatka (Xenopus), drápatečka (Hymenochirus), krokodýl rodu Osteolaemus). Ornitologové sledovali podzimní migrace pěnice černohlavé na lokalitě Choteč a podzimní průtah pěvců přes horské oblasti Šumavy. Proběhla digitalizace archivu kroužkovacích dat. Díky tomu mohly být analyzovány dlouhodobé změny příčin mortality u dravců a sov. Pomocí morfologického studia, metod molekulárněgenetických a parasitologie byly hodnoceny sběry netopýrů jak z palearktické, tak i afrotropické oblasti. Vyhodnocena byla fauna netopýrů Tádžikistánu, kde byl vedle studia rozšíření a fylogenetických vztahů známých druhů popsán nový druh netopýra, endemického ve východní části Západního Turkestánu.

Nejvýrazněji zastoupenou skupinu výzkumů v oblasti antropologie představovaly studie věnované studiu stravy a rezidenční mobility obyvatel na základě hodnot stabilních izotopů. Jednalo se například o výzkum stravy usedlých neolitických zemědělců ve východní a střední Evropě, studium stravy jedinců pochovaných v kostnici v kostele Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory, jejichž úmrtí bylo spojeno s morem či hladomorem, či studium stravy u rané fáze života dětí z doby bronzové. Rezidenční mobilita byla sledována u merovejského pohřebiště Le Pressoir – St Doulchard, kde byl geneticky prokázán justiniánský mor. Za účelem identifikace ostatků proběhl osteologický průzkum kosterních pozůstatků připisovaných nejstarším Přemyslovcům pochovaným na Pražském hradě. Další oblast výzkumu byla věnována studiu variability vybraných morfologických znaků u pravěkých i historických sérií. Zde pokračovalo morfologické a genetické hodnocení ostatků ženy ze Zlatého koně.

V oblasti popularizace vědy a výzkumu realizovalo Přírodovědecké muzeum téměř 50 přednášek pro veřejnost (např. přednášky o paleontologické rekonstrukci nebo o zoologickém výzkumu v amazonských pralesích či loveckých taktikách pavouků) a řadu exkurzí a prohlídek pro veřejnost (od komentovaných prohlídek depozitářů v Horních Počernicích pro žáky a studenty po různě zaměřené exkurze do terénu). Již po šesté se konal projekt občanské vědy City Nature Challenge, jehož hlavním organizátorem v ČR je právě Přírodovědecké muzeum, doprovázený projekty Máte okrajenku? A můžu ji vidět? a Víkend otevřených dveří Kroužkovací stanice. Kromě toho se pracovníci účastnili různých popularizačních akcí, jako např. Den opylovačů, Voda je život nebo prezentace činnosti muzea na venkovní populárně-naučné akci pro veřejnost VědaFest 2023. Pro děti byl v rámci příměstských táborů pro mladé přírodovědce připraven bohatý program exkurzí a workshopů. Přírodovědecké muzeum dále vydalo 7 popularizačních publikací a 32 popularizačních článků v tisku a online a v rámci popularizace vědy a výzkumu bylo uskutečněno 9 mediálních výstupů.


Akce ve spolupráci s MHMP Voda je život, foto organizátor


Víkend otevřených dveří Kroužkovací stanice

 
Výstava bezobratlých ve spolupráci s PřF UK, foto Dominik Vondráček


Workshop pro mladé přírodovědce pozorování městské přírody s aplikací iNaturalist


Příměstský tábor v PM: zakládání mykologických exemplářů


Ornitologická exkurze pro veřejnost


Příměstský tábor v PM: tvorba herbářových položek


Příměstský tábor v PM: práce v laboratoři


Příměstský tábor v PM: exkurze do depozitářů, ukázky balků


Exkurze ze pražskými netopýry, foto Pavel Kacl


Botanická exkurze, foto Pavel Kacl


City Nature Challenge: Víkend otevřených dveří Kroužkovací stanice


Foto výstava City Nature Challenge, foto Aleš Tomek


Exkurze do Kroužkovací stanice

Projekty GAČR

Nově získané projekty:

Probíhající projekty:

Interní granty

Nově získané projekty:

Zahraniční projekty

Probíhající projekty:

Popularizační projekty

Nově získané projekty:

Účast zaměstnanců na konferencích a seminářích

  • Škácha, P. – Sejkora, J. Dolníček, Z. – Ulmanová, J.: Nově zjištěná Ni-As-Au mineralizace z jižní části příbramského uran-polymetalického revíru (Česká republika). – Mineralogická konferencia Vyšná Boca 2023; Slovensko, Vyšná Boca; 25.–27. 5. 2023.
  • Vrtiška, L.Sejkora, J. – Filip, J. – Loun, J. – Malíková, R.: Studium julgolditu-(Fe2+) a Fe-bohatého prehnitu z lomu Košťálov (Česká republika). – Mineralogická konferencia Vyšná Boca 2023; Slovensko, Vyšná Boca; 25.–27. 5. 2023.
  • Vélová, L. – Schindlerová, P. – Řezáč, M. – Eigner, J.Šreinová, B.Souček, J.: Neolitické diskovité mlaty z Čech – současný stav poznání. – Otázky neolitu a eneolitu našich zemí 2023, 42. ročník; ČR, Přerov; 25.–27. 9. 2023.
  • Velebil, D.: Osobnosti v mineralogické sbírce Národního muzea v Praze – důraz na dokumentaci původců minerálů jako další aspekt při budování sbírky. – Mineralogická konferencia Vyšná Boca 2023; Slovensko, Vyšná Boca; 25.–27. 5. 2023.
  • Víšková, E. – Houzar, S. – Velebil, D.: Eozoon bohemicum z Raspenavy aneb příběh jedné pseudofosílie. – Mineralogická konferencia Vyšná Boca 2023; Slovensko, Vyšná Boca; 25.–27. 5. 2023.
  • Števko, M. – Sejkora, J. – Dolníček, Z. – Mikuš, T. – Vlasáč, J.: Chemické zloženie minerálov tetraedritovej skupiny, polybazit-pearceitovej a pyrargyrit-proustitovej série z centrálnej zóny 1. žilného systému na Au-Ag ložisku Kremnica. – Mineralogická konferencia Vyšná Boca 2023; Slovensko, Vyšná Boca; 25.–27. 5. 2023.
  • Bruthansová, J. – Kraft, P.: Subway into the Ordovician (Prague Basin, Czech Republic). – 14th International Symposium on the Ordovician System; Estonsko, Tallin, 15.–21.7. 2023.
  • Bruthansová. J. – Kraft, P.: Ordovician conulariid monospecific assemblages (Czech Republic, Morocco). – 14th International Symposium on the Ordovician System; Estonsko, Tallin, 15.–21. 7. 2023.
  • Čepičková, J.Kvaček, J.: Basal angiosperms – New leaf forms from the Peruc-Korycany Formation, Ostrava, Czech-Slovak-Polish Conference, 17.–18. 10. 2023.
  • Heřmanová, Z. Kvaček, J.: Late Cretaceous Spirellea ellipsoides, seed or insect remains? Ostrava, Czech-Slovak-Polish Conference, 17.–18. 10. 2023.
  • Horáček, I. – Fejfar, O. – Čermák, S. – Wagner, J. – Hadrabová, T. – Dubjelová, N. – Juřičková, L. – Hošek, J.: The faunal response to EMPT in Central Europe. – XXI INQUA Congress 2023; Itálie, Roma; 13.–20. 7. 2023.
  • Kraft, P. – Bruthansová, J.: Preservation of fossils in the Šárka Formation (Darrriwillian, Czech Republic). – 14th International Symposium on the Ordovician System; Estonsko, Tallin, 15.–21. 7. 2023.
  • Kvaček, J.: New gymnosperms and angiosperms of the Cenomanian Peruc Flora, Czechia, Central Europe, on-line Palaeobotanical workshop, 15. 10. 2023.
  • Marciszak, A. – Gornig, W. – Wagner, J.: Popović, D., Baca, M. – Two, three or more? Results of the revision of spelaeoid ursid remains from the Sudeten caves (Ślask, SW Poland). – 28th International Cave Bear Symposium 2023; Německo, Bayreuth; 21.–24. 9. 2023.
  • Muraviev, A. – Kvaček, J.: Jurassic flora and palaeoecology of the Kamala Formation (Kansk-Achinsk Coal Basin), Central Siberia, Ostrava, Czech-Slovak-Polish Conference, 17.–18. 10. 2023.
  • Svobodová, M. – Kvaček, J. – Veselá, V.: Terrestrial paleoenvironments during the deposition of the Peruc-Korycany Formation, Ostrava, Czech-Slovak-Polish Conference, 17.–18. 10. 2023.
  • Veselá, V. – Svobodová, M. – Kvaček, J.: – Palynological investigation of Cenomanian locality Hloubětín-Hutě, Prague, Ostrava, Czech-Slovak-Polish Conference, 17.–18. 10. 2023.
  • Zahajská, P. – Čepičková, J. – Trubač, J. – Pedentchouk, N. – Kvaček, J.: Modern Calibration Applied to Paleoenvironment: A Case Study from the Cenomanian of the Bohemian Cretaceous Basin, Czechia. IMOG 2023 – 31st International Meeting on Organic Geochemistry, France, Montpellier, 10.–15. 9. 2023, France.
  • Zupan Hajna, N. – Bosák, P. – Pruner, P. – Hercman, H. – Horáček, I. – Wagner, J. – Čermák, S. – Pawlak, J. – Sierpień, P. – Švara, A. – Kdýr, Š. – Juřičková, L. – Mihevc, A.: The sedimentary sequence of the Račiška pečina. – 36th International Meeting of Sedimentology; Chorvatsko, Dubrovnik; 12.–16. 6. 2023.
  • Zupan Hajna, N. – Mihevc, A. – Bosák, P. – Pruner, P. – Hercman, H. – Horáček, I. – Wagner, J. – Čermák, S. – Pawlak, J. – Sierpień, P. – Kdýr, Š. – Juřičková, L. – Švara, A.: Pliocene to Holocene chronostratigraphy and paleoenvironmental records from Račiška Pečina cave sediments section (SW Slovenia). – XXI INQUA Congress 2023; Itálie, Roma; 13.–20. 7. 2023.
  • Holec, J. – Hubený, P. – Kučera, T.: You can’t replace quality with quantity: the role of natural forest continuity (and size) for the occurrence of rare and threatened macrofungi. – XIX Congress of European Mycologists; Itálie, Perugia; 4.–8. 9. 2023.
  • Holec, J.: Pár dvou hub bělověžských – zubatá loučka a trubičkovec. – 8. čsko-slovenská mykologická konference; Slovensko, Nitra; 21.–23. 9. 2023.
  • Zíbarová, L. – Kolényová, M. – Tejklová, T, – Zehnálek, P.: Příprava nového červeného seznamu makromycetů v ČR. – 8. čsko-slovenská mykologická konference; Slovensko, Nitra; 21.–23. 9. 2023.
  • Kunca, V. – Holec, J. – Olah, B. – Zehnálek, P. – Kučera, T.: Číruška veľkohlavá (Pogonoloma macrorhizum) – nápadná huba lesov s dubom cerovým (Quercus cerris) v meniacej sa slovenskej krajine. – 8. česko-slovenská mykologická konference; Slovensko, Nitra; 21.–23. 9. 2023.
  • Benda, D. – Straka, J.: Hostitelská specifita parazitů včera a dnes: taxonomická revize řasníků čeledi Xenidae. - Zoologické dny; Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Benda, D. – Straka, J. – Mikát M.: Sociální život kyjorožek (Apidae: Ceratina). – Blanokrídlovce v českých zemiach a na Slovensku, Slovensko, Štúrovo; 7.–11. 6. 2023.
  • Benda, D. – Straka, J.: Evolution of host specialisation and taxonomy of aculeate Hymenoptera parasites (Strepsitera: Xenidae, Stylopidae). – 10th Congress of International Society of Hymenopterists, Romania, Iaşi; 23.–29. 7. 2023.
  • Hájek, J.: Diving without a pool – predaceous water beetles in special habitats. – The BIOTA-Bukidnon Chapter; Filipíny, Maramag; 14. 11. 2023.
  • Hovorka, T. – Janšta, P.: Ochránci chmelu: společenství blanokřídlých parazitoidů u drobných motýlů žijících na chmelu otáčivém (Humulus lupulus). Slovensko, Štúrovo; 7.–11. 6. 2023.
  • Hovorka, T.Macek, J.: Collection of Hymenoptera in the National Museum Prague. – 10th Congress of International Society of Hymenopterists, Romania, Iaşi; 23.–29. 7. 2023.
  • Kment, P. – Rider, D.A. – Salini, S. – Schwertner, C. F. – Cassis G.: Padouchova rodina – revize kněžic rodu Halyomorpha (Hemiptera: Heteroptera: Pentatomidae). – Zoologické dny Brno 2023; ČR, Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Kment, P. – Rider, D. A. – Roca-Cusachs, M. – Salini, S. – Schwertner, C. F. – Cassis G.: Villain’s family: progress in revision of Halyomorpha (Hemiptera: Heteroptera: Pentatomidae). – 9th European Hemiptera Congress; Kurdějov, ČR; 25. 6.–1. 7. 2023.
  • Mazáčková, N. – Kment, P.: Comparative morphology of the external male genitalia in Pyrrhocoroidea (Hemiptera: Heteroptera). – 9th European Hemiptera Congress; Kurdějov, ČR; 25. 6.–1. 7. 2023.
  • Straka, J. – Benda, D.: Wood T. J.; Bossert S.: Phylogeny and the evolution of Nomada cuckoo bees. – XII European Congress of Entomology, Greece, Heraklion; 16.–20. 10. 2023.
  • Vondráček, D. – Král D.: Fylogeografie kapucínka (Oryctes nasicornis), aneb máme v ČR opravdu jen jeden druh nosorožíka? – Zoologické dny Brno 2023; Česká republika, Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Vondráček, D.: European rhinoceros beetle Even this well-known species still hides great secrets. – The BIOTA-Bukidnon Chapter; Filipíny, Maramag; 14. 11. 2023.
  • Vondráček, D.: The educational and popularizing role of the National Museum (Czech Republic) in relation to biodiversity conservation. – International Conference on Biodiversity and CEBREM 12th Anniversary; Filipíny, Maramag; 15.–16. 11. 2023.
  • Zeman, Š. – Hartung, V. – Kment, P.: Hidden life in the interstices: On biology and taxonomy of Dipsocoridae occurring in Central Europe. – 9th European Hemiptera Congress; Kurdějov, ČR; 25. 6. – 1. 7. 2023.
  • Benda, P.Uvizl, M. – Vallo, P. – Reiter, A. – Uhrin, M.: Revize druhové skupiny vrápence malého (Chiroptera: Rhinolophus hipposideros) včetně definování dalšího druhu z Blízkého východu. – Zoologické dny 2023; Česká republika, Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Benda, P.: Poznámky k nomenklatuře evropských netopýrů. – Zoologické dny 2023; Česká republika, Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Vallo, P. – Badu, E. K. – Mizerovská, D. – Opoku, B. A. – Nkrumah, E. E. – Benda, P.: Current state of knowledge on the pan-African roundleaf bat Hipposideros caffer. – Zoologické dny 2023; Česká republika, Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Vallo, P. – Eiseb, S. J. – Červený, J. – Benda, P.: The Yellow, the Green and the White revisited: Sorting out Southern African house bats (Scotophilus, Vespertilionidae). – 14th African Small Mammal Symposium; Namibie, Swakopmund; 17.–22. 9. 2023.
  • Uvizl, M.Kotyková Varadínová, Z.Benda, P.: Phylogenetic relationships among horseshoe bats of the Rhinolophus ferrumequinum group (Chiroptera: Rhinolophidae). – 14th African Small Mammal Symposium; Namibie, Swakopmund; 17.–22. 9. 2023.
  • Benda, P.Uvizl, M. – Avenant, N. – Eiseb, S. J. – Červený, J.: On the systematic position of horseshoe bats (Chiroptera: Rhinolophidae) from Lesotho. – 14th African Small Mammal Symposium; Namibie, Swakopmund; 17.–22. 9. 2023.
  • Vallo, P. – Eiseb, S. J. – Červený, J. – Benda, P.: Namibian roundleaf bats – yet another cryptic form within the Hipposideros caffer complex. – 14th African Small Mammal Symposium; Namibie, Swakopmund; 17.–22. 9. 2023.
  • Uvizl, M. – Vallo, P. – Červený, J. – Benda, P.: On the phylogenetic position of Rhinopoma macinnesi (Chiroptera: Rhinopomatidae). – 14th African Small Mammal Symposium; Namibie, Swakopmund; 17.–22. 9. 2023.
  • Dolejš, P. – Ašenbrenerová-Kyralová, E.: Historická sbírka řeckých pavouků (Arachnida: Araneae) v Národním muzeu v Praze. – Zoologické dny Brno 2023; Česká republika, Brno; 9.–10. 2. 2023.
  • Dolejš, P.: Sudanese spiders (Araneae) in the National Museum in Prague (Czech Republic). – 22nd International Congress of Arachnology; Uruguay, Montevideo; 5.–11. 3. 2023.
  • Mock, A. – Dolejš, P.: Walter Černý, známy ornitológ a (takmer) neznámy isopodológ. – 13. česko-slovenský myriapodologický a isopodologický seminář; Česká republika, Hostomice; 23.–26. 5. 2023.
  • Kovaříková, A. – Dolejš, P.: Měl tu s námi být – medailonek Pavla Kocourka. – 13. česko-slovenský myriapodologický a isopodologický seminář; Česká republika, Hostomice; 23.–26. 5. 2023.
  • Charmpila, E. A. – Šanda, R. – Doadrio, I. – Perea, S. – Buj, I. – Vukić, J.: Mitochondrial phylogeny of the genus Alburnus (Rafinesque, 1820) with emphasis on the relationships between species from the Adriatic Sea basin. –– XVII European Congress of Ichthyology; Česká republika, Praha; 4.–8. 9. 2023.
  • Šanda, R. – Vukić, J.: Diversity of gobies (Gobiidae sensu lato) from European waters and adjacent areas. – XVII European Congress of Ichthyology; Česká republika, Praha; 4.–8. 9. 2023.
  • Vukić, J. – Bílá, K. B. – Soukupová, T. – Kovačić, M. – Šanda, R. – Kratochvíl, L.: Convergent evolution in body shape in goby lineages. – XVII European Congress of Ichthyology; Česká republika, Praha; 4.–8. 9. 2023.
  • Fedorčák, J. – Koščo, J. – Ašenbrenerová, E. – Vukić, J. – Závorka, L. – Šanda, R.: Diversity of Carassius species in Slovakia based on mitochondrial DNA and ploidy status. – XVII European Congress of Ichthyology; Česká republika, Praha; 4.–8. 9. 2023.
  • Takács, P. – Bánó, B. – Vukić, J. – Ašenbrenerová, E. – Nagy, A.A. – Imecs, I. – Šanda, R.: Phylogeny of minnows (Phoxinus) in the Carpathian Basin. – XVII European Congress of Ichthyology; Česká republika, Praha; 4.–8. 9. 2023.
  • Drtikolová Kaupová, S. – Papac, L. – Langová, M. – Massy, K. – Friedrich, R. – Vytlačil, Z. – Haak, W. – Ernée, M.: Dietary behaviour of early Bronze Age biological kinship groups in Mikulovice (CA.2050-1750 BC, Czech Republic). – 29th EAA Annual Meeting; Spojené království, Belfast; 30. 8. – 2. 9. 2023.
  • Vélová, L.Drtikolová Kaupová, S. – Limburský, P.: Izotopová rekonstrukce stravy na starobronzové lokalitě Vliněves. – 28. mezinárodní konference Starší a střední bronzová ve střední Evropě; Vémyslice; 16.–20. 10. 2023.
  • Drtikolová Kaupová, S.: Izotopová rekonstrukce stravy populací na našem území od neolitu po novověk: Současný stav a nové výzvy. – Archeologie & Antropologie V, Metody bioarcheologie v praxi; Praha; 9. 11. 2023.
  • Crevecoeur, I. – Martin, N. – Brukner Havelková, P. – Ambrose, S. – Varadzin, L. – Varadzinová, L.: Early to mid-Holocene funerary practices from central Sudan. – International Symposium: From foragers to farmers in Northeastern Africa; Poznań; 3.–6. 7. 2023.
  • Cvrček, J.: Možnosti detekce biologických příbuzenských vztahů v bioarcheologii na základě morfologie kostí a zubů. – Archeologie & Antropologie V.: Metody bioarcheologie v praxi; Praha; 9. 11. 2023.
  • Vytlačil, Z.: Izotopová analýza birituálního pohřebiště doby halštatské v Modřicích. – Archeologie & Antropologie V.: Metody bioarcheologie v praxi; Praha; 9. 11. 2023.
  • Eisová, S.Velemínský, P. – Rmoutilová, R. – Brůžek, J. – Bruner, E: Craniovascular morphology of the early Upper Palaeolithic skull from Zlatý Kůň, Czech Republic. – European Society for the study of Human Evolution (ESHE), Denmark, 21.–23. 9. 2023, Denmark, Aarhus.
  • Martin, N. – Thibeault, A. – Varadzinová, L. – Ambrose, S. H. – Antoine, D. – Brukner Havelková, P. – Honegger, M. – Irish, J. D. – Osypiński, P. – Usai, D. – Vanderesse, N. – Varadzin, L. – Whiting, R. J. – Velemínský, P. – Crevecoeur, I.: Settlement processes in the Nile Valley at the beginning of the Holocene: new dental evidence supporting population discontinuity. – European Society for the study of Human Evolution (ESHE), Denmark, 21.–23. 9. 2023, Denmark, Aarhus.
  • Sümer, A. P. – Rougier, H. – Villalba-Mouco, V. – Fewlass, H. – Furtwaengler, A. – Essel, E. – Huang, Y. – Iasi, L. N. M. – Peyrégne, S. – de Filippo, C. – Bossoms Mesa, A. – Zavala, E. I. –Zeberg, H. – Stoessel, A. – Dietl, H. – Orschiedt, J. – Kelso, J. – Smith, G. – Mylopotamitaki, D. – Ruebens, K. – Sinet-Mathiot, V. – Welker, F. – Weiss, M. – Schüler, T. – McPherron, S. – Hublin, J.-J. – Brůžek, J. – Velemínský, P. – Meller, H. – Meyer, M. – Peter, B.M. – Ringbauer, H. – Hajdinjak, M. – Prüfer, K. – Krause, J.: High coverage genomes of two of the earliest Homo sapiens in Europe. European Society for the study of Human Evolution (ESHE), Denmark, 21.–23. 9. 2023, Denmark, Aarhus.
  • Zazvonilová, E. – Brzobohatá, H. – Frolík, J. – Velemínský, P. – Brůžek, J.: Reconstructing the seasonality of catastrophic events in the medieval mass graves in Kutná Hora – Sedlec (Czechia, 14th century) using cementochronology. – 29th EAA Annual Meeting; Spojené království, Belfast; 30. 8. – 2. 9. 2023.